WYDANIE ONLINE

Pracodawca chce ubiegać się o dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Jakie kwoty obejmuje ta pomoc?

czytaj więcej »

Pytanie: Niepełnosprawny podwładny został zatrudniony na stanowisku nowo utworzonym przez pracodawcę. W miesiącu zatrudnienia pracodawca nie może wykazać efektu zachęty metodą ilościową. Czy w takim przypadku można wykazać efekt zachęty metodą jakościową?

czytaj więcej »

Pytanie: Spółka jest podmiotem z tzw. otwartego rynku pracy. Jakie warunki musi spełnić, aby mogła ubiegać się o dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych?

czytaj więcej »

Pytanie: Spółka chce zatrudnić 2 nowych niepełnosprawnych pracowników. Czy warunkiem otrzymania dofinansowania do wynagrodzeń tych osób jest wykazanie na nich efektu zachęty?

czytaj więcej »

Pytanie: Niepełnosprawny pracownik w listopadzie 2013 roku przez kilka dni nie przychodził do pracy i w żaden sposób nie usprawiedliwił swojej nieobecności. Pracodawca nie zdecydował się jeszcze na zwolnienie tego podwładnego. Nie wie natomiast, czy może wliczyć go do stanu zatrudnienia ogółem i stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych przy składaniu wniosku o dofinansowanie za listopad. Czy pracodawcy przysługuje takie uprawnienie?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracodawca składa do PFRON wnioski o dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych zatrudnionych. Czy jeśli ostatni dzień na złożenie wniosku przypada w sobotę lub niedzielę, można złożyć go w poniedziałek?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracodawca co miesiąc ustala stany zatrudnienia pracowników ogółem i niepełnosprawnych, konieczne m.in. do prawidłowego wyliczenia wymaganego wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości 6%. Od 17 czerwca br. należy pomijać osoby przebywające na urlopie rodzicielskim. Czy pracodawca powinien pomijać tylko osoby pełnosprawne, czy również niepełnosprawnych korzystających z takiego urlopu?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracodawca będzie po raz pierwszy ubiegać się o dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych podwładnych ze środków PFRON. Nie korzystał wcześniej z pomocy publicznej na te koszty. Czy musi złożyć oświadczenie w tym zakresie?

czytaj więcej »

Pytanie: Dotychczas pracodawca wypłacał wynagrodzenia podwładnym ostatniego dnia każdego miesiąca. Pierwszego dnia następnego miesiąca składał wniosek o wypłatę dofinansowania ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Pracodawca chce jednak wprowadzić zmianę w tym zakresie i wypłacać wynagrodzenia w terminie 10. dnia następnego miesiąca. Czy taka zmiana może pozbawić go dofinansowania?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracodawca korzysta z dofinansowania do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Czy w razie potrącenia z pensji niepełnosprawnego podwładnego, za jego zgodą, spłaty pożyczki z kasy zapomogowo-pożyczkowej będzie można uznać, że pracodawca poniósł miesięczne koszty płacy, w związku z czym nie utraci prawa do dofinansowania?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracodawca ubiega się o dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych podwładnych ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Czy tzw. schorzenia specjalne, uprawniające do wyższego dofinansowania, to te same schorzenia, które obniżają wymagany wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych przy wpłatach na PFRON?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracodawca z otwartego rynku pracy chce starać się o dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Zastanawia się jednak, do jakich składników wynagrodzenia może uzyskać dofinansowanie – czy tylko do wynagrodzenia zasadniczego, czy także do innych, dodatkowych składników pensji podwładnego. Czy takie świadczenia, jak zasiłek chorobowy lub ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, mogą być zaliczone do kosztów płacy?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracodawca ubiega się o dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych podwładnych ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Co to jest i jak wyliczyć limit kosztów płacy (poz. 54 druku INF-D-P)?

czytaj więcej »

Pytanie: Zakład pracy chronionej zatrudnia kilka osób, które w orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności jako przyczynę niepełnosprawności mają wpisany kod 04-O (choroby narządu wzroku). Osoby te zostały zaliczone do umiarkowanego lub lekkiego stopnia niepełnosprawności. Czy taki symbol niepełnosprawności uprawnia pracodawcę do traktowania tych podwładnych jako osoby niewidome na gruncie ustawy o rehabilitacji?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracodawca chce ubiegać się w PFRON o wyższe dofinansowanie do pensji pracownika cierpiącego na epilepsję. Czy zatrudniony musi w jakiś szczególny sposób udokumentować to schorzenie?

