Zatrudnianie pracowników do prac interwencyjnych a składki na FP i FGŚP

Pytanie: Spółka chce zatrudnić pracowników w ramach prac interwencyjnych. Pracownicy będą wcześniej zarejestrowani w urzędzie pracy. Czy zatrudniając ich spółka może korzystać ze zwolnienia z opłacania składek na FGŚP i FP. Jeśli tak, to przez jaki okres? Jakie zasady będą obowiązywać? Pracownicy zatrudnieni będą 1,5 roku, a urząd pracy zwracał będzie część kosztów poniesionych na wynagrodzenia tych pracowników.

Wynagrodzenie za opóźniony powrót do pracy po urlopie

Pytanie: Pracownikowi przebywającemu na urlopie odwołano lot, w związku z czym nie był w stanie na czas wrócić z miejscowości, w której przebywał. Z tego powodu do pracy stawił się 2 dni po planowanym terminie zakończenia urlopu wypoczynkowego. Dni tej nieobecności pracodawca uznał za nieusprawiedliwione. Jak wspomniana dwudniowa absencja wpłynie na wysokość pensji, którą pracownik otrzymuje w stałej miesięcznej kwocie?

Sposób udokumentowania pracy w gospodarstwie rolnym do otrzymania nagrody jubileuszowej

Pytanie: Pracownik (zatrudniony na 1/2 etatu od 1993 r.) otrzymał w czerwcu 2013 r. jubileusz za 20 lat pracy. Do okresu pracy uprawniających do nagrody nie wliczono lat pracy w głównym miejscu pracy, ponieważ nie została zakończona. W dniu 5 lutego 2016 r. pracownik przedstawił zeznania dwóch świadków, że w okresach od 12 lutego 1971 r. do 4 maja 1977 r. oraz od 10 kwietnia 1979 r. do 3 marca 1985 r., tj. łącznie 12 lat, miesiąc i 19 dni pracował w gospodarstwie rolnym swoich rodziców, które przejął w 1990 r. na własność. Pracownik w chwili podjęcia pracy w gospodarstwie swoich rodziców miał ukończone 16 lat. Czy do przeliczenia stażu pracy wystarczy zeznanie dwóch świadków? Czy na tej podstawie powinnam przeliczyć staż pracy i wypłacić pracownikowi jubileusz jednocześnie za 25 i 30 lat pracy, a w czerwcu 2016 r. za 35 lat pracy?

Przykłady ustalania podstawy wymiaru składek za oddelegowanych pracowników

Podstawę wymiaru składek ZUS za delegowanych pracowników podlegających ubezpieczeniom w Polsce ustala się na innych zasadach niż w odniesieniu do pozostałych zatrudnionych. Składki te jednak nadal są finansowane ze środków firmy delegującej.

Określenie prawa pracowników do dodatkowych składników wynagrodzenia

Pytanie: W spółce obowiązuje regulamin wynagradzania, w którym widnieje zapis: „Do gwarantowanych elementów wynagrodzenia w spółce należą m.in. nagrody pieniężne i inne dodatki według uznania pracodawcy”. Pracodawca chce przyznać pewnym pracownikom dodatkowe wynagrodzenie (stały miesięczny dodatek) za dodatkowe uprawnienia (np. palacz dodatkowo wykonuje obowiązki operatora suwnicy) oraz wymienność stanowisk (np. palacz zastępuje w czasie nieobecności pracownika obsługującego urządzenia stacji uzdatniania wody). Prace te wykonywane są w ramach obowiązujących pracowników norm czasu pracy. Pracownicy ci w umowach o pracę mają wpisane jednakowe stanowiska: obsługa urządzeń kotłowni i stacji uzdatniania wody - palacz. Zakres obowiązków pracownicy mieli przekazywany ustnie a dodatkowe obowiązki wykonywane są na podstawie poleceń wydawanych przez kierownika utrzymania ruchu. Natomiast kierownik utrzymania ruchu ma otrzymać dodatek funkcyjny określony stałą miesięczną kwotą. Czy w związku z powyższym pracodawca powinien zmienić (dodać) zapis w regulaminie wynagradzania i jakim dokumentem powinny powyższym pracownikom zostać przekazane informacje o przyznaniu im dodatku do wynagrodzenia? Jak powinien taki dodatek zostać nazwany?

Odprawa emerytalna bez ryczałtu samochodowego i dodatku bhp

Pytanie: Czy obliczając odprawę emerytalną należy uwzględnić dodatkowe miesięczne składniki wynagrodzenia, tj. dodatek bhp i ryczał samochodowy?

Jak obliczyć wynagrodzenie netto z tytułu umowy zlecenia

Od początku tego roku, w przypadku wynagrodzeń z umów zlecenia niższych od minimalnego wynagrodzenia, podlegają one obciążeniu wobec ZUS.

Częściowe wyżywienie w dobie hotelowej

Pytanie: Krajowa podróż służbowa pracownicy trwała 3 doby i 4 godziny. Podczas trzech pierwszych dób zostały jej bezpłatnie zapewnione w cenie noclegów śniadania i obiady (w łącznej cenie 60 zł śniadania i 105 zł obiady), a w czwartej dobie – tylko śniadanie (za cenę 25 zł). Hotel wyszczególnił w fakturze ceny zapewnionych dań. Jak rozliczyć świadczenia z ZUS i z fiskusem?

Zbyt długie umowy terminowe – pracodawca ma dwa wyjścia

Mogą mieć problem pracodawcy, którzy przed 22 lutego2016 r. zawarli z pracownikami bardzo długie umowy terminowe.Zarówno ci, którzy świadomie zawarli długie umowy, co do których wiedzieli,że będą naruszały limit, jak i ci, którzy podpisali długie umowy przed wejściem w życie nowelizacji Kodeksu pracy.