Wyjazd do innej miejscowości na podstawie porozumienia z pracodawcą to nie delegacja

Pytanie: Zawarłem z pracownikiem porozumienie, zgodnie z którym przez 9 miesięcy będzie pracował w innej miejscowości niż wskazana w umowie o pracę jako stałe miejsce pracy. Otrzyma za to miesięczny dodatek do wynagrodzenia. Czy za czas przepracowany w tej miejscowości możemy naliczyć diety? Jedzie tam na nasze polecenie pracodawcy, zapewne dezorganizuje mu to życie prywatne i nie chcielibyśmy ograniczać należnych mu świadczeń.

W delegacji zagranicznej zaliczka może być w różnych walutach

Pytanie: Pracownik jedzie w zagraniczną podróż służbową. Będzie przejeżdżał przez kilka krajów, gdzie obowiązuje inna waluta niż w państwie docelowym. Czy możemy udzielić mu zaliczki w dwóch różnych walutach w związku z kosztami, które będzie ponosił w czasie przejazdu?

Uczestnictwo w szkoleniu nie stanowi delegacji

Pytanie: Dwaj pracownicy spółki będą brali udział w szkoleniu. Z tego względu dwa razy w miesiącu muszą odbyć podróż do innego miasta. Czy wyjazd na szkolenie, w charakterze jego uczestnika, a nie prowadzącego, powinien być zakwalifikowany jako podróż służbowa?

Ryczałt i dieta dla pracownika samorządowego w podróży zagranicznej

Pytanie: Proszę o wyjaśnienie, czy pracownikowi samorządowemu będącemu w zagranicznej podróży służbowej, który miał zapewniony nocleg i wyżywienie, należy zgodnie z przepisami wypłacić 25% ryczałt? Pracownik nie przedstawił pracodawcy rachunku za nocleg.

Rozliczanie zagranicznej podróży służbowej

Pytanie: Czy przy rozliczaniu podróży z Polski do Danii, należy wypłacać diety według stawek krajowych – za okres przejazdu przez Polskę – czy od samego początku liczyć dietę w stawkach kraju docelowego?

Rozliczanie podróży służbowych

Jeśli pracownik wykonuje swoje obowiązki służbowe w innym miejscu, niż określone w umowie o pracę, oznacza to, że odbywa podróż służbową – czyli przebywa w delegacji (art. 775 Kodeksu pracy). Taki pracownik uzyskuje prawo do dodatkowych świadczeń, które mają zrekompensować mu wykonywanie obowiązków poza stałym miejscem pracy.

Płacić za podróż czy nie? Zależy od charakteru pracy

Teza wyroku: Typowa podróż służbowa charakteryzuje się tym, że w kompleksie obowiązków pracownika stanowi zjawisko nietypowe, okazjonalne. Czas podróży nie musi i nie ma być wykorzystywany do pełnienia pracy w interesie pracodawcy.

Przekazanie pracownikowi karty kredytowej to forma zaliczki

Teza wyroku: Pobranie przez pracownika zaliczek (również na poczet wydatków w podróży służbowej – przyp. red.) w postaci skorzystania z karty płatniczej (karty kredytowej) należącej do pracodawcy, pozwala na potrącenie z wynagrodzenia pracownika nierozliczonych zaliczek bez jego zgody.

Polecenie wyjazdu w delegację powinno być pisemne

Teza wyroku: Powierzenie pracownikowi wykonania określonego zadania służbowego poza stałym miejscem pracy wymaga odpowiedniego udokumentowania. Takim dokumentem najczęściej jest polecenie wyjazdu służbowego (delegacja).