Tarcza antykryzysowa 2.0.: Parlament zakończył prace. Co w rozszerzonym pakiecie pomocy?

Rozszerzenie ulgi w zakresie zapłaty składek ZUS na firmy zatrudniające do 49 osób, uniezależnienie pomocy udzielanej samozatrudnionym od limitu osiągniętego przychodu oraz objecie pomocą przewidzianej tarczą także nowopowstałych firm – takie m.in. postanowienia znalazły się w ostatecznej wersji tarczy antykryzysowej 2.0.

Podniesiono limity zwolnień podatkowych na świadczenia socjalne w 2020 r.

Na mocy tarczy antykryzysowej z 31 marca 2020 r. czasowo zostały podwyższone limity zwolnień przedmiotowych z PIT dla niektórych świadczeń o charakterze socjalnym, w tym zapomóg. Sprawdź, ich wysokość.

Tarcza antykryzysowa: MRPiPS o skracaniu okresów odpoczynku

Pracodawca, u którego nastąpił spadek obrotów w wyniku COVID-19 może skrócić nieprzerwany odpoczynek dobowy i tygodniowy, udzielając pracownikom równoważnego odpoczynku w późniejszym terminie. Jakie warunki trzeba spełnić i czy możliwe jest zastosowanie tego rozwiązania np. do pracowników zatrudnionych w tzw. ruchomym czasie pracy?

Tarcza antykryzysowa 2.0. przyjęta. Będą dni wolne od pracy w okresie epidemii?

Sejm przyjął projekt specustawy uzupełniającej rozwiązania przewidziane w dotychczasowej tarczy antykryzysowej. Do przepisów ustawy dodany został zapis przewidujący możliwość ustanowienia w okresie epidemii dodatkowych dni wolnych od pracy.

Wynagrodzenie przestojowe w czasie pandemii – 3 przykłady liczbowe

W czasie pandemii nie wszędzie możliwe jest wprowadzenie pracy zdalnej – z przyczyn organizacyjnych, technologicznych lub z uwagi na charakter prowadzonej działalności. Wiele firm boryka się też z problemem znacznie obniżonego popytu na ich produkty i usługi. W tych okolicznościach zakłady pracy mogą być zmuszone do wstrzymania, względnie znacznego ograniczenia swojej aktywności. To powoduje, że zatrudnieni w nich pracownicy nie będą mogli wykonywać pracy, z przyczyn od nich niezależnych. Czy w takich przypadkach pracownicy, pomimo nieświadczenia pracy, zachowują prawo wynagrodzenia?

Wideoporada: Czas pracy w okresie epidemii koronawirusa

Jak pracodawca powinien nadzorować wykonywanie pracy zdalnej? Czy polecenie wykonywania takiej pracy wpływa na sposób ewidencjonowania czasu pracy? I czy w związku problemami w funkcjonowaniu zakładu pracy możliwa jest zmiana przyjętego rozkładu czasu pracy?

Tarcza antykryzysowa: uelastycznienie czasu pracy i zmiana warunków zatrudnienia przy spadku obrotów

Pracodawca, u którego wystąpił spadek obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19 i który nie zalega w regulowaniu danin publicznych związanych z zatrudnieniem do końca trzeciego kwartału 2019 r., będzie mógł skorzystać z uelastycznienia niektórych przepisów o czasie pracy oraz będzie mógł zawrzeć porozumienie o stosowaniu mniej korzystnych warunków zatrudnienia niż określone w umowach o pracę. Poznaj warunki i szczegóły rozwiązań, które przewiduje w tym zakresie tarcza antykryzysowa.

Jak uzyskać zwolnienie z opłacania składek na ZUS za okres marzec – maj 2020 r.

Płatnik składek, który na 29 lutego 2020 r. zgłosił do ubezpieczeń społecznych mniej niż 10 ubezpieczonych, zostanie zwolniony z obowiązku opłacenia nieopłaconych należności z tytułu składek należnych za okres od 1 marca 2020 r. do 31 maja 2020 r., wykazanych w deklaracjach rozliczeniowych złożonych za ten okres. Warunkiem jest, aby był zgłoszony jako płatnik składek przed dniem 1 lutego 2020 r. I oczywiście musi złożyć stosowny wniosek. Sprawdź, jak skorzystać z tego zwolnienia.

Ile może otrzymać pracodawca na dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników i zleceniobiorców

W związku z panującą epidemią koronawirusa pracodawcy mogą otrzymać od państwa wsparcie w postaci m.in. dofinansowania do wynagrodzeń zatrudnionych osób oraz środki na składki na ubezpieczenia społeczne. Przysługuje ono w ramach ustawy antykryzysowej. Sprawdź, jakie warunki musi spełnić pracodawca.

Wideoporada: Koronawirus a urlop bezpłatny i przestój

Przepisy o szczególnych rozwiązaniach związanych ze zwalczaniem rozprzestrzeniania się koronawirusa przewidują możliwość polecenia pracownikowi wykonywania pracy zdalnej. Jednak nie każdy rodzaj pracy pozwala na wykonywanie pracy w tym trybie. W takiej sytuacji pracodawcy często zastanawiają się, czy w okresie, w którym ze względu na przymusowy przestój pracownik nie może wykonywać swojej pracy, możliwe jest udzielenie mu np. urlopu bezpłatnego bądź wypoczynkowego.