178

Równoległa umowa o pracę – co z limitem umów na czas określony

Pytanie: Z pracownikiem zawarto umowę na niepełny etat na czas określony od 8 kwietnia do 7 października 2021 r. Równolegle pracodawca zawarł z nim umowę na czas określony (również na niepełny etat) na inne stanowisko – od 1 sierpnia 2021 r. do 30 kwietnia 2022 r. Czy w przypadku gdy ta pierwsza umowa uległa przedłużeniu, np. do 31 grudnia 2021 r., to będzie wliczana do limitu i będzie to już 3. umowa? Czy w takiej sytuacji mają znaczenie terminy, na jakie zawierana jest równoległa umowa? Czy dla wyliczenia limitu umów ma znaczenie to, czy terminy pierwszej i równoległej umowy pokrywają się, czy też są rozbieżne?

Jak ustalać obowiązek wpłat na PFRON w zależności od liczby zatrudnionych

Pytanie: OPS zatrudnia 13 pracowników, w tym 1 osobę z lekkim stopniem niepełnosprawności. Czy w takim przypadku pracodawca jest zobowiązany do składania deklaracji oraz dokonywania wpłat na PFRON? Czy może starać się o dofinansowanie do wynagrodzenia z PFRON?

Dodatek świąteczny dla pracownicy na zasiłku macierzyńskim – co z kosztami uzyskania

Pytanie: Pracownica przebywająca na zasiłku macierzyńskim ma otrzymać dodatek świąteczny. Dodatek będzie tylko opodatkowany (bez składek na ubezpieczenia społeczne). Czy stosować koszty uzyskania przy obliczaniu podatku? Czy pracownikowi, który cały miesiąc przebywał na zasiłku chorobowym należy naliczać składki na ubezpieczenia społeczne? Czy stosować koszty uzyskania przychodu przy wyliczaniu podatku?

numer specjalny - 54

Zmiany kadrowo–płacowe w 2022 r.: kompendium pracodawcy

Z początkiem 1 stycznia 2022 r. zaczyna obowiązywać Polski Ład, który wprowadza wiele rewolucyjnych zmian m.in. w systemie podatkowym i rozliczaniu składek na ubezpieczenie zdrowotne. Nie można zapomnieć również o zmianach w systemie ubezpieczeń społecznych i zasiłkach chorobowych. Część pracodawców już teraz musi również wdrożyć procedury związane z ochroną tzw. sygnalistów. Te i inne zmiany omówimy w kolejnych częściach niniejszego opracowania.

177

Składka zdrowotna członka zarządu w Polskim Ładzie

Pytanie: Prezes spółki z o.o. oraz członkowie zarządu nie pobierają żadnego wynagrodzenia, ani z umowy o pracę, ani z tytułu powołania. Czy po wprowadzeniu Polskiego Ładu muszą opłacać składkę zdrowotną?

Rozwiązanie umowy na urlopie wychowawczym i rozpoczęcie pracy u kolejnego pracodawcy w tym samym miesiącu – jak ustalić wymiar urlopu

Pytanie: Od 19 października 2021 r., która z dniem 18 października br. rozwiązała umowę o pracę z poprzednim pracodawcą. W dniu rozwiązania umowy pracownica przebywała u poprzedniego pracodawcy na urlopie wychowawczym (trwał od 1 października 2020 r. do 18 października 2021 r.). Jaki wymiar urlopu wypoczynkowego przysługuje w 2021 r. pracownicy z tytułu zatrudnienia w naszej firmie? Czy poprzedni pracodawca powinien rozliczyć urlop za październik 2021 r.?

Rozwiązanie umowy i kontynuacja zatrudnienia na innym stanowisku – kiedy wypłacić wynagrodzenie

Pytanie: Pracownik jest zatrudniony na umowę na czas określony na zastępstwo za nieobecnego pracownika. W trakcie zatrudnienia uczestniczy w naborze na stanowisko podinspektora i go wygrywa. Po ogłoszeniu wyników naboru zamierza rozwiązać wiążącą strony umowę o pracę na mocy porozumienia stron z dniem 15 grudnia. Kolejnego dnia (16 grudnia) zamierza zawrzeć nową umowę. Wynagrodzenie w jednostce płacone jest 29. dnia miesiąca. Czy w tym przypadku pracownik powinien otrzymać wynagrodzenie za zakończony okres zatrudnienia w dniu rozwiązania umowy o pracę i otrzymania świadectwa pracy?

