Zwolnienie na udział w turnusie i dodatkowy urlop nie mogą łącznie przekraczać 21 dni

Pytanie: Pracownik zaliczony do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności twierdzi, że przysługuje mu 21 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Jego zdaniem, wraz z urlopem wynikającym z Kodeksu pracy, za każdy rok powinien mieć łącznie do wykorzystania 47 dni urlopu. Czy rzeczywiście należy mu się urlop w takim wymiarze?

Zatrudnienie mniejsze niż 25 etatów zwalnia z dokonywania wpłat

Pytanie: Pracodawca zatrudnia 19 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty (w tym żadnej osoby niepełnosprawnej). Czy ma obowiązek dokonywania comiesięcznych wpłat na PFRON z tytułu niezatrudniania osób niepełnosprawnych?

Zakład pracy chronionej nie zawsze jest zwolniony z podatku od nieruchomości

Pytanie: Przedsiębiorca z tzw. otwartego rynku pracy chce ubiegać się o przyznanie mu przez wojewodę statusu zakładu pracy chronionej. Czy jako zakład pracy chronionej będzie miał prawo do zwolnienia z podatku od nieruchomości?

Za nieprzekazywanie informacji do PFRON grozi grzywna

Pytanie: Pracodawca z otwartego rynku pracy ma obowiązek przesyłania miesięcznych informacji dotyczących zatrudnienia osób niepełnosprawnych do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (informacja miesięczna o zatrudnieniu, kształceniu lub o działalności na rzecz osób niepełnosprawnych INF-1). Czy za nieprzekazywanie tych informacji grozi kara pieniężna?

Wyższe dofinansowanie z uwagi na schorzenia specjalne nie przysługuje z datą wsteczną

Pytanie: Poprzednio pracownik posiadał orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności bez schorzeń specjalnych. Orzeczenie to utraciło swoją ważność 31 lipca 2013 r., a zatrudniony dzień później złożył wniosek o wydanie kolejnego orzeczenia. W dniu 30 września 2013 r. przedstawił orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności z kodem 02-P. Zgodnie z jego treścią ustalony stopień niepełnosprawności istnieje od dnia złożenia wniosku. Jak w takiej sytuacji ustalić moment, od którego pracodawca jest uprawniony do otrzymywania dofinansowania w wyższej kwocie?

Wojewoda może na 6 miesięcy złagodzić wymogi wynikające z przepisów

Pytanie: Pracodawca legitymuje się statusem zakładu pracy chronionej. Od grudnia 2013 roku nie będzie spełniać wymogu dotyczącego zatrudniania co najmniej 20% osób zaliczonych do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Istnieje jednak szansa, że od lutego 2014 roku będzie ponownie spełniać ten warunek. Czy istnieje możliwość, aby - mimo dwumiesięcznej przerwy w posiadaniu tego wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych - nie utracił statusu zakładu pracy chronionej?

Wniosek o zaświadczenie o pomocy de minimis trzeba złożyć w ciągu 30 dni od poniesienia wydatku

Pytanie: Pracodawca prowadzący zakład pracy chronionej korzysta ze środków zgromadzonych na zakładowym funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Za każdym razem, gdy dokonuje zakupów w ramach pomocy de minimis, składa wniosek o wydanie zaświadczenia o takiej pomocy do właściwego organu administracji w terminie 30 dni od momentu poniesienia wydatku. Czy takie postępowanie jest prawidłowe?

Wniosek o dofinansowanie składa się po wypłacie pensji

Pytanie: Dotychczas pracodawca wypłacał wynagrodzenia podwładnym ostatniego dnia każdego miesiąca. Pierwszego dnia następnego miesiąca składał wniosek o wypłatę dofinansowania ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Pracodawca chce jednak wprowadzić zmianę w tym zakresie i wypłacać wynagrodzenia w terminie 10. dnia następnego miesiąca. Czy taka zmiana może pozbawić go dofinansowania?

Ustalając stan zatrudnienia trzeba pomijać pełnosprawnych podwładnych przebywających na urlopie rodzicielskim

Pytanie: Pracodawca co miesiąc ustala stany zatrudnienia pracowników ogółem i niepełnosprawnych, konieczne m.in. do prawidłowego wyliczenia wymaganego wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości 6%. Od 17 czerwca br. należy pomijać osoby przebywające na urlopie rodzicielskim. Czy pracodawca powinien pomijać tylko osoby pełnosprawne, czy również niepełnosprawnych korzystających z takiego urlopu?