Niektóre firmy same ustalają stopę procentową składek wypadkowych

Niektóre firmy same ustalają  stopę procentową składek wypadkowych.

Składki wypadkowe od wypłat dokonanych po 31 marca 2013 r. powinny być naliczone według stopy procentowej obowiązującej w roku składkowym rozpoczynającym się 1 kwietnia 2013 r. Wysokość tej stopy część płatników musi ustalić we własnym zakresie, dla części zaś ustali ją ZUS, przesyłając im zawiadomienie.

Dla upewnienia się, który pracodawca musi ustalić składkę wypadkową sam, a który może poczekać do 20 kwietnia na informację w tej sprawie z ZUS, warto prześledzić poniższe zestawienie.

ZUS ustali stopę procentową składek wypadkowych płatnikom, którzy łącznie:

ZUS nie ustali stopy procentowej składek wypadkowych płatnikom, którzy (płatnicy ci ustalają ją samodzielnie):

  • zgłaszali do ubezpieczenia wypadkowego w poprzednim roku kalendarzowym (w 2012 ) średnio co najmniej 10 osób,

  • podlegają wpisowi do rejestru REGON oraz

  • mieli obowiązek złożenia druku ZUS IWA za kolejne 3 lata poprzedzające dany rok składkowy (aktualnie więc za lata 2010–2012).

  • podlegają wpisowi do rejestru REGON, zgłaszali w 2012 r. do ubezpieczenia wypadkowego średnio nie więcej niż 9 osób

  • nie podlegają wpisowi do rejestru REGON – bez względu na liczbę osób zgłoszonych do ubezpieczenia wypadkowego,

  • podlegają wpisowi do rejestru REGON zgłaszający w 2012 r. do ubezpieczenia wypadkowego przeciętnie co najmniej 10 osób, którzy byli zwolnieni z obowiązku składania deklaracji ZUS IWA przez przynajmniej jeden rok w ciągu ostatnich 3 lat kalendarzowych, tj. w okresie 2010–2012,

  • zgłaszający do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 osób, podlegający wpisowi do rejestru REGON, którzy przed obowiązującym ich terminem opłacania składek nie otrzymali z urzędu statystycznego zaświadczenia o wpisie do wspomnianego rejestru.

Ważna przeciętna liczba osób ubezpieczonych

Z tabeli wynika, że jednym z czynników decydujących o tym, czy dany płatnik musi sam ustalić obowiązującą go stopę składek wypadkowych na nowy rok składkowy, czy też stopę tę ustali mu ZUS, jest przeciętna liczba ubezpieczonych w poprzednim roku kalendarzowym. Brane są jednak pod uwagę tylko osoby podlegające ubezpieczeniu wypadkowemu.

Oznacza to, że w liczbie ubezpieczonych nie uwzględniamy osób, które:

  • podlegają któremuś z pozostałych ubezpieczeń społecznych lub ubezpieczeniu zdrowotnemu, ale nie podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu,

  • nie podlegają w ogóle ubezpieczeniom społecznym,

  • cały miesiąc przebywały na urlopie bezpłatnym, urlopie wychowawczym, pobierały zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego albo zostały powołane do odbywania zasadniczej służby wojskowej.

Przykład

Przykład 1

„Remdom”Spółka z o.o. zatrudnia 12 osób na podstawie umów o pracę na czas nieokreślony. W okresie od 1 do 31 sierpnia 2012 r. dwoje pracowników – Ewa Sławik i Janusz Grodzki przebywało na urlopach bezpłatnych, a od 1 września 2012 r. pracownica Julia Malec przeszła na zasiłek macierzyński. Ustalając liczbę ubezpieczonych, płatnik powinien pominąć w sierpniu panią Ewę i pana Janusza przebywających na urlopach bezpłatnych, a w miesiącach wrzesień – grudzień 2012 r. panią Julię korzystającą z urlopu macierzyńskiego.

Licząc ubezpieczonych, nie bierze się pod uwagę również osób, za które za dany miesiąc rozliczane są składki lub wykazywane świadczenia wypłacone po ustaniu tytułu do ubezpieczeń społecznych.

