Zaświadczenia o dochodach do ZUS osiąganych przez pracujących emerytów – czy dla wszystkich

Pytanie: Mam pytanie dotyczące zaświadczenia o dochodach osiąganych przez pracujących emerytów. Czy dla wszystkich pracujących emerytów takie zaświadczenie do ZUS należy przekazać?

Ustalenie zasad przemieszczania się pracownika między miejscami pracy

Pytanie: Jeśli mamy dwa miejsca pracy, w których znajduje się zakład, to czy musimy pracownikowi przemieszczającemu się za każdym razem wypisywać delegacje, czy wystarczy w aneksie dodać informację o dwóch miejscach pracy? Część pracowników przemieszcza się pomiędzy tymi dwoma miejscami regularnie.

Urlop na żądanie pracownika, który ma zaległy urlop wypoczynkowy

Pytanie: Pracownik, który ma 3 dni zaległego urlopu wypoczynkowego złożył wniosek o urlop na żądanie. Czy można odmówić udzielenia urlopu na żądanie do czasu wykorzystania urlopu zaległego?

Ulga na powrót – co złożyć pracodawcy, aby skorzystać ulgi w trakcie roku

Pytanie: Od 5 stycznia 2024 r. przyjmujemy do pracy nowego pracownika, który chce skorzystać z ulgi na powrót do kraju. Pan mieszkał przez wiele lat mieszkał z rodziną w Irlandii. Jakie dokumenty pracownik musi złożyć pracodawcy, aby można mu było nie naliczać podatku z wynagrodzenia?

Stałe składniki płacowe zmniejszone ze zwolnieniem z tytułu siły wyższej

Pytanie: Czy wynagrodzenie zasadnicze i dodatek motywacyjny, zmniejszony z powodu potrącenia 50% z tytułu siły wyższej, trzeba uzupełnić przy ustalaniu wysokości nagrody jubileuszowej?

Stała wypłata dodatku wyrównawczego do płacowego minimum

Pytanie: Pytanie: Niektórym naszym pracownikom musimy od stycznia 2024 r. wyrównać wynagrodzenie do poziomu minimalnego za pracę. Decyzją pracodawcy ma być to zrobione poprzez wypłatę dodatku wyrównawczego. Czy można wyrównywać pracownikowi wynagrodzenie do minimalnego poprzez wypłatę takiego dodatku?

Płatnik zauważył błąd, ale nie może już zrobić korekty – jak postąpić

Pytanie: Czy płatnik składek, który po 1 stycznia 2024 roku we własnym zakresie zauważy błąd w rozliczeniach z ZUS i nie ma możliwości wykonania korekty ma obowiązek poinformowania ZUS o tym błędzie –  jeżeli tak to w jakiej formie oraz uiszczenia składki w prawidłowej wysokości.

Jak rozliczyć okres oczekiwania na wydanie decyzji w sprawie świadczenia rehabilitacyjnego

Pytanie: Jeden z naszych pracowników choruje już od dłuższego czasu, a ostatnie zwolnienie lekarskie otrzymał na okres od 6 do 31 stycznia 2024 r. Z naszych obliczeń wynika, że 14 stycznia br. pracownik wyczerpie 182 dni wypłaty zasiłku chorobowego. Pracownik poinformował nas, że złożył wniosek o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego i 8 stycznia br. otrzymał pozytywne rozpatrzenie od lekarza orzecznika ZUS, ale nie otrzymaliśmy z ZUS żadnej decyzji w tej sprawie. Czy do czasu otrzymania tej decyzji powinniśmy wypłacać zasiłek chorobowy, a po jej otrzymaniu zrobić korektę jako świadczenia rehabilitacyjnego?

Czy można cofnąć premię po wypowiedzeniu umowy o pracę

Pytanie: Pracodawca przyznał wybranym pracownikom premię uznaniową (motywacyjną), która zostanie wypłacona na koniec stycznia 2024 roku. Jeden z pracowników w niedługim czasie po otrzymaniu decyzji pracodawcy o przyznaniu premii, złożył wypowiedzenie umowy o pracę. Czy w tej sytuacji pracodawca może nie wypłacić mu premii? Wskazana premia ma charakter uznaniowy i jej funkcją jest zwiększenie motywacji do pozostawania w zatrudnieniu pracowników.

Zmiana rozkładu czasu pracy ciężarnej – czy wymaga wypowiedzenia zmieniającego

Pytanie: Jedna z pracownic spółki z o.o. zaszła w ciążę. Pracownica ta jeden dzień w tygodniu pracuje w porze nocnej. Pracodawca zmienił rozkład jej czasu pracy na taki, by pracowała w ciągu dnia i poinformował ją o tym e-mailem. Pracownica złożyła pozew do sądu i żąda odszkodowania. Oparła swoje roszczenie na tym, że pracodawca ewidentnie naruszył przepisy dotyczące wypowiadania umów o pracę, ponieważ nie dokonał wypowiedzenia w formie pisemnej. Jak pracodawca powinien bronić się przed tym pozwem?