Zwiększenie, a następnie zmniejszenie stanu zatrudnienia – kiedy tworzyć PPK

Pytanie: W pierwszych dniach czerwca 2019 r. pracodawca zatrudnił na podstawie umowy o pracę 11 osób. Stan zatrudnienia u pracodawcy 30 czerwca 2019 r. wyniósł 55 osób. W sierpniu 2019 roku pracodawca ten zwolnił 5 osób, a we wrześniu kolejne 3, w związku z tym 31 grudnia 2019 r. stan zatrudnienia u pracodawcy wyniósł 47 osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy pracodawca ma obowiązek tworzyć PPK w pierwszej, czy drugiej połowie 2020 roku?

W jakim terminie utworzyć PPK pracodawca, który sprzedał część przedsiębiorstwa

Pytanie: Pracodawca zatrudniał 30 czerwca 2019 r. 51 osób, w związku z czym ustalił, że obowiązek tworzenia PPK obejmie go 1 stycznia 2020 r. Jednakże w drugiej połowie września 2019 roku odsprzedał część przedsiębiorstwa i jego stan zatrudnienia uległ znaczącej zmianie. Czy pracodawca nadal ma obowiązek tworzenia PPK w pierwszej połowie 2020 roku?

W jaki sposób skorygować naliczoną wpłatę

Pytanie: Podmiot zatrudniający nie uwzględnił nagrody dla pracownika jako składnika, od którego należy naliczyć i pobrać wpłatę do PPK. W jaki sposób należy dokonać korekty wpłat do PPK?

Utworzenie firmy po upływie ustawowych terminów wdrożenia PPK

Pytanie: W jakim terminie powinna wdrożyć PPK nowa firma, która powstanie już po upływie określonych w ustawie o PPK terminów ich wprowadzenia? Załóżmy, że chodzi o firmę, która od pierwszego miesiąca funkcjonowania zatrudnia 12 osób.

Udział w PPK osoby powyżej 55. roku życia

Pytanie: W PPK uczestniczą  osoby, które zostały zapisane automatycznie w poprzednich latach, ale w 2027 r. kończą 55 rok życia. Czy takie osoby mają obowiązek złożenia deklaracji uczestnictwa w PPK?

Środki PPK – czy mogą podlegać egzekucji

Pytanie: Otrzymaliśmy od komornika zawiadomienie o zajęciu wynagrodzenia jednego z naszych pracowników. Czy wpłaty na PPK mogą podlegać egzekucji oraz w jaki sposób podmiot zatrudniający powinien dokonywać potrąceń?

Równoczesne wnioski o wpłaty dodatkowe i obniżenie wpłaty podstawowej

Pytanie: Ze względu na wysokość osiąganego wynagrodzenia pracownik zadeklarował obniżenie wpłaty podstawowej do PPK do 0,5%. Jednocześnie złożył wniosek o naliczanie wpłat dodatkowych w wysokości 2,0%. Jak należy postąpić w przedstawionej sytuacji? Czy podmiot zatrudniający powinien uwzględnić obie dyspozycje?

Przygotowanie systemu do obsługi wpłat

Pytanie: Przygotowując się do wdrożenia PPK, musimy dostosować nasz system kadrowo-płacowy do rozliczania wpłat. Proszę o informację, w jaki sposób następować będzie wymiana danych między podmiotem zatrudniającym a instytucją finansową?

Pracownicze plany kapitałowe – odpowiedzi na pytania z praktyki

Nałożenie na podmioty zatrudniające obowiązku wdrożenia PPK oraz umożliwienie osobom zatrudnionym decydowania o przeznaczeniu środków ma zbudować oszczędności, które pozwolą posłużą uczestnikom na zaspokojenie potrzeb w szczególnych sytuacjach w życiu. Jednak, aby osiągnąć sukces przy wdrożeniu PPK, oprócz odbudowania zaufania do rynku kapitałowego niezbędne jest także odpowiednie nastawienie podmiotów zatrudniających.

PPE i PPK – czy można je prowadzić jednocześnie

Pytanie: Czy po wdrożeniu pracowniczego planu kapitałowego istnieje możliwość wprowadzenia także pracowniczego programu emerytalnego? Czy uczestnicy tych form oszczędzania otrzymają dopłaty ze środków publicznych?