WYDANIE ONLINE

W czasie kontroli ZUS może analizować dokumenty, a także pozyskiwać od płatnika składek różnego rodzaju pisemne i ustne informacje. Sprawdź, jaki wniosek musisz złożyć, aby odbyła się kontrola zdalna. Poznaj odpowiedzi na pytania o przebieg kontroli zdalnej ZUS.

czytaj więcej »

W wielu zakładach pracy pracodawcy zdecydowali się poddawać swoich pracowników testom antygenowym na COVID-19. Oczywiście zalecenie wykonania testu ma na celu zminimalizowanie prawdopodobieństwa pojawienia się ogniska choroby w zakładzie. Jednak czy takie działania organizacyjne można traktować, jako środek ochrony zbiorowej ograniczające możliwość pojawienia się choroby w zakładzie?

czytaj więcej »

Od 4 maja przedsiębiorcy z określonych branż mogą wystąpić o zwolnienie z opłacania składek za marzec i kwiecień 2021 r. Pojawiła się też możliwość pięciokrotnego otrzymania świadczenia postojowego dla przedsiębiorców ze wskazanych branż.

czytaj więcej »

W cieniu walki z pandemią trwają prace nad bardzo ważnym – jak pokazały doświadczenia ostatniego roku – problemem, mianowicie rozwiązaniem prawnym kwestii pracy zdalnej po epidemii i na przyszłość. Ostatnio pojawił się kolejny, tym razem kompletny projekt zmian w przepisach. Jak wynika z jego wstępnej lektury, czekają nas poważne, może nawet rewolucyjne zmiany. Sprawdź, jak mogłaby wyglądać praca zdalna na stałe.

czytaj więcej »

Z dniem 1 maja 2021 r. uległy zmianie zasady wypłacania żołnierzom zawodowym dodatkowego wynagrodzenia. Chodzi głównie o dyżury medyczne oraz pozostawanie poza podmiotem leczniczym utworzonym przez Ministra Obrony Narodowej w gotowości do udzielania świadczeń zdrowotnych.

czytaj więcej »

Czas pracy pracownika mobilnego powinien zawsze uwzględniać dojazdy do miejsca wykonywania czynności służbowych i powrót z miejsca pracy do miejsca jego zamieszkania, a godziny tych dojazdów powinny być kwalifikowane jako czas pracy. 

czytaj więcej »

Pracownicy zarządzający (kierownicy) zachowują prawo do wynagrodzenia i dodatku, jeśli wykażą, że poza normalnymi godzinami pracowali permanentnie w nadgodzinach. I to niezależnie od tego, czy liczba przepracowanych nadgodzin w okresie rozliczeniowym była wysoka, czy niska. 

czytaj więcej »

Majowe święto przypadające w sobotę uprawnia pracowników do dodatkowego dnia wolnego. Trzeba go zaplanować w grafikach. Pracownik, który w wyznaczonym dniu wolnym będzie chory, nie odbierze go w innym terminie.

czytaj więcej »

Maj to miesiąc, w którym pracodawcy prowadzący ZFŚS muszą odprowadzić na konto funduszu część naliczonych odpisów. Jednocześnie w związku z panującą epidemią COVID-19 środki funduszu mogą być dla osób uprawnionych dodatkowym źródłem pomocy, np. w postaci zapomóg rzeczowych lub pieniężnych.

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik został zatrudniony w firmie A, w której przeszedł wstępne badania lekarskie. Następnie zatrudnił się w firmie B. Czy zatrudniając się w firmie C będzie miał nadal ważne badania lekarskie? Czy wstępne orzeczenie lekarskie będzie nadal ważne w sytuacji, gdy pracownik pracował w 3 firmach na tym samym stanowisku pracy, a pomiędzy zatrudnieniem w firmie A i B oraz w firmie B i C nie minęło 30 dni?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy pracownik, który oświadczył, że posiada rozdzielność majątkową, ma prawo wpisać w oświadczeniu o dochodach na potrzeby ZFŚS tylko swój dochód oraz nie wpisywać innych członków rodziny (np. nieletnie dzieci), które są według niego na utrzymaniu drugiego współmałżonka?

czytaj więcej »

Pytanie: Właściciel jednoosobowej spółki z o.o. ma trzy spółki z o.o. gdzie jest jedynym właścicielem (100% udziałów). Czy od każdej musi zapłacić składkę zdrowotną dodatkowo po za składkami odprowadzanymi z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej na zasadach przychodu ewidencjonowanego na własny rachunek?

czytaj więcej »