WYDANIE ONLINE

Sektor rolnictwa zyskał nowy rodzaj umowy cywilnoprawnej na podstawie której można zatrudniać osoby do pomocy w gospodarstwie. Sezon letni i jesienny to czas zbiorów warzyw, owoców przy których zwiększa się zapotrzebowanie na ręce do pracy. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, do której zostały wprowadzone przepisy o tzw. umowie o pomocy przy zbiorach. Jednak nie ma ona zastosowania do pracy przy zbieraniu wszystkich produktów rolnych. Przede wszystkim adresowana jest do sadowników, a także producentów warzyw, ziół, chmielu i tytoniu. Poznaj szczegóły.

czytaj więcej »

Przepisy ustawy o społecznej inspekcji pracy są zgodne z Konstytucją, poza artykułem dotyczącym dostępu społecznych inspektorów pracy do informacji i dokumentów zawierających dane osobowe. Poznaj najnowsze stanowisko Trybunału Konstytucyjnego.

czytaj więcej »

Projektowane rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej* ma podwyższyć stawki ryczałtu należnego nauczycielom skierowanym lub delegowanym do wykonywania pracy poza granicami Polski. Poznaj planowane zmiany.

czytaj więcej »

Czy pracownik zatrudniony na podstawie powołania, w przypadku odwołania w trakcie usprawiedliwionej nieobecności w pracy, ma roszczenie o przywrócenie do pracy, czy tylko o odszkodowanie? Dowiedz się jakie jest stanowisko Sądu Najwyższego w tej kwestii.

czytaj więcej »

Pytanie: Od tego roku nie posiadamy już zfśs ze względu na mniejszy stan zatrudnienia. Wypłacamy świadczenia urlopowe. Czy świadczenie musi być wypłacone w tej wysokości, w której zakłada ustawa o funduszu socjalnym, czy może być niższe lub wyższe ? Jeden z pracowników ma zajęcie komornicze niealimentacyjne. Czy świadczenie urlopowe podlega egzekucji ?

czytaj więcej »

Wielu pracodawców jest przekonanych, że nowe przepisy skierowane są wyłącznie do dużych spółek i banków, które posiadają rozbudowane bazy danych klientów zapisane na serwerach, natomiast do nich samych nie znajdują zastosowania. Nic bardziej mylnego. W rzeczywistości ani forma prawna podmiotu ani jego wielkość, czy rodzaj świadczonych usług, nie mają wpływu na obowiązek stosowania nowego rozporządzenia. Istotne jest wyłącznie to, czy dany podmiot administruje lub przetwarza dane osobowe. Jeśli tak, podlega przepisom RODO i ciążą na nim wynikające z tego aktu obowiązki. Jeszcze raz powtórzmy jakie.

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik ma orzeczenie o niepełnosprawności w stopniuumiarkowanym wydane w 2009 roku. Zatrudniliśmy go 2 stycznia 2018 r.Posiada jedynie przepracowany okres 10 miesięcy na podstawie umowy zleceniaz ZUS. Od kiedy należy się mu dodatkowe 10 dni urlopu zdrowotnego/rehabilitacyjnego?Czy uwzględniamy 10 miesięcy zatrudnienia na umowęzlecenia?

czytaj więcej »

Pytanie: Mieliśmy pracownika niepełnoetatowego, z ponad 10 – letnim stażem, zatrudnionego na 23/40 etatu,z którym rozwiązaliśmy umowę z końcem lutego. Mamy wątpliwości, czy poprawnie wpisaliśmy w świadectwie pracy (ust. 6 pkt 1)wykorzystany przez byłego pracownika urlop za2018 rok. Pracownik ten wykonywał pracę: w poniedziałek – przez 4 godz., wewtorek – 5 godz., w środę – 5 godz., w czwartek – 4 godz., w piątek – 5 godzin.Pracownik „wybrał” urlop za cały tydzień (23 godziny), a brakującą godzinęwykorzystał w ostatnim dniu pracy. Prosimy o informację jaki zapis powinien się znaleźć w wydanym pracownikowi dokumencie.

czytaj więcej »

Pytanie: Zatrudniamy pracownika od 1 sierpnia 2017 r na pełen etat(5 dni w tygodniu). Była to jego pierwsza praca, więc w 2017 roku urlopnaliczaliśmy na zasadach „pierwszego urlopu”. Czyli po 1,66 dnia za każdymiesiąc (w przeliczeniu na godziny: 13 godzin i 17 minut). Pracownik w 2017roku wykorzystał 7 dni urlopu po 8 godzin, więc pozostało mu 11 godzin i 12 minuturlopu za zeszły rok. Jak poprawnie go udzielić? Czy minuty zaokrągla się do pełnejgodziny?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownice, które przebywają na urlopie rodzicielskim lub wychowawczym zwracają się niekiedy z prośbą o wydanie im zaświadczeń o zatrudnieniu, celem przedłożenia w szkole lub w przedszkolu. Czy w treści zaświadczenia powinien znaleźć się zapis o przebywaniu przez pracownicę na jednym z tych urlopów? A jeśli nie, to czy pracodawca może sam uznać, że wydając takie zaświadczenia powinno się informację o tym zamieścić? Dodam, że zaświadczenia wydawane są na naszych drukach zakładowych (opracowanych przez nas), a nie drukach szkoły lub przedszkola.

