WYDANIE ONLINE

Kontrola PIP sprawdza zapisy w regulaminie ZFŚS
Każdy pracodawca, u którego funkcjonuje fundusz socjalny, ma obowiązek opracowania regulaminu gospodarowania środkami tego funduszu.

czytaj więcej »

Pytanie: W numerze 53 Przeglądu Płacowo-Kadrowego zamieszczono odpowiedź na pytanie: czy wyjazd pracownika na szkolenie (w charakterze uczestnika szkolenia) jest podróżą służbową. W odpowiedzi napisano, że podróż na szkolenie nie jest zadaniem służbowym. W związku z tym nasuwa się pytanie czy pracodawca wysyłając pracownika na szkolenie ma obowiązek zwrócić pracownikowi koszty przejazdu na szkolenie, a jeśli tak w jakiej formie można to zrobić, jeśli nie można rozliczyć tzw. delegacji?

czytaj więcej »

Refundacja przez firmę kosztów szkoleń byłym pracownikom, która jest realizowana w ramach Programu Dobrowolnych Odejść, stanowi dla tych osób przychód z tzw. innych źródeł, a nie przychód ze stosunku pracy. Dlatego na pracodawcy nie spoczywa z tego tytułu obowiązek poboru zaliczek na podatek dochodowy.

czytaj więcej »

Pytanie: Nasza firma ma wypłacić zaległe wynagrodzenie zmarłego pracownika na konto jego żony. Czy od kwoty tego wynagrodzenia powinnam potrącić składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik przez cały marzec przebywał na urlopie bezpłatnym. Czy w takiej sytuacji powinniśmy za tę osobę oprócz ZUS RSA z kodem 111, sporządzić również dokument ZUS RCA?

czytaj więcej »

Pytanie: Nasza spółka przekazuje pracownikom klucze chipowe, które służą do pobierania gorących napojów z automatu. Klucze mają taką samą dla każdego pracownika wartość do wykorzystania w danym miesiącu. Kredyt z tego klucza odnawia się na początku każdego miesiąca kalendarzowego przy pierwszym skorzystaniu z automatu. Czy świadczenie to stanowi przychód dla pracownika?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy średnia z nadgodzin wypłacana nauczycielom w okresie ferii zimowych i letnich (w okresie urlopu) powinna być uwzględniania w podstawie zasiłku chorobowego?

czytaj więcej »

Podstawę wymiaru wynagrodzenia urlopowego ustala się z miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu.

czytaj więcej »

Pytanie: Jeden ze zleceniobiorców, który jest studentem, 18 kwietnia 2013 r. skończył 26 lat. Umowa zawarta jest do końca czerwca. Czy do ubezpieczeń powinniśmy go zgłosić od 19 kwietnia, czy też dopiero od pierwszego dnia następnego miesiąca, w którym ukończył ten wiek? Jak prawidłowo rozliczyć składki, gdy wynagrodzenie jest wypłacane do 10. dnia danego miesiąca za miesiąc poprzedni, czyli wynagrodzenie za kwiecień otrzyma 10 maja?

czytaj więcej »

Osoba, która została przyjęta na praktykę, nie podlega ubezpieczeniom społecznym ani ubezpieczeniu zdrowotnemu. Wobec tego podmiot, który zawarł umowę o praktykę absolwencką, nie zgłasza praktykanta do żadnych ubezpieczeń. Nie ma znaczenia, czy praktyka jest odpłatna, czy też w okresie jej odbywania nie jest wypłacane wynagrodzenie.

czytaj więcej »

Wynagrodzenie za pracę, ekwiwalent urlopowy, odprawa, odszkodowanie to przykładowe świadczenia, jakie musi wypłacić firma rozstając się z pracownikiem.

czytaj więcej »

Pytanie: Niepełnosprawny pracownik okazał orzeczenie potwierdzające niepełnosprawność. Orzeczenie wydane jest na czas określony – od stycznia do grudnia 2013 r. Czy pracodawca ma prawo wliczać taką osobę do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych? Czy wraz z wygaśnięciem orzeczenia o niepełnosprawności pracownika należy w dalszym ciągu traktować jako niepełnosprawnego?

czytaj więcej »

Pytanie: Dnia 28 lutego 2013 r. 55 – letni pracowni uległ wypadkowi w drodze do pracy. Zwolnienie lekarskie dostarczył 5 marca, na okres od 5 marca do 22 marca 2013 r. Ponieważ termin wypłaty wynagrodzeń przypada na ostatni dzień roboczy miesiąca, pracownik otrzymał pensję za luty w pełnej wysokości. W marcu dostarczył kolejne zwolnienie lekarskie na okres od 25 marca do 30 kwietnia. Za pierwsze 14 dni pracownik otrzymał wynagrodzenie za czas choroby, a następnie zasiłek chorobowy. W jaki sposób rozliczyć nadpłacone składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne i jakich korekt dokonać ( za jeden dzień, czy dwa dni)? Świadczenia za 28 lutego i cały marzec wypłaciłam 29 marca.

czytaj więcej »

Pytanie: Od 1 marca jeden z oddziałów naszej firmy został przejęty na podstawie art. 23[1]Kodeksu pracy. Wynagrodzenie za luty wypłaciliśmy pracownikom 8 marca 2013 r. Jakie dokumenty należało w takim przypadku przekazać do ZUS? Mamy wątpliwości, czy powinniśmy wyrejestrować pracowników z ZUS z datą 9 marca 2013 r.?

czytaj więcej »

Wysokość zapłaconego podatku dochodowego z tytułu prowadzonej przez rolnika pozarolniczej działalności gospodarczej decyduje o ubezpieczeniu w KRUS lub ZUS.

czytaj więcej »

Kwota odpisu podstawowego określa minimalny obowiązkowy odpis na ZFŚS w danym roku w przeliczeniu na jednego pracownika. Jeżeli w firmie został utworzony ZFŚS, musi ona w danym roku przelać na konto ZFŚS kwotę odpowiadającą liczbie zatrudnionych pracowników na dzień 31 grudnia w danym roku pomnożoną przez wartość przypadającą na jednego zatrudnionego.

czytaj więcej »