176

Zmiana wymiaru etatu w trakcie okresu rozliczeniowego – jak wpływa na planowanie i rozliczanie czasu pracy

Zmiana wymiaru czasu pracy pracownika w trakcie okresu rozliczeniowego może namieszać w grafikach pozostałych pracowników. Dla pracownika, któremu wymiar czasu pracy zmieniono oznacza natomiast modyfikacje liczby godzin jaką zobowiązany będzie przepracować w trakcie okresu rozliczeniowego, zmianę wysokości wynagrodzenia orz wymiaru urlopu.

Zmiana kodu tytułu ubezpieczenia w trakcie miesiąca – co z raportami i składkami

Pytanie: W trakcie miesiąca pracownik otrzymał orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, w związku z czym zgłosiliśmy zmianę kodu tytułu ubezpieczenia. Jak wypełnić dokumenty rozliczeniowe za ten miesiąc oraz jak ustalić podstawę wymiaru składek za okresy z różnym kodem tytułu?

Szykują się zmiany w imiennym raporcie miesięcznym ZUS RCA

W deklaracji rozliczeniowej oraz imiennym raporcie dotyczącym płatnika będzie trzeba wskazywać także m.in. informacje o obowiązujących w danym miesiącu formach opodatkowania oraz informacje o przychodach lub dochodach. Takie zmiany przewiduje projekt ustawy, nad którym trwają prace w parlamencie.

175

Zmiany w PIT i składce zdrowotnej – kolejne przykłady rozliczeń od 2022 r.

W poprzednich wydaniach przedstawiliśmy kilka przykładowych list płac pokazujących działanie tzw. Polskiego Ładu w 2022 roku. Obecnie podajemy kolejne. Jak działają nowe zasady, gdy pracownik ma jednocześnie umowę zlecenia? Kiedy w takim przypadku będzie ulga dla klasy średniej, a kiedy – nie? Czy wspomnianą ulgę stosuje się w przypadku kosztów 50%? Sprawdź odpowiedzi na te i wiele innych pytań – na podstawie przykładowych list płac.

Wynagrodzenie zleceniobiorcy rozpoczynającego studia – jak rozliczyć składki ZUS

Pytanie: W jaki sposób rozliczyć składki na ubezpieczenie społeczne dla zleceniobiorcy (23 lata), który od 1 października rozpoczyna studia. W październiku otrzyma on wynagrodzenie za wrzesień. Czy należy od tego wynagrodzenia naliczyć składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, mimo że od 1 października nie podlega już obowiązkowi ubezpieczeń społecznych?

W 2022 roku zwiększy się podstawa naliczenia odpisów na ZFŚS

W przyszłym roku wzrosną odpisy na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Tak wynika z przygotowanego przez Radę Ministrów projektu ustawy okołobudżetowej na 2022 rok, która ma zmienić podstawę naliczania odpisów na ten fundusz.

numer specjalny - 53

Długotrwałe choroby i niezdolność do pracy – problemy z praktyki

Długa choroba pracownika powoduje mnóstwo różnych problemów dla pracodawcy. Po pierwsze: dezorganizacja pracy i konieczność organizowania zastępstw, przesunięć itp. Po drugie – problemy z powrotem pracownika. Na przykład, gdy kończy się okres zasiłkowy i nie ma decyzji co do tego, co dalej „stanie się” z pracownikiem. Albo gdy po zwolnieniu z art. 53 kp pracownik zgłosi swój powrót do pracy. Lub też gdy nie można zwolnić bez wypowiedzenia z art. 53 kp i pracodawcy pozostaje wypowiedzieć mu umowę z powodu częstych i długotrwałych chorób.

174

Zwrot korygowanego świadectwa pracy – stanowisko resortu pracy

Pytanie Redakcji: Czy pracownik wnioskując o sprostowanie świadectwa pracy powinien odesłać otrzymane świadectwo pracy z błędem (jakkolwiek nie ma przepisu, który by tego od niego wymagał)? Czy jeżeli się wyda nowe świadectwo pracy w wyniku sprostowania, to należy usunąć z akt i zniszczyć kopię poprzedniego świadectwa pracy (tego, które było sprostowane)?

