Wynagrodzenia i świadczenia związane z urlopem – jak je rozliczać w 2021 roku

Okres letni to czas, kiedy pracownicy najchętniej wybierają przysługujące im w danym roku urlopy wypoczynkowe. Dla pracodawców oznacza to dodatkowe czynności związane z obliczaniem nie tylko wymiaru samego urlopu, ale także wynagrodzenia urlopowego. Do tego dochodzą obowiązki związane z wypłatą świadczeń urlopowych oraz dopłat do wypoczynku. Jak naliczać wynagrodzenie i świadczenia związane z wypoczynkiem w 2021 r.?

Strategia Demograficzna: będą zmiany w Kodeksie pracy

Ograniczenie możliwości zawierania umów na czas określony i rozszerzona ochrona pracowników-rodziców przed zwolnieniem z pracy to niektóre z planowanych zmian w Kodeksie pracy w ramach Strategii Demograficznej, którą w 17 czerwca br. zaprezentował rząd.

Sporządzenie kopii akt osobowych na wniosek pracownika

Pytanie: Pracownik zwrócił się z wnioskiem o wydanie kopii dokumentów z akt osobowych. Czy pracodawca ma obowiązek ich sporządzenia i przekazania, a jeśli tak to w jakim terminie?

Rezygnacja z dodatku zmianowego – jak ustalać wynagrodzenie chorobowe

Pytanie: Od 1 maja 2021 r. dokonaliśmy zmiany w regulaminie wynagradzania i nie będziemy już wypłacać dodatku zmianowego. Dodatek zmianowy wchodził do podstawy wynagrodzenia chorobowego. Czy wypłacając wynagrodzenie chorobowe od 1 maja nie możemy już wliczać dodatku zmianowego do podstawy wynagrodzenia chorobowego z 12 miesięcy? Jeśli nie możemy, to co w przypadku ciągłości chorobowego i ustalonej podstawy, gdy przerwa między chorobowymi nie była dłuższa niż 3 miesiące?

Płacenie składek za własnego pracownika zatrudnionego przez kogoś innego – zgodne z Konstytucją

Pracownicy wykonujący na rzecz swojego pracodawcy usługi i prace są traktowani zawsze jako pracownicy tegoż pracodawcy, nawet gdy są zatrudnieni przez inny podmiot i pracodawca ma za nich odprowadzać składki. Rozwiązanie to uznane zostało za zgodne z Konstytucją.

Praca zdalna, telepraca, home office, praca hybrydowa – jak korzystać z elastycznych formy wykonywania pracy

W dobie stanu epidemii pojawiła nam się nowa forma wykonywania pracy, czyli praca zdalna. Zaczęła ona funkcjonować na podstawie specjalne przepisy tzw. ustawy covidowej. Ponadto już od dawna w Kodeksie pracy mamy przepisy o pozwalające na pracę poza siedzibą firmy, tj. telepracę. Dodatkowo już jakiś czas temu dotarł do nas model wykonywania pracy – home office jak dotychczas nieuregulowany w naszych przepisach. A najnowszym rozwiązaniem, zrodzonym również na bazie obecnych potrzeb i realów epidemicznych, jest praca hybrydowa. Czym różnią się te wszystkie formy pracy? Którą i kiedy zastosować?

Praca w systemie zmianowym – jak ją prawidłowo planować i na co uważać

Pracą zmianową jest wykonywanie pracy według ustalonego rozkładu czasu pracy przewidującego zmianę pory wykonywania pracy przez poszczególnych pracowników po upływie określonej liczby godzin, dni lub tygodni. Ponieważ praca zmianowa nie stanowi odrębnego systemu czasu pracy pracodawca może ją zastosować w stosunku do wszystkich zatrudnionych w zakładzie pracowników bez względu na system czasu pracy jakim są objęci.

Polski Ład: umowy zlecenia pozostaną, ale w pełni oskładkowane

Wśród rozwiązań przewidzianych w tzw. Polskim Ładzie jest co najmniej kilka rewolucyjnych zmian z zakresu kadr i płac. Wiele kontrowersji wzbudził np. pomysł ograniczenia tzw. śmieciówek lub nawet wprowadzenia tzw. jednolitego kontraktu na pracę. Jakich zmian w tym zakresie możemy się spodziewać?

Od 2022 r. zmiany w ubezpieczeniach społecznych i zasiłkach

Ograniczenie obowiązku przekazywania korekt deklaracji ubezpieczeniowych tylko do 5 lat od momentu wymagalności składek, podwyższenie wymiaru zasiłku chorobowego za czas pobytu w szpitalu do 80% – to tylko część planowanych zmian w ubezpieczeniach społecznych, które mają zacząć obowiązywać od 2022 roku.

Normy pracy a wynagrodzenie za pracę faktycznie wykonaną

Normy pracy, jakie zostały uprzednio wyznaczone pracownikowi, stanowią okoliczność, która może mieć znaczenie przy obliczaniu wynagrodzenia należnego pracownikowi za pracę faktycznie wykonaną (np. w ramach akordowego systemu wynagradzania). Natomiast nie mogą one stanowić podstawy do rozliczania czasu, który pracownik rzeczywiście przepracował w danym okresie rozliczeniowym.