Zwrot kosztów ubezpieczenia w podróży służbowej

Pytanie: Wysłaliśmy pracownika w delegację zagraniczną do Chin. Pracownik we własnym zakresie wykupił ubezpieczenie podróży obejmujące koszty leczenia w wysokości 135,10 zł. Czy te koszty zwracamy pracownikowi również w rozliczeniu delegacji jako inne wydatki według załączników?

ZUS ZLA wpływa po terminie wypłaty wynagrodzenia – co z ZUS RCA i ZUS RSA

Pytanie: W jaki sposób rozliczyć i wykazać w ZUS RCA potrącenie za zwolnienie lekarskie i zasiłek opiekuńczy wypłacany przez ZUS pracownikowi (firma poniżej 20 osób) w sytuacji, gdy zwolnienie lekarskie na opiekę nad dzieckiem wpłynęło ostatniego dnia miesiąca, po wypłacie wynagrodzenia za ten miesiąc? Zwolnienie obejmuje dni na przełomie kwietnia i maja 2024 roku. Za kwiecień pracownik otrzymał pełne wynagrodzenie.

Wyjazdy członków rad nadzorczych – czy należy naliczyć składki

Pytanie: Członek rady nadzorczej bierze udział w wyjeździe, który nie jest związany ze szkoleniem. Jeśli to nie jest pracownik, to czy muszę mieć jego zgodę na pobranie składek z wynagrodzenia?

Składka na FEP w czasie urlopu zdrowotnego

Pytanie: Czy za nauczyciela przebywającego na urlopie dla poratowania zdrowia należy odprowadzać składki na Fundusz Emerytur Pomostowych?

Powołanie pracownika na ćwiczenia wojskowe – jak wykazać w raportach do ZUS

Pytanie: Pracownik otrzymał kartę powołania na ćwiczenia krótkotrwałe. Jak powinien postąpić pracodawca w takim przypadku? Jaki będzie to typ nieobecności w pracy? Z jakim kodem uwzględniamy w raporcie ZUS RCA czy RSA?

Koszty noclegów przedstawicieli handlowych – czy można zaliczyć do KUP

Pytanie: Pracownicy będący przedstawicielami handlowymi mają w umowie o pracę wpisane jako miejsce pracy np. południowa Polska oraz siedziba firmy. W związku z tym często nocują w hotelach. Pracownikom nie są naliczane diety, ale firma pokrywa koszty noclegów. Czy zakwaterowanie może stanowić koszt uzyskania przychodów dla spółki?

Dzień wolny za święto a okres przepracowany do trzynastki

Pytanie: Czy dzień wolny za święto obniża liczbę dni przepracowanych przy badaniu prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego?

Dodatek funkcyjny błędnie wliczony do podstawy wymiaru zasiłku byłej pracownicy – co z korektą

Pytanie: Podczas kontroli okazało się, że przy ustalaniu podstawy wymiaru wynagrodzenia za czas choroby, a następnie zasiłku chorobowego, jednej z pracownic był wliczany dodatek funkcyjny w wysokości 1.000 zł miesięcznie, do którego miała ona prawo do 30 września 2023 r. Pracownica chorowała od 12 lipca do 9 stycznia 2024 r., a po wyczerpaniu okresu zasiłkowego 10 stycznia 2024 r. na jej wniosek doszło do rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron. Została ona wyrejestrowana z ubezpieczeń. Co w takim przypadku powinniśmy zrobić, jak to skorygować z ZUS i US?

Zwolnienie z tytuły siły wyższej – zasady uzupełnienia wynagrodzenia po zmianie stanowiska ZUS

Początkowo ZUS wskazywał, że w przypadku pracownika, który korzystał ze zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej, podstawę wymiaru świadczeń chorobowych powinno stanowić wynagrodzenie pracownika w kwocie faktycznie wypłaconej bez uzupełniania. Obecnie jednak stanowisko to uległo zmianie. Jak zatem obecnie ustalać podstawę wymiaru zasiłku dla pracownika korzystającego ze zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej? Sprawdźmy na przykładach.

Zwolnienie z tytułu siły wyższej – czy można udzielać je w minutach?

Coraz popularniejsze zwolnienie z tytułu siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych można wykorzystywać na dniówki lub godziny. Ale czy można brać je na niepełne godziny, np. na 30 minut lub 90 minut? Na tą wątpliwość odpowiedział resort pracy w niedawnym stanowisku.