Sprawa przed sądem trwa zbyt długo – co może zrobić pracodawca

Sprawy przed sądami trwają długo, a nawet czasem, zdaniem pracodawców, zbyt długo. Pracodawca może jednak przyspieszyć postępowanie sądowe w ważnej dla siebie sprawie, jeśli uważa, że sąd prowadzi ją przewlekle. Sprawdźmy, w jaki sposób przewlekłe postępowanie przed sądem można przyspieszyć, a nawet dostać za nie rekompensatę finansową.

Nowe zasady rekompensowania godzin nadliczbowych w służbie cywilnej

Od 1 stycznia 2024 r. pracownikowi i urzędnikowi służby cywilnej będzie mogło być przyznane wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych. Jednak aby je otrzymać pracownicy będą musieli o to zawnioskować. Zmiany w tym zakresie wprowadza ustawa z 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r. poz. 1598), nowelizująca przepisy ustawy o służbie cywilnej.

Czy pracodawca może z góry wykluczyć stosowanie pracy zdalnej

Czy pracodawca może całkiem zrezygnować w swoim zakładzie ze stosowania pracy zdalnej, także tej okazjonalnej? Czy może to odgórnie zadeklarować w przepisach zakładowych? I czy taki zapis będzie wiążący. Odpowiedź wynika z niedawnego stanowiska inspekcji pracy.

Zatrudnianie pracownika do czasu prawomocnego wyroku – zmiany obowiązują

Obowiązuje już nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, która znacząco wpłynęła na obowiązki pracodawcy w sporze sądowym z pracownikiem.

Przychód z umowy zlecenia w podstawie zasiłkowej – jak w praktyce stosować nowe stanowisko ZUS

Zgodnie z bieżącymi wyjaśnieniami ZUS, przychód z umowy cywilnoprawnej zawartej ze swoim pracodawcą powinien zostać przyjęty do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych (zasiłku chorobowego, zasiłku macierzyńskiego, zasiłku opiekuńczego czy też świadczenia rehabilitacyjnego) niezależnie od tego, czy umowa zlecenia się zakończyła, czy trwa nadal. Jest to zmiana poprzedniego stanowiska. Do tej pory bowiem, zgodnie z wyjaśnieniami ZUS, takiego przychodu nie należało przyjmować do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych w przypadku wygaśnięcia umowy zlecenia.

Aplikacja mObywatel: jak potwierdzać tożsamość kandydatów i pracowników w zatrudnieniu

Obowiązująca od niedawna ustawa o aplikacji mObywatel otworzyła nowe możliwości w zakresie szybkiego potwierdzania tożsamości, bez konieczności okazywania „fizycznego” dokumentu (np. dowodu osobistego). Dobrowolność i bezpłatność korzystania z aplikacji zwiększa prawdopodobieństwo coraz bardziej masowego korzystania z niej przez użytkowników. Czy z tej drogi potwierdzenia tożsamości kandydata albo pracownika może korzystać także pracodawca?

Na jakich zasadach można uchylić odrębne przywileje dotyczące niepełnosprawnego – nowe stanowisko

Niepełnosprawni pracownicy mają różne przywileje m.in. w zakresie czasu pracy. Z kolei pracownicy niepełnosprawni w stopniu znacznym lub umiarkowanym mają w dodatku niższe normy. Jest jednak możliwość, aby uchylić te dodatkowe przywileje związane z czasem pracy. Obejrzyj poradę video i poznaj odpowiedzi na pytania.

Emerytury pomostowe od 1 stycznia 2024 r. – zmiany przepisów

Emerytura pomostowa jest świadczeniem, które przysługuje osobom przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. 1 stycznia 2024 r. wejdą w życie zmiany o emeryturach pomostowych. Ta nowelizacja jest korzystna dla pracowników, którzy będą mogli w przyszłości skorzystać z tego świadczenia.

ZUS przystąpił do porozumienia w sprawie telepracy transgranicznej – jakie skutki dla zatrudnionych

Telepraca transgraniczna porozumienia oznacza pracę zdalną (telepracę) wykonywaną z państwa zamieszkania przy zachowaniu połączenia cyfrowego ze środowiskiem pracy pracodawcy, którego siedziba znajduje się w państwie innym niż państwo zamieszkania. Od 1 lipca 2023 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przystąpił do Porozumienia ramowego w sprawie stosowania art. 16 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 883/2004 w przypadkach zwyczajowej telepracy transgranicznej. Jakie ma to znaczenie dla zatrudnionych?

Wypadek przy pracy: to może być każde zdarzenie w miejscu i godzinach pracy

Załóżmy, że pracownik został poszkodowany w wyniku nagłego zdarzenia w miejscu i w godzinach pracy – ale pracodawca nie przyczynił się do tego i nie miał z tym nic wspólnego. Okazuje się, że takie zdarzenie może być uznane za wypadek przy pracy.