czytaj więcej »

Konstytucja Biznesu modyfikuje zasady zawieszania prowadzenia firmy. Wprowadza ona możliwość dokonywania zawieszenia nawet w przypadku zatrudniania pracowników. Poznaj szczegóły obowiązujących rozwiązań.

czytaj więcej »

Pytanie: Proszę o weryfikację czy poniżej opisany sposób na ustalenie dochodu mający służyć do otrzymywania świadczeń z ZFŚS jest prawidłowy. W regulaminie zapisaliśmy, że podstawę do przyznawania ulgowych usług i świadczeń stanowi średni miesięczny dochód netto przypadający na osobę w rodzinie pozostającej we wspólnym gospodarstwie domowym. Przez średni dochód netto rozumie się łącznie wszelkie dochody osób, o których mowa w paragrafie 6, z roku kalendarzowego poprzedzającego datę złożenia wniosku, podzielone przez liczbę osób i podzielone przez dwanaście z zastrzeżeniem ust 4-6. Dochód ten obejmuje w szczególności: zarobek brutto pomniejszony o składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne; podatek dochodowy od osób fizycznych, w tym zarobek osiągnięty za granicą; emerytury i renty; zasiłki z ubezpieczenia społecznego; alimenty na rzecz dzieci ustalone wyrokiem sądowym lub ugodą sadową; stypendia; dochody z gospodarstwa rolnego (powyżej 1 ha przeliczeniowego) obliczone na podstawie liczby hektarów przeliczeniowych znajdujących się w posiadaniu rodziny w poprzednim roku kalendarzowym, przyjmując, że z 1 ha przeliczeniowego uzyskuje się dochód miesięczny w wysokości określonej przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego; dochody z działalności gospodarczej i współpracy przy prowadzeniu tej działalności (dochody z tego tytułu przyjmuje się w wysokości nie niższej niż zadeklarowane przez osoby osiągające dochody stanowiące podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne, a jeżeli z tytułu tej działalności lub współpracy nie istnieje obowiązek ubezpieczenia społecznego, kwoty nie niższe od najniższej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne obowiązujące osoby ubezpieczone); świadczenie wychowawcze 500+; inne dochody. Pracownik, który w roku poprzedzającym przyznanie świadczenia z Funduszu nie osiągał dochodów lub osiągał dochody wolne od podatku, podaje we wniosku dochody za czas aktualnego zatrudnienia. Pracownik, który w roku poprzedzającym przyznanie mu świadczenia z Funduszu nie przepracował całego roku kalendarzowego podaje we wniosku dochody za czas faktycznie przepracowany. Zapisy pkt. 4 i 5 dotyczą także uprawnionych członków rodziny pracownika bez względu na miejsce ich zatrudnienia. Informacje podane w oświadczeniu podlegają ochronie prawnej i służą wyłącznie dla potrzeb funduszu socjalnego.

czytaj więcej »

Pytanie: Uzyskaliśmy informację, że zmarł pracownik korzystający ze świadczenia rehabilitacyjnego. Czy w takiej sytuacji rodzinie zmarłego przysługuje odprawa pośmiertna i jak ją ewentualnie obliczyć?

czytaj więcej »

Pytanie: Chcemy zawrzeć umowę zlecenia (na pozyskiwanie klientów) z Polakiem, który wyjechał na studia do Belgii (ma 22 lata). Jakie będą ciążyły na nas obowiązki składkowo-podatkowe? Zasady którego państwa stosować, jeśli chodzi o podatek i składki? Czy student ten musi wystąpić do ZUS o wystawienie dokumentu A1?

czytaj więcej »

Na początku 2019 r. przewiduje się wprowadzenie znaczących zmian do ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Chodzi m.in. o zapobieganie nieuzasadnionym wypłatom zasiłków i znacznemu uszczupleniu funduszu chorobowego poprzez wprowadzenie bardziej restrykcyjnych zasad przyznawania zasiłków, w szczególności dla osób podlegających ubezpieczeniu chorobowemu przez krótki okres przed nabyciem prawa do zasiłku i to nie tylko zasiłku chorobowego, ale także pozostałych świadczeń, tj. zasiłków macierzyńskiego i opiekuńczego. Co ważne, uproszczony ma zostać również sposób ustalania okresu zasiłkowego. W tym opracowaniu przedstawimy zasady dotyczące zmian w zakresie okresu wyczekiwania i ustalania okresu zasiłkowego.

czytaj więcej »