Zastosowanie rozwiązań antykryzysowych w okresie epidemii – przykłady grafików

Kodeks pracy nakazuje sporządzać dla pracowników cykliczne rozkłady czasu pracy, obejmujące cały okres rozliczeniowy lub jego części obejmujące nie mniej niż miesiąc. W dobie koronawirusa sporządzone grafiki ulegają jednak częstym zmianom. Zastosowanie przewidzianych w tarczy antykryzysowej instrumentów, takich jak dopuszczalność obniżenia wymiaru czasu pracy, wprowadzenie przestoju, pracy rotacyjnej czy pracy zdalnej może utrudniać rozliczenie czasu pracy pracowników.

Zakażenie koronawirusem w czasie pracy a odpowiedzialność pracodawcy – jak się zabezpieczyć

Jednym z obowiązków pracodawcy jest zapewnienie pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, co w czasie epidemii przyniosło pracodawcom zupełnie nowe wyzwania. Nowe ryzyka związane z COVID-19 też wpływają na zasady odpowiedzialności pracodawców z tego tytułu. Od tego, jakie działania i starania podjął pracodawca, może zależeć zakres jego odpowiedzialności w przypadku zakażenia pracownika wirusem. Oto kilka wskazówek, kiedy pracodawca może ponosić odpowiedzialność w przypadku zarażenia koronawirusem w pracy i jak zabezpieczać się przed tą odpowiedzialnością.

Wypłaty i zwrot środków gromadzonych w PPK – odpowiedzi na pytania pracowników

Po wdrożeniu programu wielu pracowników nadal zastanawia się, czy pozostać w PPK, czy też nie. I mają w tym zakresie wiele pytań, zwłaszcza co do wykorzystania środków PPK, ich inwestowania oraz możliwości ich wypłaty. Przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.

Tarcza antykryzysowa przynosi kolejne wsparcie dla branż

Parlament uchwalił tarczę branżową (tzw. tarczę 6.0). Celem kolejnej modyfikacji tarczy antykryzysowej jest udzielenie wsparcia przedsiębiorstwom działającym w wybranych branżach, które znalazły się w trudnej sytuacji związanej z zasadami bezpieczeństwa wprowadzonymi w związku ze zwalczaniem epidemii koronawirusa.

Prolongata zapłaty podatku dla niektórych płatników PIT

Przedłużono terminy odprowadzania zaliczek na podatek i zryczałtowanego podatku dochodowego przez niektórych płatników podatku dochodowego. Chodzi o tych podatników, którzy prowadzą działalność m.in. handlową, gastronomiczną, hotelarską, transportową, kulturalną, sportową, turystyczną, rozrywkową itd.

Od 1 grudnia wyższe sankcje dla pracodawców za wykroczenia związane z egzekucją alimentów

Wprowadzana z początkiem grudnia 2020 r. zmiana przepisów Kodeksu pracy przewiduje dodatkowe sankcje nakładane na pracodawców w związku z nielegalnym zatrudnieniem lub zaniżaniem wysokości wynagrodzenia wypłacanego pracownikom będącym dłużnikami alimentacyjnymi.

Firmowe święta w cieniu COVID-19 – jak rozliczyć kwarantannę i wsparcie z ZFŚS

Zwykle przed świętami pracodawcy, w miarę możliwości, wspomagają podwładnych przekazując im dodatkowe bonusy w różnej formie – od gotówki, przez paczki, bilety ma imprezy, bony towarowe, po karty upominkowe. W tym roku pewnie będzie podobnie, przynajmniej tam, gdzie fundusz jeszcze się utrzymał lub pozostały środki po jego likwidacji.