Jak stosować nowy wzór świadectwa pracy

Obowiązujący od 1 czerwca br. nowy wzór świadectwa pracy – podobnie jak poprzednie – ma charakter pomocniczy. Czy w takim razie pracodawca niezatrudniający pracowników tymczasowych może całkowicie pomijać w wydawanych pracownikom świadectwach punkt odnoszący się do wykonywania tego rodzaju pracy? Sprawdź, co na te temat sądzi resort pracy.

Jak rozliczyć zwolnienie przekazane po terminie wypłaty wynagrodzenia?

Niekiedy pracownik spóźni się z dostarczeniem zwolnienia lekarskiego i w wyniku tego dotrze ono do pracodawcy już po terminie naliczania wynagrodzeń. Pracodawca oprócz naliczenia za dany miesiąc wynagrodzenia, w którym nie uwzględnił zwolnienia lekarskiego, przekaże już do ZUS dokumenty rozliczeniowe za ten konkretny miesiąc. Czy pracodawca może samodzielnie dokonać zmniejszenia wynagrodzenia w kolejnym miesiącu?Jak wykazać taką sytuację w rozliczeniach z ZUS i w którym miesiącu? Czy w każdej sytuacji płatnik musi dokonać korekty naliczonych list płac oraz deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA i raportu imiennego ZUS RCA? Te i inne zagadnienia omawiamy w opracowaniu.

Jak bezpiecznie prowadzić ewidencję czasu pracy zleceniobiorcy przy pracach sezonowych

Okres wakacyjny sprzyja zatrudnianiu do prac dorywczych i sezonowych studentów i uczniów starszych klas szkół średnich. Często są to prace przy zbiorze owoców i warzyw. Przy tego typu zatrudnieniu niejednokrotnie nie wiadomo ile godzin każdego dnia będzie trwała praca dla tych osób. Jak zatem sporządzić poprawnie umowę zlecenia i prowadzić dla zleceniobiorcy ewidencję czasu pracy bez stresu, że zakwestionuje to PIP? Koniecznie zapoznaj się ze wskazówkami eksperta.

Jak bezbłędnie wyliczyć wynagrodzenie artysty zatrudnionego na 2/3 etatu

Pytanie: Proszę o podanie prawidłowego sposobu wyliczenia wynagrodzenia netto wraz z składkami i podatkami pracownika artystycznego zatrudnionego na 2/3 etatu. Osoba ta przepracowała cały czerwiec. Nie korzystała z urlopów i zasiłków przy następujących parametrach: składniki opodatkowane: - wynagrodzenie zasadnicze 1596 zł brutto z 50 % koszty uzyskania przychodów, dodatek w wysokości 159,60 zł brutto ( zwykle kup). Składniki nieopodatkowane: 346,83.

Dodatek funkcyjny a choroba pracownika

Pytanie: Pracownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej przebywa na zasiłku chorobowym od dnia 24 marca 2017 r. (wypłacanym przez ZUS, zakład do 20 pracowników). Wynagrodzenie pracownika GOPS stanowi: wynagrodzenie zasadnicze i dodatek za wieloletnią pracę (tzw. stażowy). Od 15 kwietnia 2017 r. pracownikowi przysługuje dodatek funkcyjny. W regulaminie wynagradzania GOPS nie ma zapisu dotyczącego pomniejszania dodatku funkcyjnego za okres pobierania zasiłku chorobowego. W związku z powyższym czy należy pracownikowi wypłacać dodatek funkcyjny obok zasiłku chorobowego? Nadmieniamy iż do chwili obecnej obok zasiłku chorobowego wypłacamy dodatek stażowy.

Diety z tytułu krajowej i zagranicznej podróży służbowej pracownika

Pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową. Jakie obowiązki ma pracodawca w przypadku podróży krajowej pracownika, a jakie, gdy zatrudniony odbywa zagraniczną podróż służbową? Sprawdźmy, co warto wiedzieć o rozliczaniu podróży podwładnego.

Czy ryczałt na jazdy lokalne można przyznać wyłącznie na auto podwładnego?

Nie zawsze zatrudniony używa własnego samochodu do celów służbowych. Czasem jest to auto członka rodziny. I tu pojawia się problem : czy można przyznać ryczałt na jazdy lokalne pracownikowi, który będzie korzystał z samochodu pożyczonego np. od ojcamieszkającego w innej miejscowości? A jeśli tak, to czy wystarczysama umowa, czy też pracodawca powinien zażądać jakichś dodatkowychdokumentów? Szczegóły w tekście.