WYDANIE ONLINE

Jak dokumentuje się stan ciąży i kiedy trzeba wysłać pracownicę na badania związane z ciążą? Jakie są zasady jej ochrony przed rozwiązaniem umowy, a co w przypadku gdy w ciążę zaszła dopiero w okresie wypowiedzenia? Czy pracownica w ciąży może wycofać się z porozumienia rozwiązującego umowę? Kiedy umowa terminowa przedłuży się do dnia porodu i czy w ciąży można modyfikować warunki zatrudnienia? W niniejszym artykule odpowiemy na te pytania.

czytaj więcej »

Na wniosek płatnika składek – mikroprzedsiębiorcy będzie on zwolniony z obowiązku opłacenia należnych składek na własne ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy za wskazany we wniosku miesiąc kalendarzowy. Tak wynika z projektu nowelizacji przepisów, który trafił do konsultacji publicznych.

czytaj więcej »

Wielu pracodawców zatrudniających obywateli Ukrainy wypatruje nowelizacji przepisów, która wydłuży okres legalnego pobytu ich pracowników w Polsce po dniu 4 marca 2024 r. Prace nad zmianą przepisów trwają. Sprawdź, które okresy i do kiedy zostaną przedłużone.

czytaj więcej »

Od 15 lutego 2024 r. weszły w życie nowe przepisy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym. Rozszerzają one obowiązki pracodawców prowadzących działalność związaną z opieką nad osobami małoletnimi, w zakresie weryfikacji niekaralności osób podejmujących pracę z dziećmi.

czytaj więcej »

Wykonywanie pracy na rzecz kilku pracodawców jednocześnie jest dopuszczalne. Jednakże umowy o pracę są ważne i skutecznie zawarte w tych warunkach, o ile praca może być na ich podstawie faktycznie wykonywana. W przeciwnym wypadku umowy te mogą zostać uznane za zawarte dla pozoru i przez to – nieważne.

czytaj więcej »

Nie można zmuszać pracownika, aby w momentach przestoju, którego nie spowodował, miał urlop bezpłatny. Mogą też zaistnieć szczególne sytuacje, w których odmowa wykonania polecenia może być spowodowana obawą o swoje bezpieczeństwo zdrowotne i wówczas wykluczone jest zwolnienie dyscyplinarne.

czytaj więcej »

Jedna ze spółek likwidowała niedochodowy dział. Postanowiła wypłacić zwalnianym pracownikom dobrowolne odprawy. Czy takie wydatki można zaliczyć do kosztów podatkowych?

czytaj więcej »

Ewidencja czasu pracy to dokument zawierający szczegółowe informacje o czasie pracy pracownika. Powinna być prowadzona indywidualnie dla każdego pracownika gdyż jest niezbędna, aby móc poprawnie rozliczyć jego czas pracy, a w konsekwencji naliczyć przysługujące mu wynagrodzenie, czy ustalić inne świadczenia związane z pracą. To, czy pracodawca prawidłowo prowadzi ewidencję może skontrolować Państwowa Inspekcja Pracy.

czytaj więcej »

W razie rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę, pracodawca musi dopełnić wiele obowiązków, w tym ustalić uprawnienia do świadczeń, do których prawo powstaje dopiero wraz z końcem zatrudnienia. Z pracownikiem należy się też rozliczyć z bieżących wynagrodzeń, wystawić świadectwo pracy, uporządkować i zamknąć akta osobowe. W niniejszym artykule zebraliśmy najważniejsze obowiązki pracodawcy, o których warto pamiętać, aby uniknąć ewentualnych sporów sądowych z byłym już pracownikiem.

