Tarcza antykryzysowa 3.0 pozwala na zwrot opłaconych składek także za kwiecień i maj

Zwalnia się z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek wykazanych w deklaracji rozliczeniowej za kwiecień i maj 2020 r. także wówczas, gdy należności te zostały opłacone. To ważna zmiana dla płatników składek.

Jak po zmianach od 16 maja 2020 r. wyliczać kwoty wolne od potrąceń – tarcza antykryzysowa 3.0

Obecnie o wysokości kwoty wolnej od potrąceń decydują nie tylko  poziom ustawowej płacy minimalnej czy wymiar czasu pracy pracownika wskazany w umowie o pracę, ale także fakt, czy zatrudniony ma na swoim utrzymaniu nieosiągających dochodów członków rodziny w sytuacji, gdy z powodu podjętych Polsce działań zapobiegających zarażeniem SARS-CoV-2 zatrudnionemu zostało obniżone wynagrodzenie lub członek jego rodziny utracił źródło dochodu. Kwoty wolne od potrąceń zwiększono bowiem o 25% na każdego nieosiągającego dochodu członka rodziny, którego pracownik ma na utrzymaniu, w sytuacji gdy z powodu pandemii pracownikowi zostało obniżone wynagrodzenie lub członek rodziny pracownika utracił źródło dochodu.

Nowość w PPK: Deklaracja finansowania wpłat w szczególnych sytuacjach

Trwający w firmie przestój ekonomiczny lub obniżony wymiar czasu pracy nie musi oznaczać przerwy w oszczędzaniu w PPK. W takiej sytuacji uczestnik może zadeklarować dokonywanie wpłat, pomimo okresowego braku ich finansowania ze strony podmiotu zatrudniającego.

Prace nad tarczą 3.0 zakończone

Zakończyły się parlamentarne prace nad kolejnym pakietem wsparcia w związku z COVID-19. W czwartek Sejm przyjął część poprawek Senatu do tzw. tarczy 3.0. Jedna z nich dotyczy zastosowania ulgi w składkach ZUS dla osób samozatrudnionych.

Jak skracać i rekompensować skrócenie okresów odpoczynku w trybie antykryzysowym

Pracodawca, który zanotował określony w tarczy antykryzysowej spadek obrotów ma prawo skrócić pracownikom odpoczynek dobowy do 8 godzin i tygodniowy do 32 godzin. Co ważne nie musi w tym celu uzyskiwać zgody związków, czy delegatów załogi. Warunkiem jest jednak oddanie pracownikom równoważnego okresu odpoczynku. Jak dokonać takiej rekompensaty? Jak skrócony odpoczynek wpływa na dyżur i nadgodziny? O ile można skrócić odpoczynek w przypadku akcji ratowniczej czy awarii? A także, co wynika z nowego stanowiska MRPiPS w tym temacie?

Tarcza antykryzysowa 2.0 – sprawdź 8 nowych rozwiązań z zakresu kadr i płac

Z dniem 18 kwietnia 2020 r. weszła w życie ustawa z 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, nazywana tarczą antykryzysową 2.0. Pracodawcy znajdą w niej zasady, warunki oraz tryb oferowania wsparcia niezbędnego dla utrzymania i kontynuacji  działalności gospodarczej, zagrożonej na skutek ekonomicznych następstw zakazów wynikających z SARS-CoV-2. Sprawdź szczegóły.

Tarcza antykryzysowa 2.0 zwalnia ze składek ZUS więcej podmiotów

Od 18 kwietnia 2020 r. więcej podmiotów zwolniono z opłacania składek należnych za okres od 1 marca do 31 maja 2020 r. Można też odzyskać składkę marcową. Sprawdź szczegóły i przekonaj się, jak odzyskać składkę za marzec.

Jakie świadczenia dla pracowników na kwarantannie

Pytanie: U jednego z naszych pracowników stwierdzono zarażenie COVID-19, co spowodowało kwarantannę dla 10 osób, które miały styczność z zarażonym pracownikiem. Jakie świadczenia osobom odbywającym kwarantannę przysługują i co jest podstawą do ich wypłaty.

Bez opłaty prolongacyjnej, odsetek za zwłokę, zwieszenie spłaty – 3 nowe rozwiązania płatników składek

Jeśli płatnik składek ma trudności w terminowym regulowaniu zobowiązań składkowych w następstwie COVID-19, może skorzystać z ulgi w postaci odroczenia terminu płatności lub rozłożenia na raty należności z tytułu składek ZUS bez opłaty prolongacyjnej. Ta możliwość dotyczy wszystkich płatników i obejmuje składki za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby. Nie ma znaczenia, od kiedy płatnik prowadzi działalność ani wielkość jego firmy. Sprawdź inne rozwiązania dla swojej firmy.

Dofinansowanie z FGŚP ze skróconą ochroną miejsc pracy

Obowiązujące od 18 kwietnia br. przepisy tarczy antykryzysowej 2.0. skróciły okres, przez który pracodawca zobowiązany jest utrzymać zatrudnienie w związku z uzyskaniem dofinansowania w celu ochrony miejsc pracy ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Sprawdź szczegóły.