Zasiłek macierzyński w wysokości 81,5%: czy wystarczy wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski

Pytanie: Czy sam wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski przed upływem 21 dni od porodu jest jednoznaczny ze stawką 81,5% za cały okres? Czy lepiej to zaznaczyć dodatkowo? Czy wniosek o urlop na krótszy okres (np. 20 tygodni macierzyńskiego i 20 tygodni rodzicielskiego) też automatycznie oznacza stawkę 81,5%?

Nagroda dla pracownicy na urlopie macierzyńskim – czy podlega składkom ZUS

Pytanie: Z okazji 10-lecia spółki z o.o. pracodawca postanowił przyznać dodatkowe wynagrodzenie w formie nagrody na podstawie zarządzenia wszystkim pracownikom włącznie z pracownicą przebywającą na urlopie macierzyńskim pobierającą zasiłek macierzyński. W przypadku pracownicy przebywającej na urlopie macierzyńskim czy takie dodatkowe wynagrodzenie będzie podlegało składkom ZUS?

Jak rozliczyć z podatku wynagrodzenie wypłacone pracownikowi po ustaniu zatrudnienia

Pytanie: Pracownik był zatrudniony do 30 listopada 2023 r. Wynagrodzenie za listopad 2023 r. wypłacono mu 8 grudnia 2023 r. po ustaniu zatrudnienia. Czy mogę zastosować podwyższone koszty uzyskania przychodu i ulgę podatkową?

Jak rozliczyć nadpłacone wynagrodzenie z ZUS i fiskusem

Pytanie: W 2021 r. pracownik na stanowisku głównego księgowego miał niesłusznie wypłacone premie. W grudniu 2023 r. pracownik ten dokonuje zwrotu niesłusznie wypłaconych premii na konto pracodawcy. Czy kwota zwrotu ma obejmować kwoty netto premii plus zaliczki na podatek dochodowy? Jak ma wyglądać korekta rozliczenia ZUS? Jak ma wyglądać rozliczenie podatku w danym miesiącu?

Czy brak waloryzacji podstawy wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego należy skorygować

Pytanie: Pracownik po wykorzystaniu całego okresu zasiłkowego był dalej chory i złożył wniosek o świadczenie rehabilitacyjne. Świadczenie zostało mu przyznane za 6 miesięcy. Nasza firma jest uprawniona do wypłaty zasiłków i wypłacaliśmy to świadczenie. Obecnie zorientowaliśmy się, że nie waloryzowaliśmy podstawy wymiaru tego świadczenia. Jak to teraz poprawić, czy trzeba złożyć korektę do ZUS? Świadczenie wypłacaliśmy od 17 kwietnia tego roku, a zostało przyznane do 13 października. Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego wynosiła 5.125 zł.

Zawieszenie działalności gospodarczej – jakie świadczenia dla pracownicy na urlopie macierzyńskim

Pytanie: Czy w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej pracodawca musi zwolnić pracownicę, która przebywa obecnie na urlopie macierzyńskim? Jeśli nie, to jakie świadczenia będą przysługiwały tej pracownicy za okres zawieszenia działalności tego przedsiębiorcy?

W jaki sposób przedłużyć umowę o pracę na okres próbny o jeden miesiąc

Pytanie: Chcemy zatrudnić pracownika na okres próbny, który będzie trwał 3 miesiące. Jakie informacje na takiej umowie powinnam zawrzeć zgodnie z nowymi przepisami z kwietnia 2023 r.? Czy mogę zatrudnić pracownika na 2 miesiące a później przedłużyć umowę o pracę na okres próbny o 1 miesiąc? Czy od razu mogę wpisać na 3 miesiące na umowie o pracę?

Specjalny dodatek motywacyjny – czy uwzględnić go w podstawie naliczenia trzynastki

Pytanie: 11 sierpnia 2023 r. weszła w życie ustawa z 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2023 oraz niektórych innych ustaw. Nowe przepisy znowelizowały ustawę okołobudżetową na 2023 r., przyznając pracownikom sfery budżetowej prawo do dodatkowych świadczeń pieniężnych. Pracownikom służby cywilnej przyznano jednorazowy dodatek motywacyjny. Czy ten dodatek wliczam do podstawy trzynastki?

Przerwane szkolenie wojskowe – czy pracownik powinien zwrócić odprawę

Pytanie: Moje zapytanie dotyczy wypłaty odprawy w związku z powołaniem do terytorialnej służby wojskowej. Pracownikowi została wypłacona odprawa, ale po kilku dniach przebywania na szkoleniu wojskowym, pracownik zrezygnował i wystąpił ze służby wojskowej. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku o przywrócenie do pracy i przerwanie urlopu bezpłatnego pracownik podjął pracę. Co z wypłaconą odprawą wojskową? Czy pracownik musi ją zwrócić?

Problemy z rozkładami czasu pracy po zmianach w służbie cywilnej – 5 przykładów rozwiązań

Nowości w zakresie czasu pracy w przepisach ustawy o służbie cywilnej, a także wprowadzone nowe zarządzenie nr 525 powoduje szereg problemów w ustalaniu godzin pracy członków korpusu służby cywilnej. Jednak w wielu sytuacjach można je rozwiązać, także stosując niektóre rozwiązania kodeksowe. W artykule przedstawiamy 5 przykładów rozwiązań w tym zakresie.