WYDANIE ONLINE

W poprzednich wydaniach przedstawiliśmy kilka przykładowych list płac pokazujących działanie tzw. Polskiego Ładu w 2022 roku. Obecnie podajemy kolejne. Jak działają nowe zasady, gdy pracownik ma jednocześnie umowę zlecenia? Kiedy w takim przypadku będzie ulga dla klasy średniej, a kiedy – nie? Czy wspomnianą ulgę stosuje się w przypadku kosztów 50%? Sprawdź odpowiedzi na te i wiele innych pytań – na podstawie przykładowych list płac.

czytaj więcej »

Chodzi o proponowane zmiany w ustawie o transporcie drogowym, ustawie o czasie pracy kierowców, ustawie o przewozie towarów niebezpiecznych oraz ustawie o tachografach. Mają one dostosować polskie przepisy do unijnego pakietu mobilności (a więc muszą wejść w życie przed 2 lutego 2022 r., kiedy to ten pakiet wejdzie w życie) oraz do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 24 listopada 2016 r. o ryczałtach za noclegi wypłacanych kierowcom. Planowane zmiany z projektu rządowego są większe niż początkowo oczekiwano – i niekorzystne dla firm.

czytaj więcej »

W przyszłym roku wzrosną odpisy na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Tak wynika z przygotowanego przez Radę Ministrów projektu ustawy okołobudżetowej na 2022 rok, która ma zmienić podstawę naliczania odpisów na ten fundusz.

czytaj więcej »

W najbliższym czasie nie jest planowana zmiana przepisów, która wprowadziłaby emerytury stażowe. Tak wynika z informacji Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, przekazanej w odpowiedzi na interpelację poselską.

czytaj więcej »

1 października 2021 r. weszła w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagrodzenia pracowników samorządowych. Wzrosły kwoty minimalnego wynagrodzenia zasadniczego, zmieniło się zaszeregowanie stanowiska starszego intendenta oraz wymagania wobec palacza c.o. Nowelizacja rozporządzenia rozstrzygnęła także wątpliwości dotyczące zatrudniania na stanowisku sprzątaczki.

czytaj więcej »

Czy pracodawca powinien odprowadzać składki na ubezpieczenie społeczne w sytuacji kiedy pracownik zawiera ze swoim pracodawcą umowę cywilnoprawną lub zawiera taką umowę z innym podmiotem, ale w jej ramach wykonuje zadania na rzecz swojego pracodawcy?

czytaj więcej »

W przypadku rozpoczęcia lub zakończenia przez pracownika stosunku pracy w trakcie okresu rozliczeniowego, obowiązujący pracownika okres rozliczeniowy ulega skróceniu. W takim przypadku okres od pierwszego dnia pracy do końca okresu rozliczeniowego lub od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego do dnia zakończenia stosunku pracy jest właściwym okresem rozliczeniowym dla pracownika. W tak zakreślonym przedziale czasowym dokonuje się rozliczenia całego faktycznie przepracowanego przez pracownika czasu pracy, co niejednokrotnie powoduje powstanie nadgodzin lub niewypracowanie przez pracownika obowiązującego go wymiaru czasu pracy.

czytaj więcej »

Polski Ład przyniesie wiele zmian nie tylko w podatkach, ale także w ubezpieczeniach. Najbardziej odczuwalna będzie ta, związana ze składką zdrowotną. Składka zdrowotna nadal będzie wynosiła 9%, ale z jednym wyjątkiem. Poza tym zmieni się sposób ustalania podstawy jej wymiaru. Już nie będzie jednej zryczałtowanej podstawy dla wszystkich przedsiębiorców.

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim powyżej 30 dni do 26 września 2021 r. Kolejnego dnia po zakończeniu zwolnienia lekarskiego stawił się w pracy i obrał skierowanie na badanie kontrolne. Jednak tego dnia lekarz medycyny pracy, z którym pracodawca ma zawartą umowę, nie przyjmował. Jak potraktować ten dzień nieobecności w pracy pracownika?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy możemy zawrzeć kilkudniową umowę zlecenia z kierowcą, który będzie do dyspozycji naszego zagranicznego klienta w czasie jego pobytu w Polsce? Czy taka osoba powinna mieć ważne badania psychologiczne kierowcy?

czytaj więcej »

Pytanie: Zatrudniamy emerytów (osoby powyżej 60 lat) w oparciu o umowę o pracę. Jak, uwzględniając założenia Polskiego Ładu, powinniśmy w przyszłym roku rozliczyć im podatki od wynagrodzenia za pracę? Przykładowo, jak powinno wyglądać powinno rozliczenie podatkowe przy wynagrodzeniu w kwocie 5.659,40 zł dla emeryta?

czytaj więcej »

Pytanie: W jaki sposób rozliczyć składki na ubezpieczenie społeczne dla zleceniobiorcy (23 lata), który od 1 października rozpoczyna studia. W październiku otrzyma on wynagrodzenie za wrzesień. Czy należy od tego wynagrodzenia naliczyć składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, mimo że od 1 października nie podlega już obowiązkowi ubezpieczeń społecznych?

czytaj więcej »

Z definicji zawartej w art. 128 § 1 kp można wyodrębnić dwa elementy czasu pracy. Pierwszy z nich to pozostawanie w dyspozycji pracodawcy, a drugi to obecność w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Oba te składniki, co do zasady, powinny wystąpić łącznie, aby można było stwierdzić, że dany okres jest uznawany za czas pracy. Zasadniczo pozostawanie pracownika w dyspozycji pracodawcy oznacza pełną jego zdolność psychofizyczną i gotowość do wykonywania pracy oraz poleceń kierownictwa pracy, zgodnie z zasadą podporządkowania. 

czytaj więcej »