W lutym pracodawcy wystawiają zaświadczenia dla zarobkujących emerytów /rencistów

W lutym pracodawcy wystawiają zaświadczenia dla zarobkujących emerytów /rencistów.

Emeryci i renciści, którzy w 2012 r. pracowali, a także ich pracodawcy (zleceniodawcy) są zobowiązani – zgodnie z art.127 ustawy emerytalnej - nie później niż do końca lutego 2013 r. poinformować ZUS o wysokości przychodów uzyskanych w 2012 r.

Tylko przychody podlegające obowiązkowi ubezpieczeń społecznych mają wpływ na rozliczenie świadczeń zarobkujących emerytów i rencistów Płatnik składek oraz świadczeniobiorca mają obowiązek informowania ZUS o wysokości przychodu uzyskanego z tytułu działalności podlegającej takiemu obowiązkowi oraz z tytułu służby w Policji, Wojsku Polskim, Straży Granicznej i innych służbach mundurowych. Za działalność podlegającą obowiązkowi ubezpieczenia społecznego lub emerytalno-rentowego uważa się: zatrudnienie, służbę lub inną pracę zarobkową albo prowadzenie pozarolniczej działalności.

Przychód uzyskany z tytułu działalności wykonywanej poza granicami kraju ma także wpływ na rozliczenie świadczenia.

Przychody ze stosunku pracy trzeba wykazać w zaświadczeniu w wysokości przyjmowanej do ustalenia podatku dochodowego od osób fizycznych

Przypominamy, że płatnik powinien ująć w wystawianym emerytowi – renciście zaświadczeniu przychody z tytułu wykonywania wykonywania pracy:

  • w ramach stosunku pracy,

  • nakładczej na podstawie umowy o pracę nakładczą,

  • na podstawie umowy zlecenia i umowy agencyjnej,

  • na podstawie umowy o świadczenie usług (innej niż umowa zlecenia lub agencyjna), do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia oraz współpracy przy wykonywaniu tej umowy,

  • na podstawie umowy o dzieło, jeżeli umowa taka została zawarta z pracodawcą, z którym emeryt/rencista pozostaje w stosunku pracy lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje prace na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy,

  • działalności gospodarczej na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych (tj. wypracowany przez emeryta/rencistę będącego twórcą, artystą, osobą wykonującą wolny zawód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych) oraz współpracy przy jej wykonywaniu,

  • pracy w rolniczej spółdzielni produkcyjnej, spółdzielni kółek rolniczych i w zespołowych gospodarstwach rolnych tych spółdzielni,

  • odpłatnego świadczenia pracy, na podstawie skierowania do pracy, w czasie kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania oraz

  • uposażenia: żołnierzy zawodowych, funkcjonariuszy Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celnej, Służby Więziennej.

Jeżeli emeryt lub rencista uzyska wynagrodzenie z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy – pracodawca w zaświadczeniu winien wykazać je w wysokości przyjmowanej do ustalenia podatku dochodowego od osób fizycznych, z wyłączeniem tych przychodów, które nie stanowią podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, wymienionych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. nr 161, poz.1106 ze zm.), zwane dalej rozporządzeniem składkowym.

Przykład

Przykład 1

Jerzy Malicki, uprawniony od maja 2010 r. do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, z dniem 1 stycznia 2012 r. podjął zatrudnienie i pracuje do chwili obecnej w niepełnym wymiarze czasu pracy. W listopadzie 2012 r. pan Jerzy otrzymał nagrodę jubileuszową. Od wypłaconej nagrody nie zostały opłacone składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, ponieważ zgodnie z rozporządzeniem składkowym jest ona wyłączona z podstawy wymiaru składek na te ubezpieczenia. Pracodawca wystawiając zaświadczenie o wysokości przychodu za rok 2012 nie powinien wykazać kwoty wypłaconej pracownikowi nagrody jubileuszowej.

Należy pamiętać, że nawet wtedy, gdy płatnik składek nie opłacał w ubiegłym roku składek emerytalno – rentowych za zatrudnionego emeryta lub rencistę,ponieważ miał on inny tytuł do ubezpieczeń lub nie przystąpił do nich dobrowolnie powinien wystawić zaświadczenie o wysokości przychodu. W takim przypadku – za przychód emeryta/rencisty uznaje się kwotę, jaka stanowiłaby podstawę wymiaru składek, gdyby osoba uprawniona obowiązkowo podlegała ubezpieczeniom społecznym.

