WYDANIE ONLINE

Odprawa emerytalno-rentowa przysługuje pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy albo emerytury, o ile jego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na jedno z tych świadczeń. Prawo do odprawy wprowadza art. 921 Kodeksu pracy, a to oznacza, że jest to świadczenie powszechnie obowiązujące.

czytaj więcej »

Pracownikowi, z którym rozwiązano umowę o pracę z przyczyn leżących po stronie pracodawcy,  w trybie ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (dalej: ustawa o zwolnieniach grupowych), należy się odprawa pieniężna. Przysługuje ona zarówno w przypadku zwolnień grupowych, jak i indywidualnych, nawet w przypadku zwolnienia jednego pracownika, np. w razie likwidacji stanowiska pracy.

czytaj więcej »

Śmierć pracownika zawsze powoduje wygaśnięcie stosunku pracy. Specyfika takiego sposobu zakończenia współpracy między pracownikiem i pracodawcą polega na tym, że pracodawca nie może już rozliczać się bezpośrednio z zatrudnionym. Najczęściej po pracowniku pozostaje wiele świadczeń, które należy wypłacić osobom uprawnionym. Osobom bliskim zmarłego pracownika przysługuje od pracodawcy także odprawa pośmiertna.

czytaj więcej »

Stan faktyczny: Zakład zatrudnia ponad 70 osób. Pracownik z końcem lipca br. odchodzi z pracy w ramach zwolnień indywidualnych, z przyczyn ekonomicznych. Zakład przechodzi reorganizację i ten pracownik po zakończeniu stosunku pracy przejdzie na emeryturę (spełnia warunki do jej nabycia i już złożył wniosek w ZUS). Pracownik pracował u nas 12 lat, jego aktualna pensja wynosi 4.000 zł, dodatek za staż pracy – 350 zł. Ma prawo do podstawowych kosztów uzysku oraz kwoty ulgi podatkowej. Czy pracownikowi należy wypłacić dwie odprawy – jedną emerytalną na podstawie Kodeksu pracy i drugą – związaną ze zwolnieniami grupowymi? Jeżeli tak, to jak je obliczyć?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownica była zatrudniona na stanowisku operatora linii formowania. Po badaniach kontrolnych okazało się, że jest niezdolna do pracy na tym stanowisku (może natomiast pracować na innym stanowisku). Czy możemy wypowiedzieć jej warunki pracy i zmienić stanowisko i jednocześnie obniżyć radykalnie wynagrodzenie? Czy jeśli pracownica odrzuci nowe warunki, trzeba będzie zapłacić odprawę?

czytaj więcej »

Pytanie: Jesteśmy pracownikami Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych. W bieżącym roku mamy ostatni nabór do kolegium. Do 30 września 2015 r. kolegium ma zostać zlikwidowane, chyba że w międzyczasie zostanie przekształcone i powstanie nowa placówka. Jak powinien przebiegać proces zwalniania pracowników (w tym również nauczycieli) przy likwidacji szkoły, a jak przy przekształcaniu placówki? Czy w obydwóch przypadkach będzie należała się odprawa?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracodawca zaproponował zatrudnionemu rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron. Podwładny zgodził się, ale wynegocjował odprawę w wysokości swoich kwartalnych zarobków. Czy od takiej odprawy pracodawca powinien odprowadzić składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony ze skutkiem na 30 kwietnia 2014 roku (3-miesięczny okres wypowiedzenia). Powodem rozwiązania umowy jest likwidacja jego stanowiska pracy. Obecnie pracownik oświadczył, że z początkiem kwietnia chciałby się zatrudnić w innej jednostce i zapytał o możliwość rozwiązania umowy o pracę już z końcem marca. Czy w przypadku, gdy pracownik złoży wniosek o anulowanie wręczonego wypowiedzenia i rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron nastąpi z dniem 31 marca 2014 r. pracodawca nadal będzie zobowiązany do wypłacenia odprawy pieniężnej w związku z likwidacją stanowiska pracy?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy wypłata odprawy pośmiertnej może być dokonana na konto zmarłej pracownicy?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik został zwolniony w ramach zwolnień grupowych. Zostało wypłacone odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia i odprawa, jednak wyrokiem sądu pracownik został przywrócony do pracy. Czy pracodawca w momencie podjęcia zatrudnienia po przywróceniu jest obowiązany zaraz wypłacić wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy na podstawie art. 47 kp? Czy też powinien wezwać pracownika do zwrotu nienależnych świadczeń (odprawa i odszkodowanie ) i czekać na zwrot, a dopiero następnie wypłacić wynagrodzenie?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy prezesowi odwołanemu przez walne zgromadzenie ze stanowiska (z 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia, bez możliwości świadczenia pracy) należy się odprawa? Prezes pełnił tę funkcję na podstawie umowy o pracę. W zakładzie obowiązuje zakładowy układ zbiorowy pracy. Wcześniej, przed utworzeniem spółki i powołaniem na stanowisko prezesa, osoba ta była dyrektorem naszego przedsiębiorstwa. Po powołaniu na prezesa otrzymała świadectwo pracy i 3-miesięczną odprawę w związku z wygaśnięciem stosunku pracy zgodnie z Kodeksem. Jak należy postąpić obecnie?