Przykład

Przykład 2

Z dniem 28 września 2012 r. z pracownikiem Markiem Ziębą została rozwiązana umowa o pracę. W październiku pracodawca wypłacił panu Markowi premię miesięczną za wrzesień. W związku z tym, że wypłata nastąpiła po ustaniu tytułu do ubezpieczeń, została rozliczona w październikowym raporcie ZUS RCA składanym z kodem tytułu ubezpieczenia 30 00 00. Podczas ustalania liczby ubezpieczonych pracodawca powinien wziąć pod uwagę pana Marka w miesiącach styczeń – wrzesień 2012 r. Natomiast nie należy go uwzględniać w październiku, listopadzie i grudniu, mimo że w pierwszym z tych miesięcy odprowadzone zostały za niego składki na ubezpieczenie wypadkowe od wrześniowej premii.

Osoby podlegające ubezpieczeniu wypadkowemu jeden dzień też podlegają wliczeniu do liczby ubezpieczonych

Płatnicy często zgłaszają wątpliwości, czy w liczbie ubezpieczonych uwzględniać osoby, które w danym miesiącu podlegały ubezpieczeniu wypadkowemu tylko przez jeden dzień. Otóż zgodnie z art. 28 ust. 3 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, zwanej dalej ustawą wypadkową wynika, że przy ustalaniu przeciętnej liczby ubezpieczonych należy wziąć pod uwagę osoby podlegające ubezpieczeniu wypadkowemu w ciągu poszczególnych miesięcy poprzedniego roku kalendarzowego. Przepis ten nie określa minimalnego okresu, przez który dana osoba powinna ubezpieczeniu temu podlegać. Oznacza to, że w obliczeniach bierzemy pod uwagę także osoby podlegające ubezpieczeniu wypadkowemu choćby przez jeden dzień w danym miesiącu.

Kolejne wątpliwości płatników dotyczą sytuacji, gdy określona osoba podlega ubezpieczeniu wypadkowemu w jednym miesiącu dwukrotnie, np. z tytułu umowy zlecenia, a następnie z umowy o pracę lub z tytułu umów na czas określony, między którymi wystąpiła przerwa. W takiej sytuacji obliczając liczbę ubezpieczonych w ciągu miesiąca daną osobę uwzględnia się jako jednego ubezpieczonego – nawet jeśli podlega ubezpieczeniu wypadkowemu kilkakrotnie.

Przykład

Przykład 3

Od 2 do 10 lipca 2012 r. pan Jan Budzyński wykonywał umowę zlecenia. Następnie od 20 lipca podpisał ze swym byłym zleceniodawcą umowę o pracę na czas nieokreślony. Przy ustalaniu liczby ubezpieczonych w lipcu 2012 r. pan Jan powinien być potraktowany jako jedna osoba, mimo że w miesiącu tym podlegał ubezpieczeniu wypadkowemu dwukrotnie i to z dwóch różnych tytułów.

Podczas ustalania przeciętnej liczby ubezpieczonych w poprzednim roku kalendarzowym bierzemy pod uwagę miesiące, w których dana firma była zgłoszona w ZUS jako płatnik składek wypadkowych przez co najmniej jeden dzień, tzn. co najmniej jeden ubezpieczony podlegał temu ubezpieczeniu.

Niekiedy ważny stan z miesiąca, w którym zgłoszono pierwszego ubezpieczonego

Sposób obliczania przeciętnej liczby ubezpieczonych określa przywoływany już art. 28 ust. 3 ustawy wypadkowej. Przepis ten stanowi, że liczbę ubezpieczonych ustala się jako iloraz sumy osób podlegających ubezpieczeniu wypadkowemu w trakcie poszczególnych miesięcy poprzedniego roku kalendarzowego i liczby miesięcy, przez które płatnik składek był zgłoszony w ZUS co najmniej jeden dzień.

Przykład

Przykład 4

„Agenda” spółka z o.o. była płatnikiem składek na ubezpieczenie wypadkowe przez cały 2012 r., przy czym w poszczególnych miesiącach tego roku do wspomnianego ubezpieczenia była zgłaszana następująca liczba osób:

  • styczeń – kwiecień – po 12 osób,

  • maj – wrzesień – po 20 osób,

  • październik – grudzień – po 8 osób.

