Premie wynikowe a podstawa wynagrodzenia za godziny nadliczbowe

Pytanie:

Czy wyliczając normalne wynagrodzenie przysługujące za pracę w godzinach nadliczbowych, należy wliczyć premię motywacyjną wypłacaną za zrealizowanie zaplanowanych na dany miesiąc wskaźników, m.in.: zużycia energii elektrycznej na tonę produkcji, ilości produkcji, uzyskania zaplanowanych wskaźników jakości itp.? Brak realizacji tych wskaźników na z góry określonym poziomie powoduje brak prawa pracownika do premii bądź jej niższy procent. W danym miesiącu:
- pracownicy zatrudnieni w jednostkach produkcyjnych, które nie zrealizowały wskaźników na zaplanowanym poziomie, nie uzyskują prawa do premii motywacyjnej,
- pracownicy zatrudnieni w jednostkach produkcyjnych, które zrealizowały zaplanowane wskaźniki na niższym poziomie, uzyskują prawo do premii w wysokości odpowiednio: 10 lub 20%,
- pracownicy zatrudnieni w jednostkach produkcyjnych, które wykonały w 100% zaplanowane wskaźniki, uzyskują prawo do premii w wysokości 30%.
Naszym zdaniem zasady przyznawania premii motywacyjnej w firmie nadają jej charakter premii wynikowej, w związku z czym nie wliczamy jej do podstawy naliczenia tzw. normalnego wynagrodzenia. Czy postępujemy zgodnie z obowiązującymi przepisami w tym zakresie?

Jeśli jesteś subskrybentem publikacji Przegląd Płacowo-Kadrowy
zaloguj się

Adres e-mail lub login:

Hasło:

Nie pamiętam hasła

Zapomniałeś hasła ?

kliknij tutaj

Zostań subskrybentem publikacji Przegląd Płacowo-Kadrowy

ZOBACZ OFERTĘ