WYDANIE ONLINE

Niektóre firmy same ustalają stopę procentową składek wypadkowych
Składki wypadkowe od wypłat dokonanych po 31 marca 2013 r. powinny być naliczone według stopy procentowej obowiązującej w roku składkowym rozpoczynającym się 1 kwietnia 2013 r. Wysokość tej stopy część płatników musi ustalić we własnym zakresie, dla części zaś ustali ją ZUS, przesyłając im zawiadomienie.

czytaj więcej »

Pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim w okresie od 8 do 15 lutego 2013 r., otrzymując z tego tytułu wynagrodzenie chorobowe, którego podstawę wymiaru stanowiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie z okresu luty 2012 r. – styczeń 2013 r. Z dniem 1 marca 2013 r. osobie tej zmieniono wymiar czasu pracy – z 1/2 etatu na pełen. Pracownik ponownie stał się niezdolny do pracy w kwietniu, otrzymując zwolnienie lekarskie obejmujące okres od 8 do 12 kwietnia. Z uwagi na to, że przerwa między obiema niezdolnościami do pracy była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe, pracodawca nie ustalał ponownie podstawy wymiaru świadczeń przysługujących za okres drugiego ze zwolnień. Czy jest to zgodne z prawem?

czytaj więcej »

Pytanie: Zatrudniamy od 2008 r. na 1/2 etatu pracownicę - emerytkę. W 2002 r. pracownica przeszła na emeryturę wcześniejszą. Rozwiązanie umowy o pracę nastąpiło z powodu długotrwałej choroby. Pracodawca nie wypłacił wówczas odprawy emerytalnej. Pracownica chce otrzymać odprawę - czy ma szansę, skoro upłynęło 10 lat?

czytaj więcej »

Pytanie: Przygotowując dokumenty rozliczeniowe za dany miesiąc, pomyliłam się i sporządziłam za ubezpieczonego zamiast raportu ZUS RCA, raporty RCA RZA – obydwa z takim samym kodem tytułu ubezpieczenia. Co powinnam w takiej sytuacji zrobić?

czytaj więcej »

Od 1 marca do 31 maja podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopach wychowawczych wynosi 2.214, 18 zł.

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownica dostarczyła zaświadczenie o konieczności sprawowania opieki nad chorym dzieckiem urodzonym w grudniu 2011 r. Mąż pracownicy nie pracuje, o czym wiemy, ponieważ zgłaszaliśmy go do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny, a dodatkowo pracownica poinformowała o tym w oświadczeniu ZUS Z-15. Czy przysługuje jej zasiłek opiekuńczy, mimo że chorym dzieckiem może zająć się ojciec (mąż pracownicy)?

czytaj więcej »

Pytanie: Dnia 31 stycznia 2013 r. wygasła umowa o pracę zawarta na czas wykonania określonej pracy. Wynagrodzenie wypłacono 15 lutego. Od 1 lutego były pracownik nie podlega już ubezpieczeniom społecznym. Czy to oznacza, że od wynagrodzenia wypłaconego w lutym nie należało opłacić składek na ubezpieczenia społeczne?

czytaj więcej »

Pytanie: Osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę w Czechach, która jednocześnie prowadzi działalność gospodarczą w Polsce podlega pod czeski system ubezpieczeń. W związku z tym w Polsce nie opłaca składek ZUS z tytułu działalności. Osoba ta w Polsce opłacała za okres od marca 2012 r. do grudnia 2012 r. składkę na ubezpieczenie zdrowotne. W jaki sposób teraz może starać się o zwrot tych składek z ZUS?

czytaj więcej »

Pytanie: Moje pytanie dotyczy wynagrodzenia dla studenta studiów doktoranckich zaocznych. Czy pracodawca może przyznać świadczenie dla takiej osoby, które byłoby zwolnione z podat­ku dochodowego i obciążeń ze strony ZUS? Jeżeli tak, to z jakiego tytułu?

czytaj więcej »

Pytanie: Wypłacamy członkom izby gospodarczej (i organom izby), którzy nie są pracownikami, ryczałt stanowiący rekompensatę za utracone wynagrodzenie (nie przekracza on 200 zł). Czy należy go opo­datkować ryczałtem, czy potrącić zaliczkę na podatek? Z osobami tymi nie są zawierane umowy cywilnoprawne.

czytaj więcej »

Pytanie: Wypłacamy rentę wyrównawczą pracownikowi, który był zatrudniony jako magazynier. Od kilku lat pobiera rentę wyrównawczą i ma zakaz pracy na rynku. Jednak mamy dylemat, czy prawidłowo nali­czamy rentę, porównując jej wysokość do wynagrodzenia magazyniera, który jest zatrudniony na podobnym stanowisku. W jaki sposób naliczać rentę wyrównawczą, jeśli w ogóle zlikwidujemy stanowisko magazyniera?

czytaj więcej »

Jedno ze zwolnień przedmiotowych dotyczy kwot otrzymywanych przez pracowników w związku z oddelegowaniem oraz zasiłków na zagospodarowanie i osiedlenie w związku z przeniesieniem służbowym.

czytaj więcej »