Chcąc ustalić przeciętną liczbę ubezpieczonych w 2012 r., należy:

  • obliczyć sumę osób podlegających ubezpieczeniu wypadkowemu w całym 2012 r.: (4 miesiące × 12 osób) + (5 miesięcy × 20 osób) + (3 miesiące × 8 osób) = 48 + 100 + 24 = 172 osoby,

  • podzielić sumę ubezpieczonych przez liczbę miesięcy, przez które w 2012 r. spółka była zgłoszona w ZUS przez co najmniej jeden dzień jako płatnik składek wypadkowych: 172 osoby : 12 miesięcy = 14,33 = 14 osób (po zaokrągleniu).

Jeżeli płatnik ten składał za kolejne ostatnie 3 lata (2010–2012) deklarację ZUS IWA, to obowiązującą go w roku składkowym rozpoczynającym się 1 kwietnia 2013 r. stopę składek wypadkowych ustali ZUS.

W niektórych sytuacjach płatnicy przyjmują stan ubezpieczonych z pierwszego miesiąca, w którym płatnik został zgłoszony w ZUS. Odpowiednie zastosowanie ma wówczas art. 28 ust. 4 ustawy wypadkowej mówiący o tym, że jeśli płatnik składek zgłaszany jest w ZUS w okresie od 1 stycznia danego roku do 31 marca roku następnego, liczbę ubezpieczonych ustala się na bazie liczby osób podlegających zgłoszeniu do ubezpieczenia wypadkowego w miesiącu kalendarzowym, od którego płatnik został zgłoszony w ZUS.

Przykład

Przykład 5

Pan Mateusz Rojewski rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej 16 stycznia 2013 r., zatrudniając od razu 7 pracowników.

Przy ustalaniu liczby ubezpieczonych powinien być uwzględniony stan z pierwszego miesiąca, w którym przedsiębiorca ten został zgłoszony w ZUS jako płatnik składek wypadkowych, tj. ze stycznia 2013 r. Zatem w tym przypadku jest 8 ubezpieczonych ( prowadzący działalność + 7 pracowników)na potrzeby roku składkowego zaczynającego się 1 kwietnia 2013 r.

Część płatników ustala składki wypadkowe w wysokości zależnej od rodzaju prowadzonej działalności

Do grupy płatników, którzy nie powinni mieć problemów z ustaleniem wysokości składek wypadkowych należą ci, których obowiązuje jednolita ich wysokość bez względu na rodzaj prowadzonej działalności oraz ci ,u których stopa procentowa składek na ubezpieczenie wypadkowe uzależniona jest od rodzaju działalności, którą prowadzą. Więcej pracy z poprawnym ustaleniem składki mają płatnicy podlegający wpisowi do rejestru REGON, zgłaszający przeciętnie do ubezpieczenia wypadkowego w 2012 r. co najmniej 10 osób, którzy nie byli objęci obowiązkiem złożenia druku ZUS IWA przynajmniej w jednym z 3 ostatnich kolejnych lat kalendarzowych.

50% najwyższej stopy procentowej dla płatników wpisanych do rejestru REGON

Pierwszą grupę płatników, do której należą m.in. przedsiębiorcy podlegający wpisaniu do rejestru REGON, zgłaszający do ubezpieczenia wypadkowego nie więcej niż 9 osób, obowiązuje wysokość składek wypadkowych odpowiadająca 50% najwyższej stopy procentowej ustalonej na dany rok składkowy dla grup działalności (art. 28 ust. 1 ustawy wypadkowej).

Stopy te zależą od kategorii ryzyka określonej dla danej grupy działalności. Ich ustalenie przez płatnika jest więc dość proste. Zainteresowani muszą bowiem sprawdzić jedynie w aktualnym załączniku do rozporządzenia w sprawie składek wypadkowych ile wynosi w danym roku składkowym najwyższa ich stopa i podzielić ją na pół.

Połowa najwyższego wskaźnika również dla płatników bez REGON

Rodzaj prowadzonej działalności nie ma wpływu na wysokość składek na ubezpieczenie wypadkowe również w przypadku płatników, którzy nie podlegają wpisowi do rejestru REGON – bez względu na liczbę osób podlegających temu ubezpieczeniu. Obowiązująca ich stopa procentowa składki wypadkowej odpowiada zawsze 50% najwyższego wskaźnika ustalonego na dany rok składkowy dla grup działalności.

