Rozliczanie ZFŚS w czasie epidemii – zwolnienia od podatku, zapomogi z powodu zachorowania na COVID-19

Panujący obecnie w Polsce stan epidemii wpływa również na rozliczanie świadczeń z ZFŚS. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na zwiększony limit świadczeń objętych przedmiotowym zwolnieniem od podatku dochodowego, ponieważ mogą rzutować na rozliczenia PIT-11 za 2020 rok. Jeśli pracodawca zmieni rodzaj przyznawanych świadczeń, odpowiednie zapisy muszą się także znaleźć w regulaminie ZFŚS.

Odpis na ZFŚS w czasie pandemii – sprawdź, jak zawiesić wrześniową wpłatę

Zbliża się termin wpłaty na rachunek ZFŚS drugiej transzy z tytułu odpisu na ZFŚS. Pracodawca, który zamierza zawiesić wrześniową wpłatę na fundusz socjalny z powodu koronawirusa, powinien swoją decyzję zakomunikować pracownikom. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby skorzystać z tego uprawnienia i jakie dokumenty trzeba wypełnić, zawieszając odpis na ZFŚS.

MRPiPS wyjaśnia, kiedy będzie przysługiwał dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Zbliża się rozpoczęcie roku szkolnego. Pomimo, że epidemia nie odpuszcza, od września zdecydowana większość uczniów ma powrócić do nauki w szkolnych ławkach. Co w sytuacji, gdy z powodu zagrożenia koronawirusem placówka zostanie zamknięta?

Wnioski o przyznanie dodatku solidarnościowego tylko do 31 sierpnia

Dziś jest ostatni miesiąc, w którym można skorzystać ze świadczenia pieniężnego w postaci tzw. dodatku solidarnościowego. Osoby zainteresowane otrzymaniem takiego wsparcia, na złożenie stosownego wniosku do ZUS mają czas do końca tego miesiąca.

Sprawdź, do kiedy zastosujesz rozwiązania antykryzysowe

W początkach września mija okres obowiązywania niektórych przepisów tarczy antykryzysowej. Jaki to ma wpływ na antykryzysowe rozwiązania kadrowe? Które z nich nadal można stosować? Przedstawiamy praktyczne zestawienie.

ZUS ponownie rozpatrzy wnioski o zwolnienia składkowe

ZUS bez dodatkowego wniosku ponownie rozpatrzy złożone do 30 czerwca 2020 r. wnioski o zwolnienie z opłacania składek za marzec, kwiecień i maj br. Dotyczy to płatników, którzy posiadali nadpłatę, lub dokonali płatności składek, które pokryły składki za okresy objęte złożonym wnioskiem.

Turystyka i estrada otrzymają pomoc finansową

Wypłat na rzecz podróżnych za nieodbyte imprezy turystyczne w związku z epidemią koronawirusa będzie dokonywać Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny – wynika z poselskiego projektu ustawy, który 14 sierpnia 2020 r. wpłynął do Sejmu.

Pobieranie dodatku solidarnościowego – jaki ma wpływ na uprawnienia pracownicze

Dodatek solidarnościowy to świadczenie wypłacane przez ZUS ze środków Funduszu Pracy, przeznaczone dla osób, które straciły pracę po 15 marca br., a wcześniej, przed utratą pracy, była w ubezpieczeniu społecznym przez łącznie minimum 60 dni. Wprawdzie okres, na jaki dodatek przyznaje się, dobiega już końca (będzie można go otrzymać tylko do 31 sierpnia 2020 r.), ale konsekwencje uzyskania takiego świadczenia pozostaną.

Polski Bon Turystyczny – ZUS odpowiada na najczęstsze pytania

Od 1 sierpnia na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS można aktywować Polski Bon Turystyczny. Osoby, które są uprawnione do świadczenia wychowawczego 500+ (składały wniosek o to świadczenie), na swoim profilu na PUE ZUS w zakładce [Polski Bon Turystyczny] > [Mój bon] mają wszystkie informacje o przyznanym im bonie i mogą go aktywować. Od 1 sierpnia tym bonem mogą dokonywać płatności za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne w podmiotach turystycznych wpisanych na listę podmiotów uprawnionych do obsługi płatności bonem. Taką listę publikuje Polska Organizacja Turystyczna.

Ogłoszono program rekompensat dla organizatorów odwołanych wydarzeń kulturalnych

400 mln zł otrzymają samorządowe instytucje kultury, NGO-sy i przedsiębiorcy prowadzący działalność kulturalną w dziedzinie teatru, muzyki i tańca. Ma to umożliwić powoływany Fundusz Wsparcia Kultury. Rekompensata będzie dotyczyła utraconych z powodu epidemii przychodów w okresie od 12 marca do 30 grudnia 2020 r.