Zwrot opłat za autostrady można zaliczyć do kosztów w granicach limitu

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych, do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć zwrócone pracownikom, odbywającym podróż służbową prywatnym samochodem osobowym, wydatki związane z jego używaniem, obejmujące w szczególności koszty przejazdu autostradą i opłaty za parkingi, pod warunkiem prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu oraz właściwego ich udokumentowania. Takie zaliczenie jest jednak dopuszczalne tylko do wysokości nie wyższej niż kwota wynikająca z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu i stawki za 1 kilometr przebiegu, określonej w odrębnych przepisach.

Zwrot kosztów wyżywienia powyżej limitu jest opodatkowany

Jeśli zakład pracy z tytułu podróży służbowej zwraca pracownikowi koszty wyżywienia ponad limit przewidziany przepisami, to nadwyżka zawsze stanowi dla tej osoby opodatkowany przychód ze stosunku pracy, niezależnie od tego, w jaki sposób pracodawca rekompensuje pracownikowi zwiększone koszty wyżywienia poniesione podczas podróży.

Za pracę w nadgodzinach trzeba zapłacić zgodnie z miejscem jej wykonania

Jeżeli w przedsiębiorstwie obowiązują dwie stawki wynagrodzenia za pracę w Polsce i poza jej granicami, to pracującemu po godzinach płaci się według stawek przewidzianych dla miejsca zrealizowanego zadania.

Wydatki na podróże służbowe stanowią koszty w miesiącu, za który są należne

W sytuacji, gdy należności z tytułu podróży służbowych są wypłacane przez pracodawcę w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony, stanowią koszty uzyskania przychodu w miesiącu, za który są należne.

Rozliczenie czasu spędzonego w podróży zależy od charakteru pracy

Typowa podróż służbowa charakteryzuje się tym, że w kompleksie obowiązków pracownika stanowi zjawisko nietypowe, okazjonalne. Czas podróży nie musi i nie ma być wykorzystywany do pełnienia pracy w interesie pracodawcy.

Przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów diety z tytułu własnej podróży

Osoby prowadzące działalność gospodarczą mają prawo zaliczyć w ciężar kosztów uzyskania przychodów wartość diet związanych z własnymi podróżami służbowymi oraz podróżami osób współpracujących, do wysokości nieprzekraczającej wysokości diet określonych przez właściwego ministra dla pracowników zatrudnionych w państwowych lub samorządowych jednostkach sfery budżetowej.

Polecenie wyjazdu w delegację powinno być udzielone na piśmie

Powierzenie pracownikowi wykonania określonego zadania służbowego poza stałym miejscem pracy wymaga odpowiedniego udokumentowania. Takim dokumentem jest najczęściej polecenie wyjazdu służbowego (delegacja).

Ochrona ubezpieczeniowa w zagranicznych podróżach z PIT

Opłacenie przez pracodawcę składek na ubezpieczenie kierowców w zagranicznej podróży służbowej, dotyczące kosztów leczenia, usługi assistance, a także odpowiedzialności cywilnej, rodzi u nich przychód ze stosunku pracy, który trzeba opodatkować.

Obowiązkowe ubezpieczenie może być wolne od podatku

Jeżeli uzyskanie wizy i wjazd na terytorium innego państwa celem odbycia podróży służbowej jest uzależnione od potwierdzenia wykupienia ubezpieczenia medycznego, a brak tego ubezpieczenia skutkuje odmową wjazdu na terytorium danego kraju, to sam fakt ubezpieczenia trzeba rozpatrywać nie tyle w kategoriach osobistej korzyści oddelegowanego pracownika, ile obowiązku pracodawcy zobowiązanego do wykonania określonych usług na rzecz obcego kontrahenta. Ustawowe pojęcie „nieodpłatnych świadczeń” musi być zawsze interpretowane w konkretnym kontekście, a nie w oderwaniu od niego, z pominięciem okoliczności realizacji pewnych uprawnień, zjawisk gospodarczych i zdarzeń prawnych.