Przykład

Przykład 6

Firma „Zeldom” (płatnik składek niepodlegający wpisowi do rejestru REGON) prowadziła działalność przez cały 2012 r., opłacając składki na ubezpieczenie wypadkowe w poszczególnych miesiącach za następującą liczbę osób:

  • styczeń – luty – za 20 osób,

  • marzec – maj – za 22 osoby,

  • czerwiec – wrzesień – za 45 osób,

  • październik – grudzień – za 8 osób.

Przeciętna liczba ubezpieczonych w 2012 r. wynosiła więc: (2 × 20) + (3 × 22) + (4 × 45) + (3 × 8): 12 = (40 + 66 + 180 + 24) : 12 = 310 : 12 = 25,83 = 26 osób po zaokrągleniu.

Mimo że płatnik ten zgłaszał ubiegłym roku do ubezpieczenia wypadkowego średnio znacznie powyżej 9 osób, w tym roku składkowym trwającym od 1 kwietnia 2013 r. do 31 marca 2014 r. obowiązuje go stopa składki wypadkowej odpowiadająca 50% najwyższej stopy procentowej ustalonej na ten rok dla grup działalności.

(II)50% najwyższej stopy też dla płatników bez PKD

W opisany wyżej sposób ustalana jest też stopa procentowa składek na ubezpieczenie w przypadku płatników podlegających wpisowi do rejestru REGON i zgłaszających do tego ubezpieczenia co najmniej 10 osób, którzy do obowiązującego ich terminu opłacania składek nie otrzymali z GUS zaświadczenia o wpisie do wspomnianego rejestru zawierającego informację o rodzaju działalności według PKD (art. 33 ust. 2 ustawy wypadkowej).

Należy podkreślić, iż ta grupa płatników musi jednak, po otrzymaniu zaświadczenia z GUS, ustalić obowiązującą ich stopę składek wypadkowych według PKD, skorygować odprowadzone od początku roku składkowego składki wypadkowe oraz dokumenty rozliczeniowe.

Przykład

Przykład 7

Załóżmy, że płatnik składek podlegający wpisowi do rejestru REGON rozpoczął prowadzenie działalności 21 lutego 2013 r., zgłaszając z tym dniem do ubezpieczeń społecznych (w tym wypadkowego) 25 pracowników oraz 4 zleceniobiorców. Obowiązującym tego płatnika terminem opłacania składek jest 15 dzień następnego miesiąca. Zaświadczenie o wpisie do rejestru REGON otrzymał dopiero 21 marca 2012 r., a więc po dotyczącym go terminie opłacania składek za luty. W tej sytuacji składki na ubezpieczenie wypadkowe od wypłat dokonanych w lutym powinny być naliczone według stopy odpowiadającej 50% najwyższej stopy procentowej określonej w załączniku nr 2 do rozporządzenia w sprawie składek wypadkowych, tj. według stawki 1,67%. Natomiast po otrzymaniu zaświadczenia płatnik ten powinien ustalić obowiązującą go faktycznie stopę składek wypadkowych według grupy działalności, do której został zaliczony. Składki wypadkowe za marzec, z terminem płatności 15 kwietnia, powinny być już naliczone według nowej stopy procentowej. Płatnik będzie musiał też skorygować składki naliczone za luty oraz złożone za ten miesiąc dokumenty rozliczeniowe.

Stopa składek według rodzaju działalności wpisanej w REGON 31 grudnia 2012 r.

Bardziej skomplikowany sposób ustalania stopy składek wypadkowych na nowy rok składkowy mają płatnicy podlegający wpisowi do rejestru REGON, zgłaszający przeciętnie do ubezpieczenia wypadkowego w 2012 r. co najmniej 10 osób, którzy nie byli objęci obowiązkiem złożenia druku ZUS IWA przynajmniej w jednym z 3 ostatnich kolejnych lat kalendarzowych.W ich przypadku stopa składek wynosi tyle co stopa procentowa określona dla grupy działalności, do której dany płatnik należy. Natomiast, w myśl art. 29 ust. 1 ustawy wypadkowej, płatnik należy do grupy działalności ustalonej dla jego rodzaju działalności według PKD ujętego w rejestrze REGON 31 grudnia poprzedniego roku.

