Zwolnienie z powodu działania siły wyższej a podstawa zasiłkowa

Pytanie: Pracownik skorzystał ze zwolnienia z powodu działania siły wyższej w styczniu 2024 roku. W lutym wpłynęło zwolnienie lekarskie. Wypłacamy też dodatki stażowe, które nie są wliczane do podstawy zasiłków. Czy do podstawy zasiłków biorę faktycznie wypłacone wynagrodzenie za miesiąc, gdzie wystąpiło zwolnienie z powodu działania siły wyższej? Czy wynagrodzenie za siłę wyższą od dodatku stażowego uwzględniam wówczas w podstawie chorobowego?

Opieka nad niepełnosprawnym członkiem rodziny – jak ustalić prawo do zasiłku opiekuńczego

Pytanie: Mąż naszej pracownicy, osoba z niepełnosprawnością w stopniu znacznym, będzie miał 3 tygodnie intensywnej rehabilitacji, na którą trzeba go dowozić. W tym roku pracownica korzystała już z opieki nad chorym mężem przez 6 dni. Czy w tej sytuacji pozostałe dni do wyczerpania limitu może wykorzystać na opiekę nad mężem? Pani pracuje w dwóch zakładach pracy. Czy dni zasiłku sumują się? Czy u nas może mieć 14 dni i w tym drugim miejscu pracy również?

Wyrównanie wynagrodzenia do płacy minimalnej i w związku z podwyżką a podstawa trzynastki

Pytanie: W 2023 r. nauczyciel przez dwa miesiące otrzymywał wyrównanie do minimalnego wynagrodzenia za pracę. W marcu przyznano podwyżki dla nauczycieli z wyrównaniem od początku roku. Czy do podstawy trzynastki nauczyciela należy wliczyć wyrównanie do płacy minimalnej oraz wyrównanie wynagrodzenia związanego z podwyżką? 

Wynagrodzenie prowizyjne i honorarium autorskie – czy wlicza się do minimalnego wynagrodzenia

Pytanie: Proszę o informację, czy wynagrodzenie zasadnicze na umowie o pracę w pełnym wymiarze jest tożsame z wynagrodzeniem minimalnym? Czy wysokość wynagrodzenia minimalnego musi wynosić co najmniej minimalne wynagrodzenie, jeżeli pracownik otrzymuje dodatkowe składniki wynagrodzenia, takie jak prowizja za uzyskane reklamy, honorarium autorskie itp., a suma uzyskanego przychodu w danym miesiącu jest wyższa niż minimalne wynagrodzenie określone w rozporządzeniu Rady Ministrów?

Urlop i zasiłek macierzyński – co z prawem do trzynastki

Pytanie: Pracownica zatrudniona w pełnym wymiarze i na czas nieokreślony jest w ciąży. Termin porodu wyznaczono na 15 lipca. Od 31 maja pracownica przebywa na zwolnieniu lekarskim, później będzie na zasiłku macierzyńskim. Czy w przyszłym roku należy się jej dodatkowe wynagrodzenie roczne (trzynastka)?

Świadectwo pracy w ciągu 7 dni od rozwiązania umowy – odbiór osobisty, czy wysyłka pocztą

Pytanie: Pracownik kończy pracę 31 stycznia 2024 r. Ostatniego dnia przebywa na urlopie. Czy 1 lutego br. może osobiście przyjść do zakładu pracy i odebrać świadectwo pracy, czy też jest konieczność wysłania tego świadectwa pocztą?

Świadectwo pracy dostarczone w trakcie zatrudnienia – do której części akt włączyć

Pytanie: W trakcie zatrudnienia pracownik dostarczył dodatkowe świadectwo pracy związane z wcześniejszym zatrudnieniem. Czy prawidłowe jest umieszczenie go w część B akt osobowych, skoro dokument ten został przekazany nie na etapie rekrutacji?

Podwyższone koszty uzyskania przychodu dla pracownika zdalnego

Pytanie: Pracownica mieszka w Rzeszowie, a siedziba firmy mieści się w Krakowie. Pracownica swoje obowiązki wykonuje zdalnie. Do siedziby pracodawcy będzie się udawała raz na kwartał. Czy możemy stosować podwyższone KUP zgodnie z wnioskiem pracownicy?

Okulary korekcyjne lub szkła kontaktowe dla wszystkich pracowników

Pytanie: Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom okulary korekcyjne lub szkła kontaktowe, jeśli pracownik użytkuje podczas pracy monitor ekranowy przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy. Czy możemy w wewnętrznym regulaminie rozszerzyć taką refundację na wszystkich pracowników w tym w szczególności na dział produkcji, gdzie wykonywana jest praca bez użycia komputera/monitora ekranowego? Jeżeli tak, to czy taka refundacja jest oskładkowana i opodatkowana?

Numer dowodu osobistego w kwestionariuszu osobowym pracownika

Pytanie: Czy w kwestionariuszu osobowym dla osoby ubiegającej się o pracę w szkole należy podawać numer dowodu osobistego?