Zmiana tytułu do ubezpieczeń – czy wpływa na status uczestnika PPK

Dla zatrudnionego można zawrzeć umowę o prowadzenie PPK tylko, jeśli podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu wskazanego w ustawie o PPK. Po zawarciu tej umowy nie ma już znaczenia zmiana tytułu do ubezpieczeń – wskazał Polski Fundusz Rozwoju w wydanym stanowisku.

Zatrudnienie pracownika bez umowy – jakie wiążą się z nim skutki (i co przyniesie Polski Ład)

Nielegalne zatrudnienie to potocznie „praca na czarno”, a więc wykonywana w celu zarobkowym, ale bez żadnej pisemnej umowy potwierdzającej jej rodzaj oraz warunki. Strony umawiają się na określone czynności, z ominięciem ZUS, urzędu skarbowego, a także urzędu pracy w przypadku osób zarejestrowanych jako bezrobotne. Jakie skutki mogą wiązać się z zatrudnieniem bez pisemnej umowy? I jakie nowe konsekwencje dla pracodawców zakładają projektowane rozwiązania Polskiego Ładu?

173

Zwiększona dieta delegacji krajowej – co ze zwolnieniem składkowym

Pytanie: W naszej firmie zwiększyliśmy obowiązującą w firmie wysokość diety z tytułu krajowej podróży służbowej. Czy kwota ta nadal będzie objęta wyłączeniem z podstawy wymiaru składek?

ZUS doręczy wezwania pracodawcom, którzy nie wdrożyli PPK

Trwają prace nad modyfikacją przepisów o pracowniczych planach kapitałowych. Chodzi o zmianę sposobu doręczenia pisemnych wezwań pracodawcom, którzy pomimo takiego obowiązku nie zawarli umowy o zarządzanie PPK.

Zmiany w rozliczaniu należności składkowych objętych tytułem wykonawczym

Od 3 sierpnia 2021 r. obowiązują nowe reguły podziału należności z tytułu składek, objętych danym tytułem wykonawczym w administracyjnym postępowaniu egzekucyjnym.

172

Urlop rodzinny – nowy rodzaj urlopu na opiekę nad członkiem rodziny

W Sejmie trwają pracę nad projektem zmian w przepisach, który przewiduje wprowadzenie nowego rodzaju urlopu, określonego mianem „urlopu rodzinnego”. Ma on przysługiwać m.in. pracownikom w celu opieki nad najbliższym członkiem rodziny. W tym czasie otrzymywaliby zasiłek z ZUS.

Ulga dla młodych w przypadku umowy zlecenia – zastosowanie honorarium z praw autorskich

Jeżeli umowy zlecenia nie wprowadzają rozróżnienia na wynagrodzenie podstawowe oraz honorarium za przeniesienie praw autorskich, to wynagrodzenia z takich umów nie są przychodem z praw majątkowych, a z umów zlecenia. W związku z tym zastosujemy tu ulgę dla młodych.

Sygnalista w firmie – kim jest i w jakich sytuacjach będzie chroniony

Ostatnio w przestrzeni medialnej pojawia się coraz więcej informacji, w których przewija się termin „sygnalista”. Przyczyną jest bliskie (planowane na grudzień 2021 r.) wdrożenie do polskich przepisów postanowień unijnej dyrektywy w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii. Kim jest sygnalista, kiedy będzie chroniony? Na jakie obowiązki związane z ochroną sygnalistów już teraz powinni przygotowywać się pracodawcy?

numer specjalny - 52

Rozliczenia płacowe: 33 praktyczne przykłady i odpowiedzi na pytania

Wśród osób zajmujących się sprawami z obszaru kadr i płac często pojawia się wiele wątpliwości związanych z naliczaniem wynagrodzeń i innych składników płacowych. Prawidłowe rozliczanie wynagrodzeń nie należy bowiem do zadań łatwych, co po części wynika ze skomplikowanych i nieustannie zmieniających się przepisów.

171

Wynagrodzenia i świadczenia związane z urlopem – jak je rozliczać w 2021 roku

Okres letni to czas, kiedy pracownicy najchętniej wybierają przysługujące im w danym roku urlopy wypoczynkowe. Dla pracodawców oznacza to dodatkowe czynności związane z obliczaniem nie tylko wymiaru samego urlopu, ale także wynagrodzenia urlopowego. Do tego dochodzą obowiązki związane z wypłatą świadczeń urlopowych oraz dopłat do wypoczynku. Jak naliczać wynagrodzenie i świadczenia związane z wypoczynkiem w 2021 r.?

