WYDANIE ONLINE

Jeszcze do niedawna wypełnianie świadectwa pracy nie nastręczało pracodawcom większych problemów. Jednak obecnie przepisy antykryzysowe wprowadziły wiele nowych rozwiązań, które dotyczą stosunku pracy, a część z nich rzutuje na dotychczasową treść świadectwa pracy i powinna zostać w nim ujęta. Jak prawidłowo sporządzać świadectwo pracy z uwzględnieniem rozwiązań antykryzysowych?

czytaj więcej »

Obecnie o wysokości kwoty wolnej od potrąceń decydują nie tylko poziom ustawowej płacy minimalnej czy wymiar czasu pracy pracownika wskazany w umowie o pracę, ale także fakt, czy zatrudniony ma na swoim utrzymaniu nieosiągających dochodów członków rodziny. Jak w praktyce ustalać kwotę podwyższenia kwot wolnej?

czytaj więcej »

Nowa odsłona tarczy antykryzysowej zakłada m.in. czasowe zawieszenie obowiązku odbierania zaległych urlopów do 30 września bieżącego roku. W pakiecie przewidziano także m.in. doprecyzowanie zasad wykonywania pracy zdalnej, a także zmiany w zakresie realizacji obowiązków związanych z zakładowym funduszem świadczeń socjalnych.

czytaj więcej »

Dla oceny, czy dany przypadek choroby stanowi chorobę zawodową, trzeba ustalić, czy znajduje się ona w wykazie chorób zawodowych, a następnie określić związek pomiędzy jej powstaniem a narażeniem zawodowym. Spełnienie łącznie tych przesłanek umożliwia stwierdzenie wystąpienia choroby zawodowej – wyjaśniło MRPIPS w odpowiedzi na interpelację poselską.

czytaj więcej »

Zmiany obejmują informację miesięczną i rozliczeniową dla osoby ubezpieczonej (ZUS IMIR), a także druki: ZUS RCA (imienny raport miesięczny o należnych składkach i wypłaconych świadczeniach) oraz ZUS DRA (deklaracja rozliczeniowa).

czytaj więcej »

Obciążające zmarłego płatnika składek ZUS należności z tytułu niezapłaconych przez niego składek będą przechodzić, jako dług spadkowy, na spadkobierców, którzy przyjęli spadek, w granicach ich odpowiedzialności za ów dług, niezależnie od tego jakie stosunki majątkowe istniały pomiędzy spadkobiercami a zmarłym za jego życia.

czytaj więcej »

Kwota zadośćuczynienia za krzywdy spowodowane dyskryminacją i nierównym traktowaniem pracownika lub pracownicy z powodów związanych z płcią ma nie tylko zrekompensować szkody, ale też mieć charakter odstraszający. To powoduje, że podstawa wymiaru zadośćuczynienia może być ustalana niezależnie od wysokości wynagrodzenia dyskryminowanej pracownicy lub pracownika.

czytaj więcej »

Rozpoczął się okres urlopowy. Przy obliczaniu wynagrodzeń za wypoczynek wielu pracodawców będzie musiało uwzględnić zmiany jakie zaszły w systemie wynagradzania pracowników, spowodowane stanem epidemii. Część firm wprowadziła bowiem przestój, część zdecydowała się na cięcia etatów i przemodelowanie płac. Przypominamy więc najważniejsze zasady ustalania wynagrodzeń urlopowych.

czytaj więcej »

Pytanie: W okresie od 20 kwietnia do 20 lipca 2020 r. pobieramy antykryzysowe dopłaty z FGŚP do pensji pracowników. Na ten okres obniżyliśmy pracownikom wynagrodzenie oraz czas pracy o 20%. O ile godzin obniżam z tego tytułu wymiar urlopu wypoczynkowego dla pracowników posiadających normalnie np. 26 dni urlopu rocznie?

czytaj więcej »

Pytanie: Dyrektor wysłał pracownika na badanie kontrolne do innego lekarza medycyny pracy, do placówki z którą nie mamy podpisanej umowy. Czy orzeczenie lekarskie wydane przez innego lekarza medycyny pracy (który również posiada uprawnienia do przeprowadzania profilaktycznych badań lekarskich) straci moc po upływie 30 dni od dnia odwołania stanu epidemii?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownica złożyła wniosek o urlop macierzyński oraz rodzicielski w pełnym wymiarze 52 tygodni, na okres od 22 czerwca 2019 r. do 19 czerwca 2020 r. Umowa o pracę została zawarta do 31 maja 2020 r. i do tego dnia pracownica wykorzysta 205 dni urlopu rodzicielskiego (29,2857… tygodni w jednej części). Jak w takim przypadku prawidłowo wykazać w świadectwie pracy wymiar wykorzystanego urlopu rodzicielskiego?

czytaj więcej »