Przykład

Przykład 8

Płatnik podlegający wpisowi do rejestru REGON w latach 2011–2012 składał deklaracje ZUS IWA. Deklaracja taka nie była natomiast złożona za 2010 r. z uwagi na to, że przedsiębiorca rozpoczął prowadzenie działalności w trakcie tego roku. Przeciętna liczba osób zgłaszanych przez niego do ubezpieczenia wypadkowego w 2012 r. wyniosła 34. Przez cały ten rok płatnik był też zarejestrowany w ZUS jako płatnik składek wypadkowych. Ustalając obowiązującą go stopę składek wypadkowych na rok rozpoczynający się 1 kwietnia 2013 r., płatnik powinien uwzględnić rodzaj prowadzonej działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności, jaki miał wpisany w rejestrze REGON na koniec grudnia 2012 r.

Nie zawsze REGON z 31 grudnia poprzedniego roku

Płatnik składek zgłoszony w ZUS w okresie od 1 stycznia danego roku do 31 marca następnego roku należy do grupy działalności ustalonej dla jego rodzaju działalności według PKD ujętego w rejestrze Regon w dniu, w którym dokonał zgłoszenia w ZUS siebie jako płatnika składek wypadkowych (art. 29 ust. 2 ustawy wypadkowej).

Przykład

Przykład 9

Płatnik rozpoczął prowadzenie działalności w listopadzie 2012 r., przy czym pierwsze osoby zostały zgłoszone do ubezpieczenia wypadkowego dopiero z dniem 1 marca 2013 r. Ustalając rodzaj przeważającej działalności, płatnik powinien wziąć pod uwagę numer PKD ujęty w rejestrze Regon na 1 marca 2013 r., a nie na 31 grudnia 2012 r.

Niektórzy płatnicy dostają zawiadomienie z ZUS

W tabeli na początku opracowania wskazaliśmy komu ZUS we własnym zakresie obliczy stopę procentową składek na ubezpieczenie wypadkowe.

Na przesłanie zawiadomienia Zakład ma czas do 20 kwietnia. Z art. 28 ust. 2 ustawy wypadkowej wynika, że stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe ZUS ustala jako iloczyn stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe określonej dla grupy działalności, do której należy dany płatnik, i wskaźnika korygującego ustalonego dla tegoż płatnika. Szczegółowe zasady ustalania wysokości składek wypadkowych przez ZUS regulują dalsze artykuły ustawy wypadkowej oraz rozporządzenie w sprawie składek wypadkowych. Podczas ustalania stóp składek wypadkowych ZUS opiera się na danych statystycznych uzyskanych z GUS oraz informacjach zawartych w deklaracjach ZUS IWA z okresu 3 ostatnich lat kalendarzowych poprzedzających dany rok składkowy.

Płatnik, który do 30 kwietnia danego roku nie otrzyma z ZUS informacji o dotyczącej go w nowym roku składkowym stopie składek wypadkowych, powinien zwrócić się do jednostki organizacyjnej ZUS właściwej ze względu na swoją siedzibę o podanie wysokości obowiązującej go stopy składek (art. 32 ust. 2 ustawy wypadkowej). Do celów dowodowych wskazane jest, aby wystąpienie takie miało formę pisemną.

Wzór pisma płatnika składek o podanie obowiązującej go stopy procentowej składek wypadkowych

„Redpol” sp. z o.o. Lublin, 2 maja 2013 r.

ul. Akademicka 15

20-033 Lublin

NIP: 643000654

Regon: 023117600

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

ul. Altanowa 33

20-819 Lublin

Z uwagi na to, że do dnia dzisiejszego nie otrzymaliśmy informacji o obowiązującej nas w okresie od 1 kwietnia 2013 r. do 31 marca 2014 r. stopie procentowej składek na ubezpieczenie wypadkowe, uprzejmie prosimy o jej niezwłoczne podanie, tak abyśmy składki od wypłat dokonanych w kwietniu 2013 r. mogli naliczyć już według aktualnej stopy procentowej. Nadmieniam, że podlegamy wpisowi do rejestru Regon, w 2012 r. zgłaszaliśmy do ubezpieczenia wypadkowego przeciętnie 34 osoby oraz składaliśmy deklarację ZUS IWA za lata 2010–2012, a więc zgodnie z art. 28 ust. 2 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst jedn.: Dz.U. z 2009 r. nr 167, poz. 1322 ze zm.) stopę składki wypadkowej na wspomniany okres powinien ustalić dla nas Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

prezes zarządu
Bogdan Sidoruk

Autor: Bogdan Majkowski
specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych