Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem

Pomocniczy wzór oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem, określony przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron

Umowa o pracę rozwiązuje się: na mocy porozumienia stron, przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem), przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia), z upływem czasu, na który była zawarta, z dniem ukończenia pracy, dla której wykonania była zawarta. Najczęstszym sposobem rozwiązania umowy jest złożenie przez jedną ze stron drugiej stronie stosunku pracy stosownego oświadczenia woli.

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia

Pomocniczy wzór oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia, określony przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Regulamin zakładowego funduszu świadczeń socjalnych

Regulamin Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych to dokument określający zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z Funduszu oraz zasady przeznaczania środków Funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej.

Regulamin wynagradzania – wzór z komentarzem

Z obowiązku utworzenia regulaminu wynagradzania zwolnieni są pracodawcy, którzy są objęci układem zbiorowym pracy (art. 771 i art. 772 § 1 kp). Układy zbiorowe pracy zawierane są pomiędzy pracodawcą a zakładowymi organizacjami związkowymi i treść każdego takiego układu określa również zasady wynagradzania osób objętych tym układem.  Układ zbiorowy pracy może obejmować swoim zasięgiem tylko wybrane grupy pracowników (np. pracowników produkcyjnych), wówczas dla pozostałych ustala się regulamin wynagradzania. W takiej sytuacji obydwa akty prawne funkcjonują w firmie równolegle. 

Regulamin pracy – wzór z komentarzem

Regulamin pracy ustala organizację i porządek w procesie pracy oraz związane z tym prawa i obowiązki pracodawcy i pracowników.

Propozycja pracownika dotycząca rozwiązania umowy o pracę na mocy porozumienia stron

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest zawarcie porozumienia stron. Propozycję zawarcia takiego porozumienia może złożyć zarówno pracodawca, jak i pracownik. Prawo pracy nie wymaga, aby taka propozycja była sporządzona na piśmie, a zatem może być złożona również ustnie – w trakcie rozmowy z pracodawcą. Do celów dowodowych warto jednak zadbać o formę pisemną.

Powierzenie pracownikowi innej pracy

Pracodawca może powierzyć pracownikowi na okres nieprzekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym wykonywanie innej pracy niż określona w umowie o pracę bez konieczności dokonywania wypowiedzenia zmieniającego. Takie powierzenie możliwie jest w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, nie może prowadzić do obniżenia wynagrodzenia i musi odpowiadać kwalifikacjom pracownika.