czytaj więcej »

Pytanie: Poprzednio pracownik posiadał orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności bez schorzeń specjalnych. Orzeczenie to utraciło swoją ważność 31 lipca 2013 r., a zatrudniony dzień później złożył wniosek o wydanie kolejnego orzeczenia. W dniu 30 września 2013 r. przedstawił orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności z kodem 02-P. Zgodnie z jego treścią ustalony stopień niepełnosprawności istnieje od dnia złożenia wniosku. Jak w takiej sytuacji ustalić moment, od którego pracodawca jest uprawniony do otrzymywania dofinansowania w wyższej kwocie?

czytaj więcej »

Pytanie: Spółka nieosiągająca wymaganego wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości 6% dokonuje z tego tytułu co miesiąc wpłat na PFRON. Z przepisów wynika jednak, że w przypadku zatrudnienia nawet kilku niepełnosprawnych pracowników z konkretnymi schorzeniami można obniżyć wysokość wskaźnika, od którego zależy obowiązek uiszczania tych należności. Spółka zatrudnia 2 pracowników z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności – z symbolami niepełnosprawności 07-S oraz 02-P. Czy na podstawie takich orzeczeń spółka może skorzystać z obniżenia wymaganego wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych?

czytaj więcej »

Pytanie: Niepełnosprawny pracownik przebywa na urlopie bezpłatnym, który udzielono mu na jego wniosek. Czy pracodawca uwzględnia tego podwładnego przy wyliczaniu stanów zatrudnienia we wniosku o wypłatę dofinansowania ze środków PFRON?

czytaj więcej »

Pytanie: Niepełnosprawny pracownik jest zatrudniony w spółce od 1 września 2011 r. Orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności wygasło mu 30 września 2013 r. W dniu 1 października 2013 r. złożył jednak wniosek do powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności o wydanie kolejnego orzeczenia. Nowe orzeczenie zostało wydane 5 listopada 2013 r., a 15 listopada pracownik przedstawił jego pracodawcy. W jaki sposób pracodawca powinien wliczyć tego podwładnego do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych na bieżąco i za okres wsteczny?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracodawca z otwartego rynku pracy ma obowiązek przesyłania miesięcznych informacji dotyczących zatrudnienia osób niepełnosprawnych do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (informacja miesięczna o zatrudnieniu, kształceniu lub o działalności na rzecz osób niepełnosprawnych INF-1). Czy za nieprzekazywanie tych informacji grozi kara pieniężna?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracodawca zobowiązany do wpłat na PFRON z tytułu niezatrudniania osób niepełnosprawnych kupuje usługi ochrony mienia od zakładu pracy chronionej. Następnie część poniesionych kosztów ochrony refakturuje. Czy w takiej sytuacji pracodawca może w całości skorzystać z obniżenia wpłaty na PFRON w wysokości określonej w informacji otrzymanej od zakładu pracy chronionej, czy też uprawnienie to przechodzi na podmioty, na które refakturowano usługi ochrony?

czytaj więcej »

Pytanie: Zakład pracy chronionej chce zatrudnić niepełnosprawnego pracownika, który będzie wykonywać obowiązki w domu, ale nie w formie telepracy. Jakie miejsce pracy należy wskazać w umowie o pracę? Czy Państwowa Inspekcja Pracy będzie mogła skontrolować mieszkanie pracownika?

czytaj więcej »

