Ocena pracy nauczyciela – czy można jej dokonać po ustaniu zatrudnienia

Pytanie: Czy dyrektor może dokonać oceny pracy nauczyciela, który złożył wniosek o jej dokonanie w ostatnim dniu swojego zatrudnienia tj. 31 sierpnia? Od 1 września nauczyciel podjął pracę w innej placówce. 

Norma i przydział zadań w systemie zadaniowym - jak je prawidłowo opisać?

Pytanie: Pracodawca zamierza zatrudnić informatyka na 1/2 etatu, który byłby w firmie 2 dni w tygodniu od 9.00 do 14.00, a pozostałą pracę wykonywałby poza zakładem. Czy w związku z tym prawidłowy jest poniższy zapis? „Pracownika obowiązują następujące normy czasu pracy:- dobowa norma czasu pracy wynosi do 8 godzin, w przeciętnie 40-godzinnym w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym,- dopuszczalna liczba godzin ponad wymiar określony w umowie o pracę (tj. 20 godzin) wynosi 20 godziny tygodniowo, za przekroczenie których przysługuje oprócz normalnego wynagrodzenia w przyjętym okresie rozliczeniowym dodatek zgodnie z art. 1511 §1 kp. Pracownik jest objęty zadaniowym systemem czasu pracy. Zadania do realizacji przydziela i termin ich realizacji określa bezpośredni przełożony. Pracownik ustala samodzielnie rozkład czasu pracy w ramach obowiązujących norm i z uwzględnieniem zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. Pracownik objęty zadaniowym systemem czasu pracy potwierdza obecność w zakładzie pracy na liście obecności.”

Niezawiadomienie o rozprawie skutkuje nieważnością procesu

Niezawiadomienie przez sąd o rozprawie pracownika lub pracodawcy będących stronami sporu powoduje nieważność postępowania przed sądem, który spowodował to istotne uchybienie

Nagroda jubileuszowa przyznana przed upływem 5 lat a składki ZUS

Pytanie: Podstawy wymiaru składek nie stanowią m.in. nagrody jubileuszowe, które według zasad określających warunki ich przyznawania przysługują pracownikowi nie częściej niż co 5 lat. Co jednak, gdy nagroda jubileuszowa w szkole została wypłacona przed upływem 5 lat od wypłacenia poprzedniej nagrody?

Korygowanie dokumentów za płatnika przez nowe biuro rachunkowe

Pytanie: Muszę zrobić korekty dokumentów rozliczeniowych za kilka miesięcy 2019 roku za płatnika, którego do końca 2019 roku rozliczało inne biuro rachunkowe. W swojej bazie nie mam tych dokumentów. Jak do nich dotrzeć, aby przygotować ich korektę?

Konsultacje związkowe wypowiedzeń są obowiązkowe

Przeprowadzenie ogólnych konsultacji związkowych przed planowaną restrukturyzacją zatrudnienia i zwolnieniami nie zwalnia pracodawcy z obowiązku konsultowania indywidualnych wypowiedzeń ze związkami zawodowymi w sprawach pracowników objętych ochroną związków. Zaniechanie uzyskania informacji o ochronie związkowej i nieprzeprowadzenie konsultacji skutkuje obowiązkiem zapłaty odszkodowania za wadliwe wypowiedzenie umowy o pracę.

Jak postąpić, gdy pracownik poinformował o kontakcie z osobą zakażoną koronawirusem

Pytanie: Pracownica (sprzątaczka) poinformowała, że jej mąż uzyskał pozytywny wynik na obecność COVID-19. Dyrektor postanowił, aby nie przychodziła ona do pracy do momentu wykonania badań na obecność koronawirusa (co nastąpi za tydzień). Analogicznie dyrektor postanowił w stosunku do osób pracujących wspólnie z Panią sprzątaczką. Według jakich zasad usprawiedliwić nieobecność w pracy tych osób?

Jak naliczyć odpisy w razie zawieszenia ZFŚS w trakcie roku

Pracodawcy tworzący ZFŚS mają obowiązek odprowadzania na specjalne konto funduszu corocznych odpisów wraz z ewentualnymi zwiększeniami. Dla każdego podmiotu to dość kosztowna operacja, więc w razie złej sytuacji finansowej jest możliwość zawieszenia tego funduszu w trakcie roku. W tym roku pozwala na to tarcza 4.0. Jak w takiej sytuacji naliczać odpisy na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych?

Dokumenty potwierdzające ukończenie służby przygotowawczej i złożenie ślubowania – czy zamieścić w aktach pracownika samorządowego

Pytanie: Czy w aktach osobowych należy przechowywać zaświadczenie o zdaniu egzaminu i ślubowanie pracownika samorządowego zatrudnionego na stanowisku urzędniczym?