Wniosek o urlop macierzyński

Pracownica, która urodziła dziecko, ma praw do urlopu macierzyńskiego w wymiarze:1) 20 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie;2) 31 tygodni – w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie;3) 33 tygodni – w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie;4) 35 tygodni – w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie;5) 37 tygodni – w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.

Wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego pracownikowi-ojcu

W przypadku złożenia przez pracownicę wniosku o urlop rodzicielski bezpośrednio po wykorzystaniu przez nią urlopu macierzyńskiego w terminie do 21 dni po porodzie, pracownica może dzielić się z pracownikiem – ojcem wychowującym dziecko albo ubezpieczonym – ojcem dziecka korzystaniem z urlopu rodzicielskiego albo pobieraniem zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi tego urlopu.

Wniosek o udzielenie części urlopu macierzyńskiego pracownikowi-ojcu z powodu pobytu matki dziecka w szpitalu

Pracownikowi – ojcu wychowującemu dziecko albo pracownikowi – innemu członkowi najbliższej rodziny przysługuje, w przypadku przerwania przez ubezpieczoną – matkę dziecka pobierania zasiłku macierzyńskiego po wykorzystaniu przez nią tego zasiłku za okres co najmniej 8 tygodni po porodzie, prawo do części urlopu macierzyńskiego odpowiadającej okresowi, w którym ubezpieczona – matka dziecka przebywa w szpitalu albo innym przedsiębiorstwie podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne ze względu na stan zdrowia uniemożliwiający jej sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem.

Wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego

Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy pisemny wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika.

Wniosek o część urlopu rodzicielskiego

Urlop rodzicielski jest udzielany bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego albo zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego, nie więcej niż w 4 częściach, przypadających bezpośrednio jedna po drugiej albo bezpośrednio po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający części urlopu rodzicielskiego, w wymiarze wielokrotności tygodnia.

Skierowanie na badania lekarskie

Przed dopuszczeniem pracownika do pracy pracodawca ma obowiązek uzyskać od niego orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy na określonym stanowisku. Od 1 kwietnia 2015 r. badania lekarskie pracowników przeprowadzane są na podstawie pisemnego skierowania wydanego przez pracodawcę według wzoru określonego w rozporządzeniu w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy.

Umowa o dzieło

Umowa o dzieło należy do katalogu umów cywilnoprawnych i jest umową rezultatu. Oznacza to, że jedna ze stron (zamawiający) zleca drugiej (przyjmującemu zamówienie) wykonanie określonego dzieła, osiągnięcie określonego rezultatu za ustalone w umowie wynagrodzenie. Zatem umowę o dzieło można stosować w przypadkach, kiedy efektem pracy osoby przyjmującej zlecenie jest określony produkt (dzieło) lub osiągnięcie ustalonego rezultatu. Wzór dostępny w formacie: MS WORD i aktywny PDF