Grant z Funduszu Pracy na zatrudnienie opiekuna osoby niepełnosprawnej

Pytanie: Proszę o wyjaśnienie czy zatrudniając skierowaną osobę bezrobotną – opiekuna niepełnosprawnego mogę starać się o wsparcie finansowe? Jeśli tak, to na jakich warunkach?

Dłuższy zasiłek opiekuńczy na dziecko niepełnosprawne

Łączenie pracy zarobkowej z opieką nad dzieckiem niepełnosprawnym często łączy się ze wzmożonym wysiłkiem jego opiekunów. Aby pomóc rodzinom wychowującym dzieci z niepełnosprawnością, rząd planuje* wydłużenie okresu pobierania przez nie zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym. Sprawdź, na czym polegają zaproponowane zmiany.

Czy pracodawca może wymagać od pracownika ujawnienia dodatkowego zatrudnienia

Pytanie: Niektórzy pracownicy naszej firmy mają inną pracę, wykonują dodatkowe zlecenia itp. Kilka osób pracuje u innych pracodawców w nocy, a potem są niedysponowani w pracy albo stanowią zagrożenie, wykonując pracę u nas.. Czy zatem w regulaminie pracy mogę zobowiązać pracowników do tego, by występowali do mnie o pisemną zgodę na jakiekolwiek dodatkowe zatrudnienie, niezależnie od podstawy prawnej tego zatrudnienia?

8 przykładów na bezbłędne ustalenie odszkodowania z tytułu zakazu konkurencji

Jeżeli pracownik ma dostęp do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę, można z nim zawrzeć umowę o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy. W praktyce pracodawcy często mają wątpliwości związane z nie tylko z właściwymi zapisami w umowie ale i z obliczaniem należnego pracownikowi odszkodowania. Regulacja ustawowa jest bardzo skromna, a co za tym idzie − kluczowe znaczenie dla prawidłowego stosowania tej instytucji ma znajomość orzecznictwa Sądu Najwyższego. Poznaj zatem aktualne stanowisko sądu i komentarz eksperta.

50 % koszty uzyskania przychodów dla pracowników akademickich

Nowelizacja ustawy PIT o 100 proc. podniosła limit stosowania 50 proc. kosztów uzyskania przychodów dla twórców (do 85.528 zł rocznie). Czy nowe przepisy w dalszym ciągu umożliwiają stosowanie 50-proc. kosztów tym nauczycielom akademickim, którzy w ramach stosunku pracy tworzą dzieła objęte ochroną praw autorskich? Sprawdźmy.

10 lat na przechowywanie akt pracowniczych

Skrócenie z 50 do 10 lat czasu przechowywania dokumentacji kadrowo-płacowej oraz możliwość prowadzenia ich w formie elektronicznej – przewidują przyjęte przez Senat przepisy ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją*.Poznaj szczegóły nowych rozwiązań.