Pytanie: Proszę o informację, jak mogę ustalić czas pracy dla pracownika, którego chcemy zatrudnić na 1/4 etatu z przysługującym mu 20-dniowym urlopem wypoczynkowym. Czy sporządzam dla niego indywidualny harmonogram czasu pracy i ustalam, że będzie pracował w wybrane dni tygodnia, np. po 6 lub 8 godzin w zależności od wymaganej liczby godzin, które powinien przepracować? Jakie dokumenty należy przygotować dla pracownika i jak rozliczyć przysługujący mu urlop wypoczynkowy?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy pracownikowi, który wystąpił z podaniem o pozostanie w gotowości i nieświadczenie w tym czasie pracy przysługuje premia motywacyjna? Dyrekcja wyraziła zgodę pracownikowi na przejście na tryb stan gotowości. Pracownik zajmował stanowisko pomoc nauczyciela. W regulaminie wynagradzania nie został przewidziany taki przypadek. Kolejne pytanie; Pracownik przepracował w zakładzie 29 lat, przeszedł na emeryturę i po 2 dniach przerwy był zatrudniony na 3 kolejne umowy w sumie na 32 miesiące. Czy można zawrzeć z tym pracownikiem kolejną umowę na czas określony, jeśli nastąpi przerwa w zatrudnieniu przez 3 najbliższe miesiące? Obecna umowa kończy się 30 czerwca 2020 r. i planujemy podpisać nową z dniem 1 października 2020 r.

czytaj więcej »

Pytanie: Nasza firma (restauracja) jest na postojowym. Obniżyliśmy wynagrodzenie do najniższej krajowej. Po odmrożeniu gospodarki od czerwca będzie można organizować przyjęcia. Wezwaliśmy panie sprzątające do pracy na kilka dni. W jaki sposób powinny być one wynagrodzone za te dni (4 dni), mimo że od marca nie pracowały?

czytaj więcej »

Pytanie: W związku z tarczą antykryzysową podniesiono limit świadczeń z ZFŚS do 2.000 zł. Co w przypadku, gry pracownikowi już w marcu udzielono świadczeń powyżej 1.000 zł i z tego tytułu naliczono i odprowadzono zaliczkę na podatek dochodowy do urzędu skarbowego?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy ryczałt samochodowy wypłacany systematycznie co miesiąc na podstawie umowy o używaniu samochodu prywatnego do celów służbowych w jazdach lokalnych wchodzi do wyliczenia podstawy za urlop, ekwiwalentu za urlop i wynagrodzenia chorobowego?

czytaj więcej »

Pytanie: Mam pytanie dotyczące wypełnienia druku Z-3. Pracownik miał wypłaconą średnią urlopową, w której rubryce ją wykazujemy, wypełniając druk Z-3 do ZUS-u?

czytaj więcej »

Pytanie: W wyniku naszego błędu wypłaciliśmy pracownikowi zaniżone wynagrodzenie chorobowe. Obecnie wypłaciliśmy wyrównanie wraz z odsetkami za zwłokę. Jak taką wypłatę wykazać w dokumentach rozliczeniowych?

czytaj więcej »

Pytanie: W czasie pobytu pracownika na zwolnieniu lekarskim przyznaliśmy mu podwyżkę z wyrównaniem od początku roku. Czy powinniśmy ją uwzględnić przy liczeniu wynagrodzenia chorobowego przysługującego z tytułu tego zwolnienia?

czytaj więcej »

Pytanie: W druku ZUS ZSWA za rok ubiegły podaliśmy nieprawidłowy dzień zakończenia świadczenia pracy szczególnej przez jednego z pracowników. Czy wymaga to korekty, a jeżeli tak, to jak ją przeprowadzić?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik chorował od 15 do 31 stycznia 2020 r. i wypłaciliśmy mu wynagrodzenie chorobowe 30 stycznia. Następne zwolnienie otrzymał z tytułu opieki nad chorym dzieckiem od 30 kwietnia do 8 maja i zasiłek opiekuńczy za cały ten okres będzie wypłacony dopiero 30 maja. Czy dla zasiłku opiekuńczego należy ustalić nową podstawę wymiaru, czy przyjąć taką samą jak dla wynagrodzenia za czas choroby? Czy do obliczenia 3 miesięcy przerwy w celu ustalenia podstawy wymiaru kolejnego świadczenia ma znaczenie data wypłaty poprzedniego?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownica przebywająca na urlopie bezpłatnym od 1 września 2019 r. do 31 sierpnia 2020 r. urodziła dziecko w czerwcu 2020 r. W czasie urlopu bezpłatnego w naszej firmie jest zatrudniona u innego pracodawcy na pełny etat. Po zakończeniu urlopu bezpłatnego wystąpiła z wnioskiem o udzielenie urlopu macierzyńskiego od dnia porodu. Czy wypłacamy pracownicy zasiłek macierzyński, jeżeli będzie wypłacał go też inny płatnik?

czytaj więcej »