Strategia Demograficzna: będą zmiany w Kodeksie pracy

Ograniczenie możliwości zawierania umów na czas określony i rozszerzona ochrona pracowników-rodziców przed zwolnieniem z pracy to niektóre z planowanych zmian w Kodeksie pracy w ramach Strategii Demograficznej, którą w 17 czerwca br. zaprezentował rząd.

Sporządzenie kopii akt osobowych na wniosek pracownika

Pytanie: Pracownik zwrócił się z wnioskiem o wydanie kopii dokumentów z akt osobowych. Czy pracodawca ma obowiązek ich sporządzenia i przekazania, a jeśli tak to w jakim terminie?

170

ZUS szykuje się do automatyzacji opłacania składek oraz wypłat zasiłków

W dniu 12 maja br. Zakład Ubezpieczeń Społecznych na webinarium poświęconym dużemu projektowi transformacji cyfrowej zapowiedział dwa podstawowe filary tej reformy. Chodzi tu automatyzację opłacania składek oraz konsolidację i automatyzację wypłaty zasiłków. Oba elementy oznaczają dla płatników składek zdecydowaną redukcję obowiązków wobec ZUS. Wdrażanie ma odbywać etapami – od 2022 do 2024 roku.

Zmiana umów na terminowe po przejęciu zakładu pracy – niedopuszczalna

Zawarcie umów terminowych zamiast kontynuowania dotychczasowych umów na czas nieokreślony w warunkach przejęcia zakładu pracy przez nowego pracodawcę narusza przepisy Kodeksu pracy.

Wyrównanie dodatku stażowego – kiedy wypłacić

Pytanie: Pracownik doliczył pracę w gospodarstwie rolnym u rodziców. Jesteśmy jednostką budżetową, więc wyrównujemy dodatek za wysługę lat 3 lata wstecz. Jednak w okresie 3 lat pracownik chorował oraz przebywał na urlopie macierzyńskim, w tym czasie przez te 3 lata nie miał w ogóle wypłacanego dodatku za wysługę lat. Dodatek za wysługę lat wchodzi do podstawy urlopu macierzyńskiego i nie są odprowadzane składki za czas choroby. Czy w takiej sytuacji musimy korygować cały okres 3 lat, gdzie pracownik przebywał na zwolnieniach lekarskich oraz przebywał na urlopie macierzyńskim? Czy wyrównanie dodatku stażowego możemy wypłacić w jednej kwocie w maju 2021 r., licząc tylko procent dodatku stażowego razy wynagrodzenie zasadnicze?

169

ZFŚS – odpisy na 2021 r. i finansowanie pomocy materialnej

Maj to miesiąc, w którym pracodawcy prowadzący ZFŚS muszą odprowadzić na konto funduszu część naliczonych odpisów. Jednocześnie w związku z panującą epidemią COVID-19 środki funduszu mogą być dla osób uprawnionych dodatkowym źródłem pomocy, np. w postaci zapomóg rzeczowych lub pieniężnych.

Testy antygenowe w pracy – czy pracodawca może nakazać ich wykonanie pracownikowi

W wielu zakładach pracy pracodawcy zdecydowali się poddawać swoich pracowników testom antygenowym na COVID-19. Oczywiście zalecenie wykonania testu ma na celu zminimalizowanie prawdopodobieństwa pojawienia się ogniska choroby w zakładzie. Jednak czy takie działania organizacyjne można traktować, jako środek ochrony zbiorowej ograniczające możliwość pojawienia się choroby w zakładzie?

168

Obniżenie wpłaty podstawowej do PPK – kiedy przysługuje

Pytanie: Uczestnik PPK chce obniżyć wpłatę podstawową do PPK do 1% miesięczne, wynagrodzenie miesięczne to 1.000 zł brutto. Jednak jest to niepełny etat, który jest liczony z podstawy 4.000 zł. W innej jednostce pracownik ma umowę na pełny etat, jego wynagrodzenie brutto wynosi 5.000 zł i ma tam liczoną składkę w 2%. Czy ten pracownik może obniżyć składkę do PPK do 1% z tego niepełnego etatu?

