Dodatek za wynajmowane mieszkanie dla zleceniobiorcy – co ze składkami

Pytanie: W firmie zatrudniamy obywateli z Ukrainy na podstawie umowy zlecenia, od której odprowadzamy składki ZUS (emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe, zdrowotne) oraz na FP i FGŚP. Zleceniobiorca wynajmuje w Polsce mieszkanie. Firma wypłaca mu dodatek do wynajmowanego mieszkania w wysokości 300 zł na rękę. Wynajmowane mieszkanie jest w tej samej miejscowości co zakład pracy. Czy powinniśmy ozusować kwotę dodatku do mieszkania? Jeżeli powinniśmy odprowadzić składki, to jakie? Czy tylko emerytalne, rentowe, chorobowe i zdrowotne od zleceniobiorcy, czy również emerytalne, rentowe wypadkowe, na FP i FGŚP opłacane przez zleceniodawcę?

Delegowanie pracowników do Polski – od 4 września nowe obowiązki

Od 4 września 2020 r. zaczęła obowiązywać większość przepisów przewidzianych w nowelizacji ustawy o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług. Jak nowe przepisy wpłynęły na obowiązki pracodawców delegujących pracowników do Polski?

Czy po przejściu na emeryturę można kontynuować zatrudnienie w jednostce budżetowej

Pytanie: Czy w jednostce budżetowej, pracownik na stanowisku kierowniczym po przejściu na emeryturę, może po określonym czasie ponownie podjąć pracę na tym samym stanowisku, czy muszą być spełnione dodatkowe warunki (konkurs) w celu kontynuowania zatrudnienia?