Tarcza 4.0: Cięcia etatów przy zwiększonych obciążeniach funduszu wynagrodzeń

Przepisy tarczy 4.0 umożliwią pracodawcom zmniejszanie wymiaru czasu pracy zatrudnianych pracowników lub objęcie ich przestojem ekonomicznym w przypadku istotnego wzrostu obciążenia funduszu wynagrodzeń u pracodawcy. Sprawdź, jakie przesłanki będą musiały zaistnieć, by dokonać takiego obniżenia.

Jak rozliczać wynagrodzenie zmniejszone wskutek obniżenia wymiaru etatu lub wprowadzenia przestoju ekonomicznego

Na mocy art. 15g ustawy antykryzysowej pracodawca spełniający określone warunki może wprowadzić tzw. przestój ekonomiczny, w okresie którego wypłaca zatrudnionym wynagrodzenie obniżone nie więcej niż o 50%, nie niższe jednak od kwoty ustawowej płacy minimalnej, z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy. Pracodawca może też obniżyć wymiar czasu pracy pracownika maksymalnie o 20%, nie więcej niż do 0,5 etatu, z zastrzeżeniem, że wynagrodzenie nie może być niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę ustalane na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy.

Czy trzeba informować urząd skarbowy o przesunięciu terminu płatności zaliczek podatkowych

Od 1 czerwca 2020 r. obowiązuje rozporządzenie, które wprowadza kolejne przedłużenie terminów przekazania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych przez płatników tego podatku, czyli pracodawców i zleceniobiorców. Sprawdź, którzy płatnicy mogą wpłacać zaliczki podatkowe w nowych terminach i jakie kontrole będzie mógł przeprowadzić urząd skarbowy.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony

Tarcza antykryzysowa 4.0 wprowadziła zmiany w przepisach o dodatkowym zasiłku opiekuńczym. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał od 25 maja 2020 r. do 28 czerwca 2020 r.

Tarcza 4.0: Urlop zaległy – jednostronnie i bez względu na 30 września

Rząd przyjął kolejną odsłonę tarczy antykryzysowej, która zakłada m.in. zniesienie obowiązku wykorzystania w okresie epidemii urlopu zaległego do dnia 30 września. W pakiecie przewidziano także m.in. doprecyzowanie zasad wykonywania pracy zdalnej, a także zmiany w zakresie realizacji obowiązków związanych z zakładowym funduszem świadczeń socjalnych. Sprawdź szczegóły.

Rozwiązania antykryzysowe – jak wpływają na treść i wydawanie świadectw pracy

Jeszcze do niedawna wypełnianie świadectwa pracy nie nastręczało pracodawcom większych problemów. Jednak obecnie przepisy antykryzysowe wprowadziły wiele nowych rozwiązań, które dotyczą stosunku pracy, a część z nich rzutuje na dotychczasową treść świadectwa pracy i powinna zostać w nim ujęta. Sprawdź, jak prawidłowo sporządzać świadectwo pracy z uwzględnieniem rozwiązań antykryzysowych.

Świadczenia socjalne z uwzględnieniem zmiany limitów podatkowych – rozliczenia na listach płac

Specjalna ustawa z 31 marca 2020 r., mająca przeciwdziałać skutkom epidemii COVID-19, czasowo podniosła roczne limity zwolnień z podatku dochodowego niektórych świadczeń o charakterze socjalnym, w tym zapomóg. Wysokość zwolnienia zależy od rodzaju i źródła finansowania świadczenia. Sprawdź, jak dokonywać rozliczenia świadczeń po zmianach w zakresie limitów podatkowych.

Tarcza antykryzysowa 3.0 pozwala na zwrot opłaconych składek także za kwiecień i maj

Zwalnia się z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek wykazanych w deklaracji rozliczeniowej za kwiecień i maj 2020 r. także wówczas, gdy należności te zostały opłacone. To ważna zmiana dla płatników składek.

Jak po zmianach od 16 maja 2020 r. wyliczać kwoty wolne od potrąceń – tarcza antykryzysowa 3.0

Obecnie o wysokości kwoty wolnej od potrąceń decydują nie tylko  poziom ustawowej płacy minimalnej czy wymiar czasu pracy pracownika wskazany w umowie o pracę, ale także fakt, czy zatrudniony ma na swoim utrzymaniu nieosiągających dochodów członków rodziny w sytuacji, gdy z powodu podjętych Polsce działań zapobiegających zarażeniem SARS-CoV-2 zatrudnionemu zostało obniżone wynagrodzenie lub członek jego rodziny utracił źródło dochodu. Kwoty wolne od potrąceń zwiększono bowiem o 25% na każdego nieosiągającego dochodu członka rodziny, którego pracownik ma na utrzymaniu, w sytuacji gdy z powodu pandemii pracownikowi zostało obniżone wynagrodzenie lub członek rodziny pracownika utracił źródło dochodu.

Nowość w PPK: Deklaracja finansowania wpłat w szczególnych sytuacjach

Trwający w firmie przestój ekonomiczny lub obniżony wymiar czasu pracy nie musi oznaczać przerwy w oszczędzaniu w PPK. W takiej sytuacji uczestnik może zadeklarować dokonywanie wpłat, pomimo okresowego braku ich finansowania ze strony podmiotu zatrudniającego.