Zatrudnienie od pierwszego dnia roboczego miesiąca – czy przyjąć ten miesiąc do podstawy zasiłku

Pytanie: Czy do podstawy zasiłku chorobowego wlicza się miesiąc zatrudnienia pracownika w przypadku gdy pracownik zatrudniony został od 3 kwietnia (w sytuacji, gdy pierwsze dni miesiąca były wolne od pracy (1 kwiecień to była sobota, a 2 kwietnia – niedziela), ale w sumie przepracował cały obowiązujący go czas, tj. 152 godziny?

Kiedy należy otworzyć nowy okres zasiłkowy

Pytanie: Pracownik wykorzysta 182 dni zwolnienia lekarskiego w roku kalendarzowym, a następne zwolnienie lekarskie otrzyma po 60-dniowej przerwie. Czy w takiej sytuacji może skorzystać z nowego okresu zasiłkowego, mimo że będzie to ten sam rok kalendarzowy?

Zwolnienie z tytułu siły wyższej – czy można je brać na kolejne dni robocze

Czy można w czwartek zawnioskować o wolne z tytułu siły wyższej na piątek i poniedziałek? Z tym pytaniem zwróciliśmy się niedawno do resortu pracy. Sprawdź, jakie stanowisko zajął resort i czy to zwolnienie może być planowane z wyprzedzeniem.

Urlop rodzicielski rozpoczęty w trakcie miesiąca – jak wykazać w dokumentach do ZUS

Pytanie: Pracownik wystąpił z wnioskiem o udzielenie 9-tygodniowego urlopu rodzicielskiego, przy czym chce go rozpocząć nie z początkiem miesiąca, a w jego trakcie. Jak ustalić podstawę wymiaru składek za ten miesiąc, jeżeli osoba ta otrzymuje stałe wynagrodzenie zasadnicze oraz naliczany od niego dodatek stażowy? Jakie złożyć dokumenty rozliczeniowe za wspomniany miesiąc?

Umowa zlecenia ze studentem: ewidencja godzin pracy i stawka godzinowa

Pytanie: Jesteśmy firmą tworzącą oprogramowanie komputerowe. Chcielibyśmy zawrzeć umowę zlecenie ze studentem. Tematem umowy będzie tworzenie bazy danych w wyznaczonych przez nas projektach. Czy musimy rozliczać pracę za godzinę? Czy możemy wpisać do umowy stałą kwotę wynagrodzenia za okres 1 miesiąca? Czy wymagane jest prowadzenie ewidencji godzin pracy? Czy student musi co miesiąc dostarczać grafik swojej pracy, jeżeli planujemy zawrzeć umowę zlecenia na prace wykonywane przez 4 godz. dziennie?

Umowa zlecenia z studentem, który studiuje za granicą – co ze zwolnieniem ze składek ZUS

Pytanie: Czy osoba poniżej 26 roku życia, będąca studentem uczelni zagranicznej (w Ukrainie) i posiadająca zaświadczenie o byciu studentem tej uczelni, ma w Polsce status studenta dla celów ubezpieczeniowych i nie podlega składkom ZUS z tytułu zawartej umowy zlecenia?

Umowa próbna – czy po nowelizacji można zawrzeć ją ponownie

Pytanie: Pracownik był zatrudniony w latach 2010-2013 – najpierw na podstawie umowy o pracę na okres próbny, a następnie na czas określony. Umowa nie została przedłużona. Obecnie chcemy zatrudnić pracownika ponownie na to samo stanowisko, które zajmował poprzednio. Czy w obecnym stanie prawnym jest możliwość zatrudnienia pracownika ponownie na okres próbny, a potem na czas określony?

Udzielanie urlopu wypoczynkowego w pierwszym roku pracy na część dnia pracy

Pytanie: Jak prawidłowo udzielać urlopu wypoczynkowego pracownikowi w pierwszym roku pracy? Pracownik jest zatrudniony na 1/2 etatu i pracuje od poniedziałku do piątku po 4 godz. dziennie. Po miesiącu nabędzie prawo do 0,83 dnia urlopu. Czy można udzielić mu urlopu w ten sposób, że pracownik wykorzysta 1 cały dzień urlopu (4 godz.), a resztę urlopu (2 godz. i 40 min) wykorzysta biorąc urlop na część dnia pracy?

Pracownicy mobilni – jak ustalać i rozliczać ich czas pracy

Pracownicy mobilni to pracownicy, którzy wykonują pracę w warunkach wymagających stałego przemieszczania się z miejsca do miejsca. Jednocześnie są to również osoby realizujące część swoich obowiązków w domu np. prowadzą dokumentację, czy wprowadzają dane do systemów. Pomimo charakteru swojej pracy nie są to jednak ani osoby odbywające podróże służbowe ani pracujące zdalnie.

Praca powyżej 9 godzin – czy można połączyć 15-minutowe przerwy

Pytanie: Pracownik pracuje w systemie równoważnym. Często powyżej 9 godzin, a zatem ma prawo do dwóch 15-minutowych przerw w pracy. Czy przerwy te mogą być łączone w jedną, półgodzinną?