czytaj więcej »

Pytanie: Mam pytanie odnośnie odpraw pieniężnych przy zwolnieniach. Firma ma kilka sklepów specjalistycznych w różnych miastach. W każdym ze sklepów – po 2 pracowników. Jeden ze sklepów przynosił małe zyski, dlatego pracodawca złożył pracownikom wypowiedzenia warunków pracy i płacy. Jako przyczynę wypowiedzenia podał redukcję etatów i brak wyników finansowych. Nie chcąc zwalniać nikogo zaproponował pracę na 1/2 etatu z wynagrodzeniem w wysokości 1/2 dotychczasowego. Jeden z pracowników złożył oświadczenie, że nie przyjmuje nowych warunków i po upływie wypowiedzenia rozwiązuje umowę. Jednak sytuacja się trochę zmieniła, bo odszedł 2. pracownik. W związku z tym, pracodawca zwrócił się do zwolnionego pracownika, aby wrócił do pracy na zasadach jak dotychczas, czyli cały etat i wynagrodzenie jak przed zwolnieniem. Pracownik jednak się nie zgodził, ale za to zażądał od pracodawcy odprawy pieniężnej. Czy mimo propozycji ze strony pracodawcy o powrocie do pracy na starych zasadach pracownikowi przysługuje odprawa?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy pracodawca ma obowiązek wypłacania odprawy pośmiertnej w sytuacji, gdy w firmie pracownicy zostali objęci dobrowolnym ubezpieczeniem grupowym? Pracownikowi, który zdecyduje się przystąpić do tego ubezpieczenia potrącane są miesięczne składki z wypłacanego mu wynagrodzenia.

czytaj więcej »

Pytanie: Obowiązujące u pracodawcy przepisy płacowe przewidują wypłatę odprawy emerytalnej w wyższej wysokości niż wynikająca z Kodeksu pracy, a także dodatkową odprawę dla odchodzących pracowników. Czy takie świadczenia są w całości wolne od składek?

czytaj więcej »

Pytanie: Zmarł pracownik, który przepracował u nas 8 lat. Do naszej firmy przeszedł z innej firmy w ramach porozumienia stron. Łączny jego staż wynosił 16 lat. Czy w tej sytuacji żonie zmarłego powinniśmy wypłacić odprawę pośmiertną w wysokości 1-miesięcznego czy też 6-miesięcznego wynagrodzenia?

czytaj więcej »

Pytanie: Z końcem stycznia 2014 r. rozwiązaliśmy, z długo chorującym i korzystającym ze świadczenia rehabilitacyjnego pracownikiem, umowę o pracę na podstawie art. 53 Kodeksu pracy. Wystawiliśmy świadectwo pracy. W marcu 2014 r. byłemu pracownikowi przyznano rentę z tytułu niezdolności do pracy. Na jego wniosek chcemy wypłacić odprawę rentową. Jak powinniśmy postąpić w kwestii korekty świadectwa pracy i potrącenia z odprawy KUP i ulgi podatkowej?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik wystąpił o urlop bezpłatny na 2 miesiące. W tym czasie będzie pracował za granicą w szczególnie trudnych warunkach. Czy rodzinie pracownika przysługuje odprawa pośmiertna w przypadku śmierci pracownika przebywającego na urlopie bezpłatnym?

czytaj więcej »

Pytanie: Zatrudniliśmy pracownika na umowę o pracę na czas określony do 30 kwietnia 2014 r. Postanowiliśmy nie przedłużać z nim umowy, więc rozwiązała się ona zgodnie z terminem, na który była zawarta. Pracownik od 2013 r. był na zwolnieniu lekarskim. Obecnie stara się o przyznanie renty. Czy po przyznaniu renty należy wypłacić odprawę?

czytaj więcej »

Pytanie: W wypowiedzeniu warunków umowy o pracę (przyjętym przez pracownika - likwidacja stanowiska) dokonano zapisu, że pracownikowi należy się odprawa pieniężna w wysokości 3-miesięcznego wynagrodzenia. Jednakże pracownik ten nie miał ponad 8-letniego zakładowego stażu pracy i zgodnie z zapisem ustawy z 13 marca 2003 r. należałoby mu wypłacić 2-miesieczną odprawę. Czy zatem pracownik ma prawo żądać wypłaty odprawy w wysokości 3-miesięcznego wynagrodzenia zgodnie z zapisem w wypowiedzeniu warunków umowy o pracę? Czy można mu tylko wypłacić odprawę w wysokości 2-miesiecznego wynagrodzenia, zgodnie z zapisem w ustawie? Czy w przypadku wypłaty nienależnej odprawy w wysokości 3-miesięcznego wynagrodzenia zwolniona ona będzie ze składek ZUS?

czytaj więcej »