Tryb zwolnienia na opiekę na dziecko taki sam u wszystkich pracodawców

Wybór sposobu wykorzystania zwolnienia na opiekę nad dzieckiem do 14 lat, raz dokonany w danym roku, obowiązuje każdą firmę, z którą pracownik będzie związany po kolei w tym roku.

Przechowywanie orzeczeń lekarskich i szkoleń bhp - kopie czy oryginały?

Pytanie: W aktach osobowych przechowujemy oryginały czy kopie potwierdzone za zgodność z oryginałem, orzeczeń lekarskich i szkoleń okresowych bhp pracownika?

Odpis świadectwa pracy – z jaką pieczęcią i podpisem

Pytanie: Sporządzam odpis świadectwa pracy. Wiem, że ma stanowić wierne odzwierciedlenie starego świadectwa, tzn. zawierać pierwotną datę wystawienia świadectwa, treść, informację, kto je podpisał. Mam wątpliwości co do pieczątki. Jesteśmy następcą prawnym zakładu, w którym zatrudniony był pracownik. Zmieniła się nazwa zakładu, w związku z tym pieczątka firmowa również ma inną treść, a tamtej poprzedniej już nie posiadam. Co w takim razie zrobić? Powinnam postawić aktualną pieczątkę czy w miejsce pieczątki przepisać treść ze starej?

Jak obliczyć ekwiwalent urlopowy dla pracownika zatrudnionego w pełnym i niepełnym wymiarze czasu pracy

Pytanie: W jaki sposób wyliczyć ekwiwalent za niewykorzystany urlop w przypadku gdy pracownik: jest zatrudniony na niepełnym etacie pobiera prowizję chorował.

Informacja o adresie podana w kwestionariuszu osobowym

Pytanie: Zatrudniamy pracownika. Osoba ta posiada nowy dowód osobisty, w którym brak jest adresu zameldowania. Jakim adresem posiłkować się sporządzając umowę o pracę. Czy adres podany w kwestionariuszu osobowym jest wystarczającym dowodem dla pracodawcy?

Czas szkoleń i instruktaży a okres zatrudnienia

Pytanie: Czy czas szkoleń bhp i ppoż., instruktaż obsługi maszyn, jakość wykonania i doskonalenie umiejętności zawodowych, trwających kilka dni należy traktować jako okres zatrudnienia? Czy szkolenie należy już traktować jako rozpoczęcie pracy, czy okres zatrudnienia rozpoczyna się tuż po zakończeniu wszystkich szkoleń? Nadmieniam, że pracownik za okres szkolenia dostał wynagrodzenie, jednak rozpoczęcie pracy nastąpiło po zakończeniu wszystkich szkoleń. Czy tak należy to traktować?

Zatrudnianie po raz pierwszy w samorządzie – z nowym okresem wypowiedzenia

W przypadku osób podejmujących pracę pierwszy raz w samorządzie na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym, umowę o prace zawiera się na czas określony – nie dłuższy niż 6 miesięcy. Od 22 lutego w przepisach nie jest już przewidziana możliwość wypowiadania omawianej, terminowej umowy, za "sztywnym" 2-tygodniowym okresem wypowiedzenia.

Udział pracowników w imprezie firmowej - najnowsze stanowisko resortu finansów

Wiosna to okres wyjazdów firmowych. Warto więc poznać najnowsze stanowisko fiskusa co do opodatkowania i oskładkowania udziału pracownika w takiej imprezie.

Przedłużenie umowy terminowej z pracownicą w ciąży do dnia porodu

W przypadku umów terminowych, które kończą się w okresie ciąży z upływem czasu, na jaki zostały zawarte Kodeks pracy rozszerza ochronę, automatycznie wydłużając niektóre umowy bez względu na wolę stron.

Nauczycielskie stawki wynagrodzenia bez zmian

Od września 2016 r. stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli pozostaną na tym samym poziomie, co w obecnym roku szkolnym. Kwota bazowa kształtująca zarobki pedagogów nie uległa bowiem zmianie w stosunku do 2015 r., a wraz z nią „zamrożone” pozostają stawki wynagrodzenia.