Jak udzielać, odpracowywać i ewidencjonować wyjścia prywatne pracowników

Wyjścia prywatne są zwolnieniami pracownika od pracy, udzielanymi w celu załatwienia przez pracownika spraw osobistych. Jak prawidłowo udzielać, odpracowywać i ewidencjonować okresy wyjść prywatnych? Sprawdź odpowiedzi na najważniejsze pytania.

Zmiany dla płatników ZUS od 2022 roku

Od 2022 roku ma się wiele zmienić w obszarze ubezpieczenia społecznego, a także obowiązków pracodawców związanych z tym, w jaki sposób rozliczać składki za swoich pracowników i ustalać prawo do zasiłków z ubezpieczenia społecznego. Przygotuj się na zmiany, które planuje wdrożyć ZUS.

Wydawanie świadectw pracy, sprostowań i kopii

W związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca musi niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy, jeżeli nie zamierza nawiązać z nim kolejnego stosunku pracy w ciągu siedmiu dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniego stosunku pracy. Poznaj odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące wydawania świadectw pracy, ich sprostowań i kopii, które pojawiają się w praktyce kadrowej.

Udzielanie i planowanie urlopów: odpowiedzi na pytania z praktyki

Jedną z pierwszych czynności, jaką wykonuje się po przyjęciu pracownika do pracy, jest ustalenie jego uprawnień urlopowych. Należy ustalić zarówno prawo do urlopu, jak i jego wymiar. W praktyce kadrowej często pojawią się też wątpliwości związane z planowaniem i udzielaniu urlopów wypoczynkowych. Odpowiedzi na wiele z nich znajdziesz w wideoporadzie eksperta.

Okresy przechowywania akt osobowych, tworzenie nowych teczek dla nowych umów

Ile czasu przechowujemy ewidencje czasu pracy i dokumentację urlopową? Czy w przypadku gdy pracownik wraca do pracy po przerwie, to wracamy do poprzednich akt osobowych? Czy kopiujemy dokumenty z jednych akt do drugich, jeżeli musimy je rozdzielić? Odpowiedzi m.in. na te pytania znajdziesz w wideoporadzie eksperta.

Umowy o dzieło – czym się charakteryzują i kiedy podlegają zgłoszeniu do ZUS

Od początku 2021 r. umowy o dzieło objęte zostały obowiązkiem ich ewidencjonowania w ZUS. Jak prawidłowo zawierać i zgłaszać do ZUS tego rodzaju umowy po zmianach z 2021 roku?

Praca zdalna: polecanie i wykonywanie – problemy z praktyki

Pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie, przez czas oznaczony, pracy określonej w umowie o pracę, poza miejscem jej stałego wykonywania, czyli pracę zdalną. Poznaj odpowiedzi na najważniejsze pytania związane z polecaniem i wykonywaniem takiej pracy.

Tworzenie rozkładów czasu pracy

Rozkład czasu pracy to rozłożenie wymiaru czasu pracy pracowników. Określa on godziny pracy pracowników w ciągu doby, tygodnia, miesiąca lub okresu rozliczeniowego, w rozkładzie określa się również dni wolne od pracy. Poznaj odpowiedzi na pytania związane z tworzeniem rozkładów czasu pracy.

Jakich błędów unikać przy prowadzeniu PPK

Pracodawcy, którzy niewłaściwie wywiązują się z obowiązków związanych z tworzeniem i prowadzeniem PPK muszą liczyć się z dotkliwymi sankcjami przewidzianymi przepisami o pracowniczych planach kapitałowych. Czego nie robić, aby ustrzec się negatywnych konsekwencji błędów przy prowadzeniu PPK?

Ewidencjonowanie czasu pracy z uwzględnieniem pracy zdalnej

Ewidencjonowanie czasu pracy z uwzględnieniem pracy zdalnej Ewidencję czasu pracy musi prowadzić każdy pracodawca zatrudniający pracowników. Jest wiele możliwości ewidencji i kontroli czasu pracy, kiedy pracownicy pracują w biurze. Jakie możliwości kontroli czasu pracy pracowników ma pracodawca przy pracy zdalnej?