ZUS przekazuje zawiadomienia o wysokości składki wypadkowej

Dla blisko 155 tys. płatników składek ZUS ustalił  stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe. Wskazaną w zawiadomieniu stopę procentową składki płatnicy będą stosować w roku składkowym, który rozpoczął się 1 kwietnia 2021 r. 

Wyroki TSUE: dyżur "pod telefonem" – jak dyżur zakładowy albo czas pracy

Dyżur pracowniczy pełniony poza zakładem pracy „pod telefonem”, który wiąże się z poważnymi ograniczeniami aktywności życiowej, może być kwalifikowany jako czas pracy. Przy czym w polskich warunkach mógłby on być zakwalifikowany jako dyżur zakładowy, za który przysługuje dodatkowe wynagrodzenie lub wolny czas po dyżurze.

167

ZUS ZSWA za 2020 r. – instrukcja wypełniania wraz z przykładami

Do 31 marca 2021 r. część pracodawców musi złożyć zgłoszenie ZUS ZSWA za rok ubiegły.  Informacje podane w formularzu ZUS ZSWA wpłyną na przyszłe świadczenia emerytalne pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Skorzystaj ze wskazówek ZUS i uniknij korekt. I to zarówno wtedy, gdy wypełniasz ZUS ZSWA odręcznie, jak i wtedy gdy wysyłasz go za pomocą programu Płatnik.

ZUS przygotowuje Jednolity Plik Ubezpieczeniowy

ZUS chce odciążyć płatników i przejąć od nich obowiązki ubezpieczeniowe. Kluczową zmianą, zapowiedzianą przez ZUS ma być wprowadzenie Jednolitego Pliku Ubezpieczeniowego. To dzięki niemu ZUS będzie miał możliwość przejęcia na siebie obowiązku comiesięcznego rozliczania składek opłacanych przez płatników.

Zmiana rodzaju wypłacanej premii – jak uwzględniać w podstawie wymiaru

Pytanie: Do końca poprzedniego roku. w zakładzie pracy obowiązywała premia kwartalna, która wypłacana jest ostatniego dnia roboczego kwartału oraz pomniejszana za nieobecności w pracy (chorobę). Premię tę przyjmuje się do podstawy chorobowego. Od 1 stycznia 2021 r. nastąpiła zmiana premii – premia będzie miesięczna (wypłacana ostatniego dnia roboczego miesiąca) oraz również pomniejszana za nieobecności. W jaki sposób należy przyjąć premię do podstawy chorobowego, np. za luty 2021 roku? Czy przyjąć 12 miesięcy wstecz? Czy przyjąć 12 miesięcy bez podziału na kwartały i wliczyć te, które zostały wypłacone?

166

Sfinansowanie kosztu testu na COVID-19 – czy jest przychodem zleceniobiorcy

Pytanie: Zleceniobiorcy (opiekunki) współpracujące z naszą firmą, przed wyjazdem do Niemiec w celu wykonania zlecenia poddają się testowi na COVID-19. Zleceniobiorcy opłacają test z własnych środków, a na podstawie przesyłanych faktur wystawionych imiennie na zleceniobiorcę, spółka zwraca im poniesiony koszt przelewem na rachunek bankowy. Jednocześnie firma wystawia fakturę na świadczoną usługę klientowi niemieckiemu zawierającą wartość wykonanej usługi wraz z wkalkulowanym kosztem obowiązkowego testu. Czy sfinansowanie zleceniobiorcy kosztu testu powoduje u niego powstanie przychodu podlegającego składkom ZUS i podatkowi?

Praca na kwarantannie na dziecko – co przysługuje pracownikowi

Pytanie: Otrzymałam oświadczenie od pracownicy, że jest na kwarantannie na dziecko. Nie mam potwierdzenia w PUE ZUS. Czy wystarczy oświadczenie pracownicy? Jednocześnie pracownica chce pracować zdalnie. Czy za weekendy mam jej obliczyć wynagrodzenie chorobowe?

