213

Zgłoszenie umowy o dzieło do ZUS

Pytanie: Prezes firmy chce zatrudnić obcego pracownika na umowę o dzieło do wykonania chodnika – prace budowlane. Osoba ta nie jest nigdzie zatrudniona. Czy taką umowę o dzieło należy zgłosić do ZUS? Ile musi upłynąć czasu po wykonaniu dzieła, aby można było zawrzeć następną umowę o dzieło np. do wykonania trawnika?

Zakup okularów korekcyjnych osobie niepełnosprawnej – czy można refundować z PFRON

Pytanie: Zatrudniany osobę niepełnosprawną na etacie, która wykonuje pracę kasjer sprzedawca. Czy zakup okularów jest refundowany przez PFRON, czy jest to w gestii pracodawcy?

Wysokość odpisu na ZFŚS – czy wpływa na limit kwoty wolnej w PIT

Pytanie: W naszej firmie zatrudniamy 29 osób na pełen etat. Tworzymy ZFŚS, z tym że w tym roku jest to 50% odpisu obligatoryjnego. Kwota wolna od podatku przy utworzeniu ZFŚS w 100% wynosi 1.000,00 zł dla pracownika. Ile wynosi kwota wolna od podatku dla pracownika w naszym przypadku?

212

Zatrudnienie od pierwszego dnia roboczego miesiąca – czy przyjąć ten miesiąc do podstawy zasiłku

Pytanie: Czy do podstawy zasiłku chorobowego wlicza się miesiąc zatrudnienia pracownika w przypadku gdy pracownik zatrudniony został od 3 kwietnia (w sytuacji, gdy pierwsze dni miesiąca były wolne od pracy (1 kwiecień to była sobota, a 2 kwietnia – niedziela), ale w sumie przepracował cały obowiązujący go czas, tj. 152 godziny?

Kiedy należy otworzyć nowy okres zasiłkowy

Pytanie: Pracownik wykorzysta 182 dni zwolnienia lekarskiego w roku kalendarzowym, a następne zwolnienie lekarskie otrzyma po 60-dniowej przerwie. Czy w takiej sytuacji może skorzystać z nowego okresu zasiłkowego, mimo że będzie to ten sam rok kalendarzowy?

Zwolnienie z tytułu siły wyższej – czy można je brać na kolejne dni robocze

Czy można w czwartek zawnioskować o wolne z tytułu siły wyższej na piątek i poniedziałek? Z tym pytaniem zwróciliśmy się niedawno do resortu pracy. Sprawdź, jakie stanowisko zajął resort i czy to zwolnienie może być planowane z wyprzedzeniem.

211

Zwolnienie z powodu działania siły wyższej a podstawa zasiłkowa

Pytanie: Pracownik skorzystał ze zwolnienia z powodu działania siły wyższej w styczniu 2024 roku. W lutym wpłynęło zwolnienie lekarskie. Wypłacamy też dodatki stażowe, które nie są wliczane do podstawy zasiłków. Czy do podstawy zasiłków biorę faktycznie wypłacone wynagrodzenie za miesiąc, gdzie wystąpiło zwolnienie z powodu działania siły wyższej? Czy wynagrodzenie za siłę wyższą od dodatku stażowego uwzględniam wówczas w podstawie chorobowego?

Opieka nad niepełnosprawnym członkiem rodziny – jak ustalić prawo do zasiłku opiekuńczego

Pytanie: Mąż naszej pracownicy, osoba z niepełnosprawnością w stopniu znacznym, będzie miał 3 tygodnie intensywnej rehabilitacji, na którą trzeba go dowozić. W tym roku pracownica korzystała już z opieki nad chorym mężem przez 6 dni. Czy w tej sytuacji pozostałe dni do wyczerpania limitu może wykorzystać na opiekę nad mężem? Pani pracuje w dwóch zakładach pracy. Czy dni zasiłku sumują się? Czy u nas może mieć 14 dni i w tym drugim miejscu pracy również?

Wyrównanie wynagrodzenia do płacy minimalnej i w związku z podwyżką a podstawa trzynastki

Pytanie: W 2023 r. nauczyciel przez dwa miesiące otrzymywał wyrównanie do minimalnego wynagrodzenia za pracę. W marcu przyznano podwyżki dla nauczycieli z wyrównaniem od początku roku. Czy do podstawy trzynastki nauczyciela należy wliczyć wyrównanie do płacy minimalnej oraz wyrównanie wynagrodzenia związanego z podwyżką? 

210

Zaświadczenia o dochodach do ZUS osiąganych przez pracujących emerytów – czy dla wszystkich

Pytanie: Mam pytanie dotyczące zaświadczenia o dochodach osiąganych przez pracujących emerytów. Czy dla wszystkich pracujących emerytów takie zaświadczenie do ZUS należy przekazać?

Ustalenie zasad przemieszczania się pracownika między miejscami pracy

Pytanie: Jeśli mamy dwa miejsca pracy, w których znajduje się zakład, to czy musimy pracownikowi przemieszczającemu się za każdym razem wypisywać delegacje, czy wystarczy w aneksie dodać informację o dwóch miejscach pracy? Część pracowników przemieszcza się pomiędzy tymi dwoma miejscami regularnie.

Urlop na żądanie pracownika, który ma zaległy urlop wypoczynkowy

Pytanie: Pracownik, który ma 3 dni zaległego urlopu wypoczynkowego złożył wniosek o urlop na żądanie. Czy można odmówić udzielenia urlopu na żądanie do czasu wykorzystania urlopu zaległego?

209

Zasiłek macierzyński w wysokości 81,5%: czy wystarczy wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski

Pytanie: Czy sam wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski przed upływem 21 dni od porodu jest jednoznaczny ze stawką 81,5% za cały okres? Czy lepiej to zaznaczyć dodatkowo? Czy wniosek o urlop na krótszy okres (np. 20 tygodni macierzyńskiego i 20 tygodni rodzicielskiego) też automatycznie oznacza stawkę 81,5%?

Nagroda dla pracownicy na urlopie macierzyńskim – czy podlega składkom ZUS

Pytanie: Z okazji 10-lecia spółki z o.o. pracodawca postanowił przyznać dodatkowe wynagrodzenie w formie nagrody na podstawie zarządzenia wszystkim pracownikom włącznie z pracownicą przebywającą na urlopie macierzyńskim pobierającą zasiłek macierzyński. W przypadku pracownicy przebywającej na urlopie macierzyńskim czy takie dodatkowe wynagrodzenie będzie podlegało składkom ZUS?

Jak rozliczyć z podatku wynagrodzenie wypłacone pracownikowi po ustaniu zatrudnienia

Pytanie: Pracownik był zatrudniony do 30 listopada 2023 r. Wynagrodzenie za listopad 2023 r. wypłacono mu 8 grudnia 2023 r. po ustaniu zatrudnienia. Czy mogę zastosować podwyższone koszty uzyskania przychodu i ulgę podatkową?