WYDANIE ONLINE

Wydłużony wymiar urlopu rodzicielskiego oraz zasada, zgodnie z którą po 9 tygodni urlopu rodzicielskiego będzie przysługiwało każdemu z rodziców, bez możliwości przeniesienia na drugiego z nich. Dodatkowo zmiany w zasiłku macierzyńskim oraz mniej czasu na wykorzystanie urlopu ojcowskiego. W jaki sposób nowe zasady dotyczące urlopu rodzicielskiego i ojcowskiego będą funkcjonowały w praktyce? Sprawdźmy.

czytaj więcej »

Pracodawca będzie zobowiązany wskazywać przyczynę wypowiedzenia także przy wypowiadaniu umów terminowych. Ale to nie jedyna zmiana, którą wprowadzi już przyjęta, duża nowelizacja Kodeksu pracy.

czytaj więcej »

Od 21 lutego 2023 r. pracodawca może wprowadzić wewnętrzną kontrolę trzeźwości pracowników. Nie ma jednak takiego obowiązku. Czy konieczne jest przekazanie pracownikom informacji o rezygnacji z wprowadzenia wewnętrznej kontroli trzeźwości i zamieszczenie jej w aktach osobowych? Czy w każdym przypadku trzeba utworzyć (obowiązującą od 21 marca 2023 r.) nową część E akt osobowych?

czytaj więcej »

Po 24 marca 2023 r. elektroniczne zaświadczenia lekarskie (e-ZLA) są przekazywane na profile płatników składek automatycznie utworzone przez ZUS, nawet jeśli płatnik nie dokończył procesu rejestracji.

czytaj więcej »

Możliwe jest rozwiązanie umowy o pracę poprzez tzw. czynności konkludentne, gdy pracodawca faktycznie zaprzestaje definitywnie prowadzenia swojej działalności, a pracownik nie wykonuje na rzecz pracodawcy żadnych prac ani nie pozostaje w gotowości do pracy.

czytaj więcej »

Nieuzasadnione niewykonanie polecenia służbowego jest zawsze naganne. Jeśli jednak ma charakter jednorazowy, a pracownik jedynie naruszył dyscyplinę pracy, ale bez żadnych poważniejszych przewinień – to takie naruszenie nie uzasadnia zwolnienia dyscyplinarnego.

czytaj więcej »

Stanowiska GIP i resortu pracy w sprawie nowych przepisów Kodeksu pracy dotyczących wykonywania pracy zdalnej.

czytaj więcej »

Dzięki znowelizowanym przepisom Kodeksu pracy rodzice i opiekunowie dzieci do lat 8 uzyskają formalne uprawnienie do wnioskowania o zastosowanie względem nich elastycznej organizacji pracy. Sprawdźmy, na czym polegają nowe rozwiązania i jak je stosować w praktyce.

czytaj więcej »

Od 7 kwietnia 2023 r.  do Kodeksu pracy zaczynają obowiązywać przepisy regulujące organizację i wykonywanie pracy zdalnej. Na ich podstawie pracodawcy mają obowiązek rekompensowania pracownikom poniesione koszty pracy zdalnej.

czytaj więcej »

Pytanie: Czy przedstawiciel handlowy – mobilny „podlega” pod pracę zdalną? Przedstawiciel przemieszcza się samochodem służbowym po określonym terenie i wykonuje również raporty w siedzibie zakładu, jak również w domu.

czytaj więcej »

Pytanie: Czy pracownik uznany przez lekarza orzecznika ZUS za częściowo niezdolnego do pracy może świadczyć pracę u dotychczasowego pracodawcy?

czytaj więcej »

Pytanie: Mamy pracownika który osiągnął wiek emerytalny w grudniu 2021 r., w każdej chwili może odejść na emeryturę. W naszym zakładzie pracuje 3 lata, a wcześniej był m.in. żołnierzem zawodowym (w latach 1975-1986). W aktach nie mamy żadnej informacji o rentach i emeryturach, ani o otrzymanej wcześniej odprawie emerytalnej. Pracownik oświadczył, że nie pobiera ani renty ani emerytury i że nie dostał nigdy odprawy, jednak pracodawca ma co do tego wątpliwość. Czy w jakiś sposób pracodawca może to zweryfikować?

czytaj więcej »

Pytanie: Jak poprawnie rozliczyć pracownika, który jest zatrudniony na dwie umowy i na każdej z nich na 1/2 etatu u różnych pracodawców. Czy w ramach jednej umowy składam PIT-2, a w ramach drugiej już nie? Czy z każdej umowy mogę złożyć wniosek o podwyższone koszty uzyskania przychodu. Czy tylko w ramach jednej?

czytaj więcej »