WYDANIE ONLINE

Jeszcze niedawno mieliśmy do czynienia ze zmianami Kodeksu pracy wzmacniającymi niektóre uprawnienia pracownicze. Teraz UE „wzięła na warsztat” kwestie równouprawnienia kobiet w zakresie pracy i płacy. Tego dotyczy najnowsza dyrektywa unijna, która niebawem będzie musiała być implementowana także w Polsce. Z uwagi na wprowadzenie licznych nowych obowiązków, warto pracodawcy już dziś rozpoczęli przygotowania do ich wprowadzenia.

czytaj więcej »

Jeżeli prace ustawodawcze będą postępować zgodnie z planem, w drugiej połowie 2024 roku czeka nas szereg zmian w regulacjach pobytowych cudzoziemców. Na planowane zmiany powinni również zwrócić uwagępracodawcy, którzy zatrudniają bądź planują cudzoziemców zatrudniać.

czytaj więcej »

Dotychczas ostatnia nagroda jubileuszowa dla nauczycieli szkół i placówek samorządowych przysługiwała za 40 lat pracy. To jednak może się zmienić. MEN zapowiada, że rozważy kwestię wprowadzenia nagrody jubileuszowej za 45 lat pracy.

czytaj więcej »

Trwają prace nad projektem rozporządzenia dokonującym zmian w rozporządzeniu w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków. Nowelizacja rozporządzenia ma określić od 1 kwietnia 2024 r. nowe kategorie ryzyka.

czytaj więcej »

Z przejściem części zakładu pracy na nowego pracodawcę mamy do czynienia tylko wtedy, gdy przechodzi wyodrębniona część poprzedniego pracodawcy, której tożsamość można ustalić. Nie jest przejściem części zakładu pracy samo przekazanie określonych czynności podwykonawcy i przesunięcie niewielkiej części załogi do tego podwykonawcy. W takim wypadku nadal trwają stosunki pracy z poprzednim pracodawcą.

czytaj więcej »

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia na podstawie art. 52 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy musi nastąpić z winy pracownika, przy czym winę ma udowodnić pracodawca co najmniej na poziomie rażącego niedbalstwa. Fakt poniesienia szkody ma dla oceny prawidłowości zwolnienia dyscyplinarnego znaczenie drugorzędne.

czytaj więcej »

Czy można w czwartek zawnioskować o wolne z tytułu siły wyższej na piątek i poniedziałek? Z tym pytaniem zwróciliśmy się niedawno do resortu pracy. Sprawdź, jakie stanowisko zajął resort i czy to zwolnienie może być planowane z wyprzedzeniem.

czytaj więcej »

Pracownicy mobilni to pracownicy, którzy wykonują pracę w warunkach wymagających stałego przemieszczania się z miejsca do miejsca. Jednocześnie są to również osoby realizujące część swoich obowiązków w domu np. prowadzą dokumentację, czy wprowadzają dane do systemów. Pomimo charakteru swojej pracy nie są to jednak ani osoby odbywające podróże służbowe ani pracujące zdalnie.

czytaj więcej »

Jeżeli ubezpieczonemu zostanie wypłacony zasiłek w zawyżonej wysokości lub w ogóle nienależnie, powinien on dokonać zwrotu nadpłaty w wysokości uwzględniającej zaliczkę na podatek. Tak wynika z informacji Ministerstwa Finansów wydanej 7 lutego 2024 r. przekazywanej do mediów na zapytania dziennikarzy (ID 577828). Poprzez odliczenie od dochodu podatnik odzyska zapłacony podatek.

czytaj więcej »