Przykład

Przykład 2

64 – letni Lucjan Małecki pobiera wcześniejszą emeryturę z tytułu pracy w szczególnych warunkach. Emeryt od 1 stycznia do 31 grudnia 2012 r, był zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Jego roczny przychód ze stosunku pracy w 2012 r. wyniósł 24 000 zł (12 miesięcy po 2 000 zł). Dodatkowo pan Lucjan zawarł umowę zlecenia na 4 miesiące w innej firmie i nie przystąpił do ubezpieczeń społecznych dobrowolnie. Osiągany z tytułu tej umowy przychód wyniósł w 2012 r.10 000 zł. Przychodem pana Małeckiego za 2012 r. jest przychód z tytułu wykonywania obydwu umów, przy czym przychód z umowy zlecenia uwzględnia się w wysokości, w jakiej zostałby przyjęty do ustalenia składek na ubezpieczenia społeczne. Zaświadczenie dla ZUS o wysokości przychodu ubezpieczonego za rok 2012 powinien wystawić zarówno pracodawca jak i zleceniodawca. Natomiast emeryt ma obowiązek poinformować ZUS o wysokości uzyskanego przychodu z tytułu umowy o pracę i zlecenia.

Płatnik składek - wystawiając zaświadczenie o wysokości przychodu za rok 2012 - winien w nim wykazać kwoty wypłaconych zasiłków: chorobowego, macierzyńskiego i opiekuńczego oraz wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, wynagrodzenia wypłaconego na podstawie Kodeksu pracy lub innych ustaw, a także kwoty świadczenia rehabilitacyjnego i wyrównawczego, zasiłku wyrównawczego i dodatku wyrównawczego. Kwoty te mają wpływ na rozliczenie emerytur i rent.

Wystawiając zaświadczenie o wysokości przychodu za 2012 r., płatnik składek powinien kierować się ogólną zasadą, zgodnie z którą przychód uważa się za osiągnięty w miesiącu (roku) w którym został wypłacony lub przedstawiony do wypłaty (odmiennie niż w przypadku wystawienia zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu).

Nie każdy przychód należy ująć w zaświadczeniu 

Na zawieszenie świadczeń oraz zmniejszenie ich wysokości nie ma wpływu przychód osiągnięty z tytułu świadczenia pracy w ramach wykonywania umowy nie objętej obowiązkiem ubezpieczeń społecznych. Takim przychodem jest np. wynagrodzenie emeryta/rencisty z tytułu wykonywania umowy o dzieło zawartej z osobą nie będącą jednocześnie jego pracodawcą.

Nie w każdym przypadku pracodawca/zleceniodawca ma obowiązek informować ZUS o wysokości przychodu za rok 2012

Dotyczy to sytuacji gdy pracodawca/zleceniodawca zatrudnił emeryta, który ukończył powszechny wiek emerytalny (kobieta – 60 lat, mężczyzna – 65 lat ) przed podjęciem zatrudnienia. Płatnik nie przesyła również zaświadczenia o przychodach emerytów, którzy przez cały 2012 rok mieli zawieszoną wypłatę świadczenia z powodu kontynuowania zatrudnienia w ramach tego samego stosunku pracy i na rzecz tego samego pracodawcy u którego byli zatrudnieni przed przejściem na emeryturę. Przychodem pozostającym bez wpływu na rozliczenie emerytury lub renty, co już sygnalizowaliśmy, pozostaje przychód z tytułu działalności nie podlegającej obowiązkowi ubezpieczeń społecznych. Jest nim np. wynagrodzenie z tytułu umowy o dzieło zawartej z osobą nie będącą jednocześnie własnym pracownikiem.

W zaświadczeniu nie należy wykazywać przychodu uzyskanego z tytułu działalności przed ustaleniem prawa do emerytury i renty czy też po ustaniu prawa do renty. Wobec tego, że płatnik składek nie zawsze posiada aktualną wiedzę o utracie prawa do świadczenia, ważne jest, aby informacje w zaświadczeniu dotyczące osiąganego przez świadczeniobiorcę przychodu były jak najbardziej wyczerpujące.

