WYDANIE ONLINE

Podnoszenie kwalifikacji może odbywać się z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodąPo uzyskaniu zgody na podnoszenie kwalifikacji pracownik ma prawo ubiegać się o urlop szkoleniowy albo zwolnienie na czas zajęć i dojazdu na nie (jeżeli podnosi kwalifikacje w formie, która uprawnia do takich świadczeń). Jeśli jednak pracodawca chce przyznać mu dodatkowe świadczenia i sfinansować np. czesne, noclegi lub podręczniki, powinien to ustalić w umowie. Może w niej także zobowiązać podwładnego do odpracowania kosztów tych dodatkowych świadczeń.

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik dostał zapewnienie od nowego pracodawcy, że otrzyma zwrot kosztów poniesionych za zerwanie umowy lojalnościowej, podpisanej z poprzednim pracodawcą z tytułu sfinansowania nauki. Z poprzedniej firmy pracownik otrzymał fakturę z opisem „refakturowanie kosztów szkolenia”. Czy zwracając pracownikowi poniesione koszty z faktury, nowy pracodawca traktuje je jak zwrot kosztów szkolenia i nie nalicza składek ZUS i podatku, czy też jest to rodzaj świadczenia pieniężnego dla pracownika, które podlega opodatkowaniu i ozusowaniu?

czytaj więcej »

Pracodawcy nie wolno dopuścić pracownika do pracy, do której wykonywania nie posiada on wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, a także dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Przejawem tego obowiązku jest zapewnienie przeszkolenie pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniem go do pracy oraz prowadzenie okresowych szkoleń w tym zakresie.

czytaj więcej »

Przepis art. 1036 Kodeksu pracy stanowi o możliwości przyznania niepłatnych świadczeń „pracownikowi zdobywającemu lub uzupełniającemu wiedzę i umiejętności na zasadach innych, niż określone w art. 1031-1035 Kodeksu pracy”. Przepis ten nie dotyczy podnoszenia kwalifikacji zawodowych - nie posługuje się bowiem pojęciem „kwalifikacje zawodowe”. Może natomiast mieć zastosowanie, w przypadku gdy pracodawca nie uzna kształcenia się pracownika za podnoszenie przez niego kwalifikacji zawodowych.

czytaj więcej »

Szkolenia z zakresu bhp, niezależnie od tego, czy odbywają się w godzinach pracy, czy poza nimi, należy zaliczyć do czasu pracy. Jeśli więc takie szkolenie odbyło się po godzinach normalnej pracy (czego w miarę możliwości należy unikać), będzie to oznaczało, że wystąpiły godziny nadliczbowe. Jeśli zaś chodzi o szkolenia inne niż bhp, np. szkolenia podnoszące kwalifikacje zawodowe pracowników, to prawo pracy nie wypowiada się jednoznacznie, czy należy zaliczać je do czasu pracy, czy też nie.

czytaj więcej »

Pytanie:  Czy można nie udzielić zgody na urlop szkoleniowy zaplanowany przez pracownika w danym terminie? Pracownik uczęszcza na studia licencjackie zgodnie z umową szkoleniową podpisana pomiędzy pracownikiem a pracodawcą i co tydzień w środy prosi o urlop szkoleniowy. Motywuje to konsultacją z profesorem w kwestii pisania pracy. Czy pracodawca może odmówić takiego urlopu? Może też odwołać pracownika z takiego urlopu? Czy ma prawo zażądać od pracownika, aby był w stałym kontakcie z pracodawca będąc na tym urlopie szkoleniowym?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy pracownikowi skierowanemu przez pracodawcę na kurs podnoszący kwalifikacje zawodowe, kończący się egzaminem, należy udzielić 6 dni urlopu szkoleniowego, bez względu na czas trwania tego kursu? Jeżeli tak, to na które dni udzielamy urlopu? Czy na dni, w których brał udział w kursie, czy na dni pracy? Co w przypadku, gdy kurs trwa 2 dni?

czytaj więcej »