Pytanie: Spółka od kilku lat zatrudnia na cały etat niepełnosprawnego pracownika, który w pewnych okresach posiadał orzeczenia o różnym stopniu niepełnosprawności. Do końca lutego 2010 roku był zaliczony do umiarkowanego stopnia, następnie otrzymał orzeczenie o lekkim stopniu, a od 1 marca 2013 r. ponownie został zaliczony do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Jaki wymiar urlopu wypoczynkowego przysługuje tej osobie za 2013 rok?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik będący osobą niepełnosprawną w znacznym stopniu otrzymał skierowanie na pobyt w sanatorium. Zatrudniony zwrócił się do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie mu płatnego zwolnienia od pracy na czas wyjazdu do sanatorium. Czy pracodawca ma obowiązek uwzględnić taki wniosek podwładnego?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracodawca zorganizował stanowisko pracy z podstawowym zapleczem socjalnym osobie niepełnosprawnej, która uległa wypadkowi przy pracy i straciła zdolność do wykonywania obowiązków na dotychczasowym stanowisku. Obowiązek ten wykonano jednak dopiero po ponad 4 miesiącach od zgłoszenia przez tego podwładnego gotowości przystąpienia do pracy. Czy pracodawcy grożą za to jakieś sankcje finansowe?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracodawca wyraził chęć zatrudnienia osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności w pełnym wymiarze czasu pracy. Po skierowaniu jej na wstępne badania lekarskie okazało się, że lekarz wystawił jej zaświadczenie o celowości stosowania skróconej normy czasu pracy (7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo). Czy, z uwagi na wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie uchylenia przepisu dotyczącego skróconego czasu pracy, taki niepełnosprawny pracownik powinien pracować 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik zaliczony do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności twierdzi, że przysługuje mu 21 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Jego zdaniem, wraz z urlopem wynikającym z Kodeksu pracy, za każdy rok powinien mieć łącznie do wykorzystania 47 dni urlopu. Czy rzeczywiście należy mu się urlop w takim wymiarze?

czytaj więcej »

Pytanie: Spółka od grudnia zatrudnia nowego pracownika zaliczonego do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Niepełnosprawni podwładni w różnym momentach uzyskują dodatkowe uprawniania pracownicze. Czy prawo do dodatkowej przerwy w pracy przysługuje osobie niepełnosprawnej od dnia podjęcia obowiązków?

czytaj więcej »

Pytanie: Przedsiębiorca z tzw. otwartego rynku pracy chce ubiegać się o przyznanie mu przez wojewodę statusu zakładu pracy chronionej. Czy jako zakład pracy chronionej będzie miał prawo do zwolnienia z podatku od nieruchomości?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracodawca prowadzący zakład pracy chronionej korzysta ze zwolnienia w zakresie odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. W związku z tym, że przez kilka miesięcy nieterminowo wpłacał zaliczki na zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych, PFRON wydał w stosunku do niego decyzję o zapłacie z tego tytułu kary w wysokości 30% tych środków. Pracodawca nie jest w stanie jednorazowo wpłacić tej kwoty na konto funduszu. Czy istnieje możliwość umorzenia kary albo rozłożenia płatności na raty?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracodawca prowadzący zakład pracy chronionej korzysta ze środków zgromadzonych na zakładowym funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Za każdym razem, gdy dokonuje zakupów w ramach pomocy de minimis, składa wniosek o wydanie zaświadczenia o takiej pomocy do właściwego organu administracji w terminie 30 dni od momentu poniesienia wydatku. Czy takie postępowanie jest prawidłowe?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracodawca prowadzący zakład pracy chronionej dokonał z zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych wydatku w ramach pomocy de minimis, co spowodowało konieczność wystąpienia do odpowiedniego organu o wydanie zaświadczenia o tej pomocy. Niestety wydatek został zakwestionowany przez ten organ i zaświadczenie nie zostało wydane. Pracodawca skorzystał z możliwości złożenia zażalenia do organu odwoławczego, ale organ ten nie przychylił się do jego argumentów. Pracodawca nie zdecydował się na wniesienie skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Czy w takiej sytuacji musi zapłacić karę na PFRON?

czytaj więcej »

Pytanie: Z dniem 1 stycznia 2014 r. pracodawca chce zrezygnować ze statusu zakładu pracy chronionej. Czy w takim przypadku będzie mógł zachować zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracodawca legitymuje się statusem zakładu pracy chronionej. Od grudnia 2013 roku nie będzie spełniać wymogu dotyczącego zatrudniania co najmniej 20% osób zaliczonych do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Istnieje jednak szansa, że od lutego 2014 roku będzie ponownie spełniać ten warunek. Czy istnieje możliwość, aby - mimo dwumiesięcznej przerwy w posiadaniu tego wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych - nie utracił statusu zakładu pracy chronionej?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracodawca zatrudnia 19 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty (w tym żadnej osoby niepełnosprawnej). Czy ma obowiązek dokonywania comiesięcznych wpłat na PFRON z tytułu niezatrudniania osób niepełnosprawnych?

czytaj więcej »