Przedsiębiorca uzyska ochronę, powołując się na objaśnienia podatkowe

Podatnik korzysta z ochrony, jeżeli zastosuje się do objaśnień podatkowych, a jego stan faktyczny jest zbieżny z tym opisanym w objaśnieniach. Ministerstwo finansów podsumowuje także, na jakie instrumenty podatkowe można liczyć w ramach tarcz antykryzysowych

ZUS po raz kolejny będzie rozpatrywał złożone już wnioski o zwolnienie z opłacania składek za marzec, kwiecień i maj

Sejm przyjął i przekazał do Senatu zmiany przepisów, na podstawie których wnioski o zwolnienie z opłacania składek złożone do 30 czerwca przez płatników, którzy posiadali nadpłatę lub dokonali płatności składek, które pokryły składki za okresy objęte złożonym wnioskiem, z urzędu (bez dodatkowego wniosku) zostaną ponownie rozpatrzone przez ZUS. Wnioski te zostaną rozpatrzone, nawet jeśli wcześniej ZUS odmówił zwolnienia z opłacania składek.

Tarcza antykryzysowa: Praca zdalna na dłużej

24 lipca 2020 r. Sejm przyjął nowelizację przepisów, która zakłada wydłużenie okresu zastosowania pracy zdalnej.

W jednostkach publicznych możliwy wspólny wybór instytucji zarządzającej PPK

W celu usprawnienia procedur wdrożenia PPK w jednostkach sektora finansów publicznych, w drodze nowelizacji ustawy o PPK wprowadzonej przepisami tzw. tarczy antykryzysowej 4.0, przewidziana została możliwość dokonywania wspólnych postępowań na wybór instytucji zarządzającej pracowniczymi planami kapitałowymi. Sprawdź szczegóły.

Tarcza 4.0: jak udzielić pracownikowi urlopu zaległego w okresie epidemii

Tarcza antykryzysowa 4.0 umożliwiła pracodawcom udzielenie pracownikowi zaległego urlopu wypoczynkowego w terminie przez siebie wyznaczonym, bez uzgadniania go z pracownikiem i z pominięciem planu urlopów. Z takiej możliwości pracodawca może skorzystać jedynie w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19, a łączny wymiar udzielonego w taki sposób urlopu zaległego nie może przekraczać 30 dni. Jak prawidłowo skorzystać z nowych rozwiązań?

Pracownicy młodociani – od 29 czerwca wracają zajęcia praktyczne u pracodawców

MEN przypomina, że począwszy od 29 czerwca ponownie możliwa stała się organizacja zajęć praktycznych u pracodawców dla wszystkich uczniów branżowej szkoły I stopnia będących młodocianymi pracownikami.

Tarcza antykryzysowa 4.0 – co zmieniło się w zasadach pracy zdalnej

W tarczy antykryzysowej 4.0, czyli kolejnym pakiecie przepisów, który ma pomóc w walce z epidemią koronawirusa, doprecyzowano reguły wykonywania pracy zdalnej. Przesądzono m.in. o tym, że to pracodawca zapewnia narzędzia i materiały potrzebne do wykonywania pracy zdalnej oraz że w każdej chwili może zażądać powrotu pracownika do biura. Sprawdź, co jeszcze uregulowano, a jakie kwestie wzbudzają wątpliwości.

Tarcza antykryzysowa 4.0 – nowe rozwiązania wchodzą w życie

Od 24 czerwca br. obowiązuje kolejna odsłona tarczy antykryzysowej, która zakłada m.in. możliwość jednostronnego udzielenia pracownikowi, w wymiarze do 30 dni, zaległego urlopu wypoczynkowego w okresie epidemii, doprecyzowanie zasad wykonywania pracy zdalnej, a także zmiany w zakresie realizacji obowiązków związanych z zakładowym funduszem świadczeń socjalnych.

Tarcza 4.0 pozwala na szybkie rozwiązanie zakazu konkurencji

W warunkach kryzysowych – zagrożenia epidemicznego, czy też stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19 – utrzymywanie zakazu konkurencji może być zbyt kosztowne. Z tego powodu, w ramach tarczy antykryzysowej 4.0, przewidziano możliwość szybkiego rozwiązania umowy o zakazie konkurencji, a tym samym uniknięcia konieczności ponoszenia związanych z nią kosztów.

Wynagrodzenie urlopowe – jak je ustalać po zmianach warunków płacowych spowodowanych COVID-19

Rozpoczął się okres urlopowy. Przy obliczaniu wynagrodzeń za wypoczynek wielu pracodawców będzie musiało uwzględnić zmiany jakie zaszły w systemie wynagradzania pracowników, spowodowane stanem epidemii. Część firm wprowadziła bowiem przestój, część zdecydowała się na cięcia etatów i przemodelowanie płac. Przypominamy więc najważniejsze zasady ustalania wynagrodzeń urlopowych.