Wniosek w sprawie rezygnacji z urlopu rodzicielskiego przez rodzica adopcyjnego

Pracownik, który przyjął dziecko na wychowanie i z tego tytułu skorzystał z urlopu rodzicielskiego, może zrezygnować z niego w całości lub części. Wniosek w sprawie rezygnacji z urlopu oraz powrotu do pracy pracownik musi złożyć pracodawcy w terminie nie krótszym niż 21 dni przed przystąpieniem do pracy. Pracodawca jest natomiast zobowiązany uwzględnić wniosek pracownika.

Wniosek pracownicy o rezygnację z części urlopu macierzyńskiego – po wykorzystaniu 14 tygodni urlopu

Pracownica, po wykorzystaniu co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego może zrezygnować z pozostałej części urlopu na rzecz ojca dziecka – pracownika lub ubezpieczonego, który w celu sprawowania opieki nad dzieckiem przerwie działalność zarobkową.

Wniosek ojca dziecka o urlop macierzyński, z którego zrezygnowała matka dziecka

Warunkiem rezygnacji przez matkę dziecka z urlopu macierzyńskiego po 14 tygodniach po porodzie jest wykorzystanie pozostałej części tego urlopu przez ojca dziecka (pracownika lub ubezpieczonego, który przerwie w tym celu działalność zarobkową).

Wniosek o łączenie korzystania z urlopu rodzicielskiego lub jego części z wykonywaniem pracy

Pracownik może łączyć korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. W takim przypadku urlopu rodzicielskiego udziela się na pozostałą część wymiaru czasu pracy.

Wniosek o urlop wychowawczy

Pracownik posiadający co najmniej 6-miesięczny okres zatrudnienia ma prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze do 36 miesięcy. Urlop wychowawczy na dane dziecko może być udzielony pracownikowi najpóźniej do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat.

Wniosek o urlop rodzicielski dla rodziców adopcyjnych

Pracownik, który przyjął dziecko na wychowanie i wystąpił do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka lub który przyjął dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej, ma prawo do urlopu rodzicielskiego, przysługującego po wykorzystaniu urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego albo zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.

Wniosek o urlop rodzicielski (składany przez pracownicę - matkę po porodzie)

Pracownica, która urodziła dziecko, może w terminie 21 dni po porodzie złożyć pracodawcy wniosek o udzielenie jej bezpośrednio po urlopie macierzyńskim urlopu rodzicielskiego – w pełnym wymiarze (32 lub 34 tygodni). Wniosek pracownicy jest dla pracodawcy wiążący.

Wniosek o urlop ojcowski (całości lub części)

Urlop ojcowski może być wykorzystany jednorazowo albo nie więcej niż w 2 częściach, z których żadna nie może być krótsza niż tydzień.Urlop ten jest udzielany na pisemny wniosek pracownika, składany w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika.

Wniosek o urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego

Pracownik, który przyjął dziecko na wychowanie i wystąpił do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka lub który przyjął dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej, ma prawo do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego w takim samym wymiarze jak urlop macierzyński.