Okres zwolnienia z należności na FP i FGŚP ustala się odrębnie na każde dziecko

Pytanie: W połowie października 2014 roku pracownica wróciła z urlopu macierzyńskiego. Z tego względu pracodawca od listopada nie opłacał za nią składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Od stycznia 2015 roku zatrudniona uda się na urlop wychowawczy, z którego wróci w styczniu 2016 roku. Czy po powrocie z urlopu wychowawczego nadal nie trzeba będzie opłacać za nią składek na FP i FGŚP?

Ogłoszono limit 30-krotności na 2015 rok

Ministerstwo pracy wskazało kwotę ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe na 2015 rok. Limit ten będzie nieco wyższy od obowiązującego w roku bieżącym.

O wyborze rady pracowników zawiadamia się tylko raz

Pytanie: W zakładzie odbyły się wybory do rady pracowników na kolejną kadencję (na lata 2014–2018). Czy pracodawca zobowiązany jest powtórnie zawiadomić o tym fakcie Ministerstwo Pracy i Polityki Socjalnej? Po raz pierwszy rada powołana była w 2010 roku i wtedy też taka informacja została przesłana do ministerstwa.

MPiPS: Można zmniejszyć wymiar etatu, a następnie wykorzystać urlop wychowawczy w pełnym wymiarze

W opinii Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej skorzystanie przez pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego z prawa do obniżenia etatu nie pomniejsza wymiaru tego urlopu.

Możliwość skrócenia odpoczynku tygodniowego pracownikowi pełniącemu dyżur weekendowy

Pytanie: Pracownicy wykonują pracę na 2 zmianach (w pierwszym tygodniu w godz. od 6.00 do 14.00, w kolejnym od 14.00 do 22.00). Praca zaplanowana jest od poniedziałku do piątku. Chcielibyśmy wprowadzić dyżury telefoniczne w weekendy. Zgodnie z Kodeksem pracy organizując dyżur, musimy kierować się tymi samymi przepisami dotyczącymi okresów odpoczynku, co planując pracę. Czy przy pracy zmianowej, o której mowa w pytaniu, planując dyżury, możemy zastosować rozwiązanie przewidziane w art. 133 § 2 kp, polegające na skróceniu odpoczynku tygodniowego do 24 godzin?

Jak skorygować rozliczenia w razie nadpłaty wynagrodzenia pobranego przed zachorowaniem

Pytanie: Wynagrodzenia są w naszej firmie płatne co miesiąc, 28 dnia danego miesiąca. Jesteśmy płatnikiem zasiłków. W listopadzie 2014 roku wypłata odbyła się terminowo, tj. 28 listopada, i pracownik otrzymał ją w całości, jak za w pełni przepracowany miesiąc. Jednak 1 grudnia pracownik dostarczył zwolnienie lekarskie na okres od 29 listopada do 31 grudnia. Za okres tej niezdolności pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe, tzn. za 23 dni (wcześniej były również zwolnienia lekarskie) oraz zasiłek chorobowy za resztę, tj. 10 dni. Czy nadpłatę listopadowego wynagrodzenia można odliczyć z wynagrodzenia chorobowego bez uzyskiwania zgody pracownika i bez korygowania dokumentów do ZUS? Pracownik zarabia 4.000 zł brutto, ma prawo do podstawowych kosztów i ulgi podatkowej z PIT-2.

Jak rozliczać czas pracy pracownikowi, gdy został on czasowo przeniesiony do innej pracy

W przypadkach uzasadnionych potrzebami zakładu pracodawca ma możliwość okresowego powierzenia pracownikowi, w drodze polecenia służbowego, innej pracy niż wynikająca z umowy. Zostało to jednak obwarowane dodatkowymi wymogami, gdyż inna praca musi odpowiadać kwalifikacjom pracownika, nie może powodować obniżenia należnego mu wynagrodzenia, a okres jej powierzenia nie może przekroczyć 3 miesięcy w roku kalendarzowym.

Firmowa dopłata do wycieczki szkolnej może być zwolniona od podatku

Pytanie: 12-letni syn naszego pracownika pojechał na kilkudniową wycieczkę szkolną zorganizowaną przez biuro podróży (w jej ramach zapewniono wyżywienie i noclegi). Pracownik przedłożył fakturę w celu refundacji kosztów z funduszu socjalnego. Regulamin ZFŚS przewiduje dofinansowanie określonej kwoty do wypoczynku dzieci i młodzieży w formie wczasów, kolonii, zimowisk, obozów. Czy mogę potraktować tę wycieczkę jak kolonię i przyznać dofinansowanie bez naliczenia podatku?