Czy zwolniony pracownik – sygnalista powoła się na niewdrożoną dyrektywę?

Cały czas nie są wdrożone do polskiego prawa przepisy o tzw. sygnalistach (wynikające z dyrektywy UE). Okazuje się jednak, że mimo tego sygnalista, czyli osoba która zgłosi pewne nieprawidłowości, już teraz może korzystać z pewnej ochrony – bezpośrednio na podstawie samej dyrektywy, przynajmniej u pracodawcy publicznego.

Czy przywrócony pracownik ma prawo do urlopu za czas pozostawania bez pracy

Załóżmy, że pracownik miał wypowiedzianą umowę o pracę, ale sąd wydał wyrok przywracający go do pracy. W takim przypadku pracownik powinien zachować prawo do urlopu wypoczynkowego naliczanego także za czas pozostawania bez pracy przed przywróceniem.

Badania kontrolne: jak liczyć okres choroby, gdy są weekendowe przerwy

Załóżmy, że pracownik był na zwolnieniu lekarskim np. przez 20 dni, potem miał przerwę w zwolnieniu na wolną sobotę i niedzielę, a następnie znowu był na zwolnieniu lekarskim przez wolną sobotę i niedzielę (np. na 15 dni dni). Czy sumujemy te okresy, czyli trzeba wysłać pracownika na badania kontrolne? Stanowisko w tym zakresie niedawno zajął resort pracy.

Uwzględnianie nagród rocznych w podstawie wymiaru zasiłków

Pierwsze miesiące roku kalendarzowego to termin, w którym część pracodawców przyznaje pracownikom gratyfikacje pieniężne za całoroczną pracę. Pracodawcy określają zasady przyznawania i wypłaty tych środków, zapisując je w regulaminach, uchwałach, zarządzeniach, zwanych przepisami płacowymi. Rozwiązania określone w tych dokumentach bywają w niektórych przypadkach bardzo szczegółowe, czasami dość ogólne, w innych są lakoniczne albo w ogóle ich brak. Są bardzo ważnym wskazaniem dla komórek płacowych, któremu pracownikowi i w jakiej wysokości takie gratyfikacje wypłacić. Nie mniej ważną rolę odgrywają w podjęciu decyzji, czy takie składniki wynagrodzenia uwzględniać w podstawie wymiaru wynagrodzenia za czas choroby i zasiłków.

Problemy z rozkładami czasu pracy po zmianach w służbie cywilnej – 5 przykładów rozwiązań

Nowości w zakresie czasu pracy w przepisach ustawy o służbie cywilnej, a także wprowadzone nowe zarządzenie nr 525 powoduje szereg problemów w ustalaniu godzin pracy członków korpusu służby cywilnej. Jednak w wielu sytuacjach można je rozwiązać, także stosując niektóre rozwiązania kodeksowe. W artykule przedstawiamy 5 przykładów rozwiązań w tym zakresie.

Od 1 stycznia 2024 r. nowe kody tytułów ubezpieczeń

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie określania wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego wprowadza od 1 stycznia 2024 r. nowe kody tytułów ubezpieczeń społecznych oraz modyfikuje jeden kod pracy w szczególnym charakterze.

Kwestionariusz osobowy – czy można pytać o nowe uprawnienia

Czy kwestionariusz osobowy dla nowego pracownika można obecnie rozszerzyć o pytania o pracę zdalną okazjonalną, urlop opiekuńczy i działanie siły wyższej?

Jak dokonywać refundacji za okulary lub soczewki dla pracownika wykonującego pracę przy komputerze

Od 17 listopada 2023 r. pracodawcy mają obowiązek refundacji kosztów zakupu okularów lub szkieł kontaktowych zleconych przez lekarza medycyny pracy w trakcie badań profilaktycznych. Jeżeli będzie takie zalecenie to w przypadku soczewek pracodawca musi zwracać koszt nawet tych codziennych. O wysokości dofinansowania pracodawca decyduje np. w regulaminie wynagradzania.

Dokumenty potwierdzające wiążącą pracę zdalną – czy można je przechowywać w aktach

Pracownik, który chce złożyć wiążący wniosek o pracę zdalną na podstawie art. 6719 kp powinien w tym celu udokumentować swoje prawo. Czy jednak pracownik dostarcza takie dokumenty (np. orzeczenie o niepełnosprawności członka rodziny) tylko do wglądu, czy powinniśmy skopiować je do akt osobowych pracownika? Rozstrzygnięcie tych wątpliwości przynosi nowe stanowisko resortu pracy.

Wynagrodzenia, składki i świadczenia z ZUS – zmiany od 1 stycznia 2024 r. na przykładach liczbowych

Przełom roku kalendarzowego oznacza dla płatników składek wiele obowiązków związanych ze zmianą wynagrodzeń mających wpływ na istnienie obowiązku ubezpieczeń z określonych tytułów oraz naliczania niektórych ze składek. Dodatkowo od 1 stycznia 2024 r. zmienia się katalog składników wynagrodzenia uwzględnianych przy ustalaniu, czy pracownik osiąga płacę minimalną. Chodzi tu np. o dodatek za szczególne warunki pracy, który należy uwzględniać przy ustalaniu, czy pracownik osiąga minimalne wynagrodzenie.