Przykład

Przykład 4

Od 2009 r. wdowa Jolanta Burzyk i jej syn Piotr są uprawnieni do renty rodzinnej. W maju 2012 r. pani Jolanta podjęła zatrudnienie w pełnym wymiarze czasu pracy. Na początku sierpnia 2012 r. wdowa złożyła w ZUS wniosek o wyłączenie jej z kręgu osób uprawnionych do pobierania świadczenia. ZUS wydał decyzję pozytywną. We wrześniu 2012 r. pani Burzyk otrzymała nagrodę za I półrocze 2012 r. Nagroda ta nie stanowi przychodu podlegającego rozliczeniu. W zaświadczeniu kwota nagrody nie powinna być uwzględniona

Przykład

Przykład 5

Od 2005 r. Rafał Kunicki jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę a od grudnia 2011 r. pobiera rentę z tytułu niezdolności do pracy. W styczniu 2012 r. pracownik otrzymał nagrodę za IV kwartał 2011 r., a w lutym 2012 r. wypłacono mu „trzynastkę” za 2011 r. Ponieważ prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy powstało od grudnia, uwzględnieniu podlega 1/3 kwoty nagrody dotyczącej IV kwartału 2011 r., a także trzynastka w wysokości 1/12 wypłaconej kwoty.

O przychodach emerytów i rencistów zawiadamia się ZUS w dowolny sposób

W przeciwieństwie do oświadczeń emeryta/rencisty o podjęciu zatrudnienia nie został opracowany jednolity wzór zawiadomienia składanego przez pracodawcę o dochodach osiągniętych przez pracowników pobierających świadczenia emerytalno-rentowe. Istnieje więc tu całkowita dowolność.

Każdy pracodawca może opracować swój formularz. Niewątpliwie wska­zane jest, aby w dokumencie tym, oprócz kwoty przychodu, znalazły się dane pozwalające ziden­tyfikować pracodawcę oraz zatrudnionego przez niego emeryta/rencistę. Dlatego w zawiadomieniu należy podać: swoją nazwę, adres, numery identyfikacyjne, z którymi pracodawca był zgłoszony w ZUS jako płatnik składek (najczęściej będzie to NIP oraz REGON), a także imię i nazwisko osoby wystawiającej zaświadczenie. Ponadto w zawiadomieniu tym trze­ba podać imię i nazwisko emeryta/rencisty, którego dokument dotyczy, jego PESEL, z którym był zgłoszony do ubezpieczeń, oraz adres i numer pobieranego świadczenia.

Warto podać przychód w rozbiciu na miesiące

Co prawda, zgodnie z przepisami, zakład pracy (praco­dawca) zawiadamia ZUS o łącznej kwocie przychodu osiągniętego przez emeryta/rencistę, ale warto podać zarówno kwotę łączną, jak i w rozbiciu na poszczególne miesiące. Jeżeli pracodawca poda tylko kwotę łączną to – z uwagi na zasady rozliczania pracujących emerytów/rencistów – może być poproszony przez ZUS o przekazanie dodatkowej informacji o przychodach osiągniętych w poszczególnych miesiącach.

Wzór zaświadczenia pracodawcy o przychodach osiągniętych przez pracownika będącego emerytem/rencistą

„Full-Light” sp. z o.o. Poznań, 21 lutego 2012 r.

ul. 23 lutego 13

61-741 Poznań

NIP: 6540981237

REGON: 000543098

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

ul. Garbary 22

61-866 Poznań

Niniejszym informujemy, że pan Jerzy Nowak (PESEL 50091298734) pobierający świadczenie emerytalne o numerze Ep/15/76544, zamieszkały w Poznaniu przy ul. Zagórze 3 m 87jest zatrud­niony w naszej spółce na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy. W 2012 r. pracownik ten osiągnął następujące przychody:

Miesiąc

Przychody, od których opłacono składki emerytalno-rentowe (wy­nagrodzenie zasadnicze, dodatek funkcyjny oraz premia kwartalna)

Świadczenia chorobowe wypłacone przez pracodawcę

Styczeń

2.124,50 zł

 

Luty

2.126,43 zł

 

Marzec

1.234,76 zł

782,98 zł (wynagro­dzenie chorobowe za 11 dni niezdolności do pracy)

Kwiecień

3.121.21 zł

 

Maj

2.125,43 zł

 

Czerwiec

2.143,21 zł

 

Lipiec

3.234,67 zł

 

Sierpień

1.678,43 zł

213,54 zł (wynagro­dzenie chorobowe za 3 dni niezdolności do pracy),

142,36 zł (zasiłek chorobowy za 2 dni niezdolności do pracy)

Wrzesień

2.123,12 zł

 

Październik

3.890,32 zł

 

Listopad

2.121,87 zł

 

Grudzień

2.009,65 zł

 

Razem

27.933,60 zł

1.138,88 zł

Informację sporządziła Maria Dąbek – samodzielny referent ds. rozliczeń z ZUS, tel. (61) 122 09 11.

Teresa Kotarska Marek Leiter

główna księgowa prezes

Autor: Łukasz Matuszewski
specjalista w zakresie emerytur i rent