WYDANIE ONLINE

Początek roku to już tradycyjnie czas, w którym płatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych będący pracodawcami mają obowiązek rozliczenia podatku od dokonywanych przez siebie świadczeń ze stosunku pracy za poprzedni rok. Dokonując rozliczenia za 2020 r. wykorzystać należy w tym celu m.in. zmienione formularze deklaracji i informacji podatkowych.

czytaj więcej »

Płatnicy i osoby fizyczne zlecający wykonanie dzieła na podstawie umowy o dzieło, od 1 stycznia 2021 r. mają nowy obowiązek. Chodzi o zgłaszanie umów o dzieło do ZUS. Umowę o dzieło trzeba zgłosić do ZUS na formularzu RUD w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o dzieło. Dokument RUD umożliwi ZUS prowadzenie ewidencji zawieranych przez płatników składek lub osoby fizyczne umów o dzieło z osobami, z którymi nie pozostają w stosunku pracy lub jeżeli w ramach takiej umowy nie wykonują pracy na rzecz pracodawcy z którym pozostają w stosunku pracy.

czytaj więcej »

Obecnie – dzięki tarczy antykryzysowej – nie musimy kierować pracowników na badania wstępne. Okres tego zawieszenia został znacznie przedłużony. Oprócz tego, jeśli pracownik ma aktualne badania z poprzedniego miejsca pracy, w wielu przypadkach można nie zlecać mu badań wstępnych – nawet jeśli przerwa od poprzedniego zatrudnienia przekracza 30 dni.

czytaj więcej »

Od 1 marca 2020 r. do końca miesiąca, w którym zostanie odwołany stan epidemii w związku z COVID-19 – w tym okresie nie pobiera się podatku PIT od wartości nieodpłatnych świadczeń z tytułu szczepień ochronnych przeciw grypie. Jak postąpić, jeżeli w okresie objętym zaniechaniem poboru płatnik pobrał już zaliczkę na podatek obejmujące zwolnione świadczenie?

czytaj więcej »

Dopłata do wynagrodzeń pracowników oraz zleceniobiorców stanowi jedną z form pomocy finansowej, wprowadzonych przepisami tarczy dla przedsiębiorców dotkniętych skutkami pandemii koronawirusa. Sprawdź, jakie są przesłanki uzyskania wsparcia.

czytaj więcej »

Osoby przebywające w izolacji domowej w związku z zakażeniem koronawirusem – analogicznie do osób odbywających kwarantannę – mogą pracować zdalnie i otrzymywać z tego tytułu wynagrodzenie w pełnej wysokości. Związane z tym wątpliwości w praktyce rozwiązała nowelizacja przepisów tarczy antykryzysowej.

czytaj więcej »

Wynagrodzenie za pracę powinno być tak ustalone, aby odpowiadało w szczególności rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu, a także uwzględniało ilość i jakość świadczonej pracy. Nie oznacza to jednak pełnej dowolności przy kształtowaniu warunków płacowych. Jedna z zasad prawa pracy stanowi bowiem, że Państwo określa minimalną wysokość wynagrodzenia za pracę wyznaczając tym samym dolną jego granicę. Za w pełni przepracowany miesiąc pracodawca nie może zapłacić pracownikowi mniej niż obowiązująca w roku stawka minimalna, ewentualnie proporcjonalnie zmniejszona do wymiaru czasu pracy.

czytaj więcej »

Pytanie: W jaki sposób dokonać od stycznia 2021 r. zgłoszenia z tytułu zawartej umowy o dzieło?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik dostał skierowanie na test i od tego dnia był na kwarantannie. Wynik okazał się negatywny. Czy w związku z tym może za okres tej kwarantanny wypisać urlop wypoczynkowy?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy, a jeśli tak, to w jaki sposób należy poinformować ZUS, że pracownik wykonywał pracę zdalną w okresie kwarantanny?

czytaj więcej »

Formularz RUD można przekazać elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. O zawarciu umowy o dzieło musi poinformować płatnik składek lub osoba fizyczna, który zleca wykonanie dzieła (zawiera z wykonawcą dzieła umowę o dzieło) od 1 stycznia 2021 r.  Sprawdź, jak to zrobić i nie popełnić błędu.

czytaj więcej »