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik kończy pracę 31 stycznia 2024 r. Ostatniego dnia przebywa na urlopie. Czy 1 lutego br. może osobiście przyjść do zakładu pracy i odebrać świadectwo pracy, czy też jest konieczność wysłania tego świadectwa pocztą?

czytaj więcej »

Pytanie: W trakcie zatrudnienia pracownik dostarczył dodatkowe świadectwo pracy związane z wcześniejszym zatrudnieniem. Czy prawidłowe jest umieszczenie go w część B akt osobowych, skoro dokument ten został przekazany nie na etapie rekrutacji?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy można udostępnić kopię akt osobowych zmarłego pracownika (zgon w 1987 roku) członkowi jego rodziny, nie wskazanemu w art. 949 § 3 Kodeksu pracy? Akta osobowe mają posłużyć do opracowania biogramu i historii rodziny, ale osoba zgłaszająca się z wnioskiem o kopię akt to daleki krewny.

czytaj więcej »

Pytanie: Jak powinny wyglądać przerwy w pracy w informacji o warunkach zatrudnienia w zawodzie kierowcy rozwożącego pieczywo (poprosiłabym o krótki wzór zapisów)? Z tego co wiem kierowcy mają inaczej niż to jest opisane w Kodeksie pracy.

czytaj więcej »

Pytanie: Czy w kwestionariuszu osobowym dla osoby ubiegającej się o pracę w szkole należy podawać numer dowodu osobistego? 

czytaj więcej »

Pytanie: Proszę o informację, czy wynagrodzenie zasadnicze na umowie o pracę w pełnym wymiarze jest tożsame z wynagrodzeniem minimalnym? Czy wysokość wynagrodzenia minimalnego musi wynosić co najmniej minimalne wynagrodzenie, jeżeli pracownik otrzymuje dodatkowe składniki wynagrodzenia, takie jak prowizja za uzyskane reklamy, honorarium autorskie itp., a suma uzyskanego przychodu w danym miesiącu jest wyższa niż minimalne wynagrodzenie określone w rozporządzeniu Rady Ministrów?

czytaj więcej »

Pytanie: W 2023 r. nauczyciel przez dwa miesiące otrzymywał wyrównanie do minimalnego wynagrodzenia za pracę. W marcu przyznano podwyżki dla nauczycieli z wyrównaniem od początku roku. Czy do podstawy trzynastki nauczyciela należy wliczyć wyrównanie do płacy minimalnej oraz wyrównanie wynagrodzenia związanego z podwyżką? 

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownica zatrudniona w pełnym wymiarze i na czas nieokreślony jest w ciąży. Termin porodu wyznaczono na 15 lipca. Od 31 maja pracownica przebywa na zwolnieniu lekarskim, później będzie na zasiłku macierzyńskim. Czy w przyszłym roku należy się jej dodatkowe wynagrodzenie roczne (trzynastka)?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownica mieszka w Rzeszowie, a siedziba firmy mieści się w Krakowie. Pracownica swoje obowiązki wykonuje zdalnie. Do siedziby pracodawcy będzie się udawała raz na kwartał. Czy możemy stosować podwyższone KUP zgodnie z wnioskiem pracownicy?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom okulary korekcyjne lub szkła kontaktowe, jeśli pracownik użytkuje podczas pracy monitor ekranowy przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy. Czy możemy w wewnętrznym regulaminie rozszerzyć taką refundację na wszystkich pracowników w tym w szczególności na dział produkcji, gdzie wykonywana jest praca bez użycia komputera/monitora ekranowego? Jeżeli tak, to czy taka refundacja jest oskładkowana i opodatkowana?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik skorzystał ze zwolnienia z powodu działania siły wyższej w styczniu 2024 roku. W lutym wpłynęło zwolnienie lekarskie. Wypłacamy też dodatki stażowe, które nie są wliczane do podstawy zasiłków. Czy do podstawy zasiłków biorę faktycznie wypłacone wynagrodzenie za miesiąc, gdzie wystąpiło zwolnienie z powodu działania siły wyższej? Czy wynagrodzenie za siłę wyższą od dodatku stażowego uwzględniam wówczas w podstawie chorobowego?

czytaj więcej »

Pytanie: Mąż naszej pracownicy, osoba z niepełnosprawnością w stopniu znacznym, będzie miał 3 tygodnie intensywnej rehabilitacji, na którą trzeba go dowozić. W tym roku pracownica korzystała już z opieki nad chorym mężem przez 6 dni. Czy w tej sytuacji pozostałe dni do wyczerpania limitu może wykorzystać na opiekę nad mężem? Pani pracuje w dwóch zakładach pracy. Czy dni zasiłku sumują się? Czy u nas może mieć 14 dni i w tym drugim miejscu pracy również?

czytaj więcej »