Wideoporada: Badania profilaktyczne w okresie epidemii

Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie. Jednak w okresie epidemii możliwość realizacji obowiązków związanych z kierowaniem pracowników na badania profilaktyczne jest utrudniona.

Praca zdalna w związku z COVID-19 – 10 odpowiedzi PIP

Poznaj wyjaśnienia Państwowej Inspekcji Pracy na temat stosowania przepisów prawa pracy umożliwiających powierzenie pracownikowi pracy zdalnej w celu przeciwdziałania rozprzestrzenia się wirusa COVID-19.

Jak wystąpić o świadczenia chorobowe dla osób objętych obowiązkową kwarantanną po przekroczeniu granicy

Osoba, która przekracza granicę państwową, musi odbyć obowiązkową kwarantannę, która trwa 14 dni. W takiej sytuacji osobie, która jest objęta ubezpieczeniem chorobowym, przysługują świadczenia z tytułu choroby. Może ona otrzymać wynagrodzenie za czas choroby wypłacane przez pracodawcę na podstawie art. 92 Kodeksu pracy lub zasiłek chorobowy. Sprawdź, jakie dokumenty złożyć.

Jak organizować pracę zdalną – rozwiązania przewidziane specustawą ws. koronawirusa

8 marca br. zaczęła obowiązywać ustawa ws. szczególnych rozwiązań związanych z koronawirusem. Stanowi ona szczególną regulację w stosunku m.in. do przepisów Kodeksu pracy oraz ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, wprowadzając nowe rozwiązania w zakresie pracy zdalnej oraz dodatkowego zasiłku opiekuńczego na dzieci.

Koronawirus - procedura ustalania prawa do zasiłku chorobowego

Państwowy inspektor sanitarny lub państwowy graniczny inspektor sanitarny może wydać decyzję o poddaniu kwarantannie lub izolacji osoby przebywającej na terytorium RP, jeśli jest ona zakażona, chora na chorobę zakaźną albo podejrzana o zakażenie lub chorobę zakaźną bądź miała styczność ze źródłem biologicznego czynnika chorobotwórczego.Decyzja inspektora sanitarnego stanowi podstawę do wypłaty świadczeń z tytułu choroby na ogólnych zasadach. Oznacza to, że za czas nieobecności w pracy z powodu kwarantanny lub izolacji przysługuje wynagrodzenie za czas choroby lub zasiłek chorobowy, wypłacane przez płatnika składek lub ZUS. Decyzja może być dostarczona do pracodawcy bądź do placówki ZUS po okresie kwarantanny lub izolacji.