Pytanie: Jak prawidłowo udzielać urlopu wypoczynkowego pracownikowi w pierwszym roku pracy? Pracownik jest zatrudniony na 1/2 etatu i pracuje od poniedziałku do piątku po 4 godz. dziennie. Po miesiącu nabędzie prawo do 0,83 dnia urlopu. Czy można udzielić mu urlopu w ten sposób, że pracownik wykorzysta 1 cały dzień urlopu (4 godz.), a resztę urlopu (2 godz. i 40 min) wykorzysta biorąc urlop na część dnia pracy?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownica do 27 lipca 2024 r. przebywa na urlopie rodzicielskim. W dniu 1 lutego 2024 r. do zakładu pracy wpłynęło zwolnienie lekarskie na okres od 1 do 29 lutego 2024 r. z kodem B. Czy zwolnienie lekarskie przerywa urlop rodzicielski i wypłacam pracownikowi wynagrodzenie chorobowe płatne 100% przez pierwsze 33 dni, a później zasiłek chorobowy płatny również 100%?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik był zatrudniony w latach 2010-2013 – najpierw na podstawie umowy o pracę na okres próbny, a następnie na czas określony. Umowa nie została przedłużona. Obecnie chcemy zatrudnić pracownika ponownie na to samo stanowisko, które zajmował poprzednio. Czy w obecnym stanie prawnym jest możliwość zatrudnienia pracownika ponownie na okres próbny, a potem na czas określony?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik pracuje w systemie równoważnym. Często powyżej 9 godzin, a zatem ma prawo do dwóch 15-minutowych przerw w pracy. Czy przerwy te mogą być łączone w jedną, półgodzinną?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy w sytuacji, gdy magazynier w magazynie wchodzi na drabinę, aby z regału ściągnąć towar (na wysokości 1-3 m), to czy ta czynność stanowi już pracę na wysokości i należy ją uwzględnić w skierowaniu na badanie lekarskie? Albo pracownik utrzymania ruchu, który w pomieszczeniu biurowym wymienia żarówkę?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy zatrudniając obywatela Ukrainy ze statusem „UKR” (cudzoziemiec, któremu nadano numer PESEL w związku z konfliktem na terytorium Ukrainy) na 3/4 etatu, wynagrodzenie miesięczne może wynieść np. 3.230 zł brutto (z uwagi na to, że płaca minimalna wynosi 4.242 zł)? Dodam, że pracownik zamierza również złożyć wniosek o kartę czasowego pobytu – czy w związku z tym będzie trzeba zmienić wysokość etatu/wynagrodzenia?

czytaj więcej »

Pytanie: Jesteśmy firmą tworzącą oprogramowanie komputerowe. Chcielibyśmy zawrzeć umowę zlecenie ze studentem. Tematem umowy będzie tworzenie bazy danych w wyznaczonych przez nas projektach. Czy musimy rozliczać pracę za godzinę? Czy możemy wpisać do umowy stałą kwotę wynagrodzenia za okres 1 miesiąca? Czy wymagane jest prowadzenie ewidencji godzin pracy? Czy student musi co miesiąc dostarczać grafik swojej pracy, jeżeli planujemy zawrzeć umowę zlecenia na prace wykonywane przez 4 godz. dziennie?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik w 2023 roku został zatrzymany przez policję, gdy jechał do pracy. Był w stanie nietrzeźwości (potwierdza to dwójka pracowników, którzy z nim jechali). Do pracy tego dnia nie dotarł. Czy w związku z tym, że samo zatrzymanie nastąpiło obok miejsca pracy i już w czasie pracy (cała trójka spóźniłaby się do pracy), pracownik traci prawo do trzynastki za 2023 rok?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik wystąpił z wnioskiem o udzielenie 9-tygodniowego urlopu rodzicielskiego, przy czym chce go rozpocząć nie z początkiem miesiąca, a w jego trakcie. Jak ustalić podstawę wymiaru składek za ten miesiąc, jeżeli osoba ta otrzymuje stałe wynagrodzenie zasadnicze oraz naliczany od niego dodatek stażowy? Jakie złożyć dokumenty rozliczeniowe za wspomniany miesiąc?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy osoba poniżej 26 roku życia, będąca studentem uczelni zagranicznej (w Ukrainie) i posiadająca zaświadczenie o byciu studentem tej uczelni, ma w Polsce status studenta dla celów ubezpieczeniowych i nie podlega składkom ZUS z tytułu zawartej umowy zlecenia?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy do podstawy zasiłku chorobowego wlicza się miesiąc zatrudnienia pracownika w przypadku gdy pracownik zatrudniony został od 3 kwietnia (w sytuacji, gdy pierwsze dni miesiąca były wolne od pracy (1 kwiecień to była sobota, a 2 kwietnia – niedziela), ale w sumie przepracował cały obowiązujący go czas, tj. 152 godziny?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik wykorzysta 182 dni zwolnienia lekarskiego w roku kalendarzowym, a następne zwolnienie lekarskie otrzyma po 60-dniowej przerwie. Czy w takiej sytuacji może skorzystać z nowego okresu zasiłkowego, mimo że będzie to ten sam rok kalendarzowy?

czytaj więcej »