Zmiana trybu rozwiązania umowy nie zwalnia z obowiązku wypłaty odprawy zwalnianemu pracownikowi

Pytanie: Pracownik otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony ze skutkiem na 30 kwietnia 2014 roku (3-miesięczny okres wypowiedzenia). Powodem rozwiązania umowy jest likwidacja jego stanowiska pracy. Obecnie pracownik oświadczył, że z początkiem kwietnia chciałby się zatrudnić w innej jednostce i zapytał o możliwość rozwiązania umowy o pracę już z końcem marca. Czy w przypadku, gdy pracownik złoży wniosek o anulowanie wręczonego wypowiedzenia i rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron nastąpi z dniem 31 marca 2014 r. pracodawca nadal będzie zobowiązany do wypłacenia odprawy pieniężnej w związku z likwidacją stanowiska pracy?

Zmiana pracodawcy na podstawie porozumienia stron nie wpływa na wysokość odprawy pośmiertnej

Pytanie: Zmarł pracownik, który przepracował u nas 8 lat. Do naszej firmy przeszedł z innej firmy w ramach porozumienia stron. Łączny jego staż wynosił 16 lat. Czy w tej sytuacji żonie zmarłego powinniśmy wypłacić odprawę pośmiertną w wysokości 1-miesięcznego czy też 6-miesięcznego wynagrodzenia?

Wypłatę należy przekazać na konto osób uprawnionych

Pytanie: Czy wypłata odprawy pośmiertnej może być dokonana na konto zmarłej pracownicy?

Wypłacając odprawę rentową po ustaniu zatrudnienia należy sprostować wystawione świadectwo pracy

Pytanie: Z końcem stycznia 2014 r. rozwiązaliśmy, z długo chorującym i korzystającym ze świadczenia rehabilitacyjnego pracownikiem, umowę o pracę na podstawie art. 53 Kodeksu pracy. Wystawiliśmy świadectwo pracy. W marcu 2014 r. byłemu pracownikowi przyznano rentę z tytułu niezdolności do pracy. Na jego wniosek chcemy wypłacić odprawę rentową. Jak powinniśmy postąpić w kwestii korekty świadectwa pracy i potrącenia z odprawy KUP i ulgi podatkowej?

Śmierć pracownika w okresie urlopu bezpłatnego zobowiązuje do wypłaty odprawy

Pytanie: Pracownik wystąpił o urlop bezpłatny na 2 miesiące. W tym czasie będzie pracował za granicą w szczególnie trudnych warunkach. Czy rodzinie pracownika przysługuje odprawa pośmiertna w przypadku śmierci pracownika przebywającego na urlopie bezpłatnym?

Rozwiązanie umowy z upływem terminu, na jaki została zawarta, nie wyklucza prawa do odprawy rentowej

Pytanie: Zatrudniliśmy pracownika na umowę o pracę na czas określony do 30 kwietnia 2014 r. Postanowiliśmy nie przedłużać z nim umowy, więc rozwiązała się ona zgodnie z terminem, na który była zawarta. Pracownik od 2013 r. był na zwolnieniu lekarskim. Obecnie stara się o przyznanie renty. Czy po przyznaniu renty należy wypłacić odprawę?

Przywrócenie do pracy oznacza obowiązek zwrotu przez pracownika odprawy

Pytanie: Pracownik został zwolniony w ramach zwolnień grupowych. Zostało wypłacone odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia i odprawa, jednak wyrokiem sądu pracownik został przywrócony do pracy. Czy pracodawca w momencie podjęcia zatrudnienia po przywróceniu jest obowiązany zaraz wypłacić wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy na podstawie art. 47 kp? Czy też powinien wezwać pracownika do zwrotu nienależnych świadczeń (odprawa i odszkodowanie ) i czekać na zwrot, a dopiero następnie wypłacić wynagrodzenie?

Przy likwidacji stanowiska wysokość odprawy zależy od zakładowego stażu pracy

Pracownikowi, z którym rozwiązano umowę o pracę z przyczyn leżących po stronie pracodawcy,  w trybie ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (dalej: ustawa o zwolnieniach grupowych), należy się odprawa pieniężna. Przysługuje ona zarówno w przypadku zwolnień grupowych, jak i indywidualnych, nawet w przypadku zwolnienia jednego pracownika, np. w razie likwidacji stanowiska pracy.