PPK u mikroprzedsiębiorcy – kiedy mały pracodawca będzie zwolniony z tworzenia planu kapitałowego

Najmniejsze podmioty zatrudniające, będące mikroprzedsiębiorcami, mogą skorzystać z ustawowego zwolnienia z obowiązku stosowania przepisów ustawy o PPK. Jest to jedyna grupa pracodawców, która ma możliwość całkowitego „wyłączenia się” z procesu tworzenia PPK. Aby jednak tak się stało, muszą zaistnieć pewne warunki.

numer specjalny - 50

Umowa ramowa – czy należy ją zgłaszać do ZUS

Pytanie: Gmina planuje zawrzeć z osobą fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej umowę na napisanie artykułów do wydań lokalnej gazety. Czy można uznać, że jest to umowa o dzieło? Co z formularzem RUD? Czy w kontekście art. 36 ust. 17 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych gmina powinna zgłosić umowę ramową do ZUS? Czy też należałoby podjąć inne działania i wprowadzić inne zapisy lub każdorazowo zawierać umowę o dzieło, żeby uniknąć ewentualnych konsekwencji dotyczących niezgłoszenia takiej umowy, bądź zakwalifikowanie takiej umowy jako umowy zlecenia?

Jak oskładkować umowę o dzieło zawartą z własnym pracownikiem, z której wynagrodzenie refunduje obcy podmiot

Pytanie: Planujemy zawarcie z pracownikiem dodatkowej umowy o dzieło, której przedmiotem będzie projekt unijny. Przedmiot umowy nie wchodzi w zakres obowiązków wynikających z umowy o pracę. Czy są warunki, aby zwolnić taką umowę z obowiązkowych ubezpieczeń? Dodam, że umowa o dzieło zawarta będzie z pracodawcą i on będzie wypłacał wynagrodzenie wynikające z tej umowy, ale całkowite koszty wynagrodzenia będą refundowane przez inny podmiot (wyższą uczelnię). Chciałabym się również upewnić, czy wynagrodzenie z tytułu tego typu umowy może być ustalone w walucie obcej (w EURO)?

165

Umowy o dzieło – rozliczanie i zgłaszanie do ewidencji w ZUS od stycznia 2021 r.

Od 1 stycznia 2021 r. istnieje obowiązek zgłaszania w ZUS umów o dzieło. Nie oznacza to zgłoszenia do oskładkowania, należy jednak zawiadomić organ rentowy o zawarciu tego typu umowy. Zgłoszenia dokonuje każdy płatnik składek lub osoba fizyczna, jeżeli zleci wykonanie dzieła osobie, z którą nie pozostaje w stosunku pracy lub jeżeli w ramach takiej umowy nie wykonuje pracy na rzecz własnego pracodawcy. Sprawdźmy, jakie są aktualne zasady rozliczania zawartych umów o dzieło i ewidencjonowania.

Ulga dla młodych rozszerzona. „Zerowy PIT” także dla stażystów i praktykantów

Począwszy od 1 stycznia 2021 roku „zerowy PIT” dla młodych do 26. roku życia obejmuje również przychody uzyskane w ramach umów stażowych, a także umów o praktyki zawodowe.

Trzynastka za 2020 rok – jak liczyć okres przepracowany w czasie epidemii

Przebywanie pracowników w gotowości do pracy, korzystanie z dodatkowego zasiłku opiekuńczego oraz przebywanie na kwarantannie i w izolacji – to okresy, które budzą najwięcej wątpliwości z punktu widzenia prawa do trzynastki pracowników za 2020 rok. Zobacz, jak ustalić okres przepracowany w 2020 roku.

164

Zgłoszenie umowy o dzieło od 1 stycznia 2021 r.

Pytanie: W jaki sposób dokonać od stycznia 2021 r. zgłoszenia z tytułu zawartej umowy o dzieło?

Uzyskanie negatywnego wyniku testu – czy przerywa obowiązkową kwarantannę

Pytanie: Pracownik dostał skierowanie na test i od tego dnia był na kwarantannie. Wynik okazał się negatywny. Czy w związku z tym może za okres tej kwarantanny wypisać urlop wypoczynkowy?

Tarcza 6.0. - na jakich zasadach można wystąpić o dofinansowanie wynagrodzeń

Dopłata do wynagrodzeń pracowników oraz zleceniobiorców stanowi jedną z form pomocy finansowej, wprowadzonych przepisami tarczy dla przedsiębiorców dotkniętych skutkami pandemii koronawirusa. Sprawdź, jakie są przesłanki uzyskania wsparcia.