WYDANIE ONLINE

Pracodawca może konsultować z lekarzem sprawującym profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami, kwestie związane z bezpieczeństwem i organizacją pracy zdalnej w celu przeciwdziałania COVID-19. Jaką pomoc lekarza medycyny pracy może i powinieneś uzyskać pracodawca kierując pracowników do pracy zdalnej?

czytaj więcej »

W związku z trwającą epidemią PIP uruchomiła nowe formy działań kontrolnych. Obecnie inspektorzy pracy mogą prowadzić kontrole zdalnie za pośrednictwem m.in. środków komunikacji elektronicznej. Kontrole PIP mogą być również prowadzone hybrydowo – czyli cześć kontroli odbywać będzie się w tradycyjny sposób w siedzibie firmy a cześć zdalnie. Jak w praktyce może przebiegać taka kontrola?

czytaj więcej »

Najmniejsze podmioty zatrudniające, będące mikroprzedsiębiorcami, mogą skorzystać z ustawowego zwolnienia z obowiązku stosowania przepisów ustawy o PPK. Jest to jedyna grupa pracodawców, która ma możliwość całkowitego „wyłączenia się” z procesu tworzenia PPK. Aby jednak tak się stało, muszą zaistnieć pewne warunki.

czytaj więcej »

W tym roku termin przekazania ubezpieczonym informacji rocznej IMIR za 2020 r. upływa 1 marca. IMIR zawiera dane, które w poszczególnych miesiącach 2020 r. były wykazywane w miesięcznych raportach rozliczeniowych do ZUS (ZUS RCA, ZUA RSA, ZUS RPA). Informacja służy zapoznaniu się przez ubezpieczonego i potwierdzeniu ze stanem faktycznym odprowadzonych za niego składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne i wypłaconych świadczeń zasiłkowych, jeżeli takie były.

czytaj więcej »

Rzeczywiste skutki wywołanego wybuchem pandemii kryzysu są dalej idące niż wcześniej sądzono. Dlatego też od 26 stycznia pojawiło się wiele nowych zmian w tarczy antykryzysowej. Dotyczą one m.in. pracy w trakcie kwarantanny, czasu pracy, świadczenia postojowego, zwolnienia ze składek ZUS. Sprawdź, na czym polegają nowe rozwiązania.

czytaj więcej »

Okresów zwolnień lekarskich nie można zaliczyć do stażu pracy z którego wynikają uprawnienia do świadczeń z ustawy o emeryturach pomostowych – uznał Sąd Najwyższy w podjętej uchwale.

czytaj więcej »

Znaczny upływ czasu między zarzucanym pracodawcy ciężkim naruszeniem podstawowych obowiązków wobec pracownika a rozwiązaniem przez pracownika umowy o pracę, może oznaczać brak uzasadnionej przyczyny rozwiązania umowy o pracę, dokonanego przez pracownika ze skutkiem natychmiastowym w trybie art. 55 § 11 kp.

czytaj więcej »

Rozkłady czasu pracy (harmonogramy, grafiki) powinny być ustalane na całe okresy rozliczeniowe albo na ich części obejmujące co najmniej 1 miesiąc. Kodeks pracy ustanawia jednak zasadę, że rozkład należy podać do wiadomości najpóźniej na tydzień przed rozpoczęciem okresu objętego tym rozkładem. Przepisy nie wskazują natomiast, czy później wolno go zmienić (i ewentualnie w jakich okolicznościach). Jednak przyjmuje się, że w niektórych przypadkach jest to możliwe.

czytaj więcej »

Dodatkowe wynagrodzenie roczne, czyli tzw. trzynastka, podlega egzekucji na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych do pełnej wysokości. Przy potrącaniu innych należności trzynastka podlega ochronie tak jak inne wynagrodzenia, tzn. z zastosowaniem limitu granicznego i kwoty wolnej od potrąceń. Sprawdź, jak ustalać kwotę potrącenia przy różnych terminach wypłat w miesiącu.

czytaj więcej »

Należność za czas zwolnienia od pracy na oddanie osocza pracodawca wylicza na tych samych zasadach, które obowiązują przy kalkulowaniu wynagrodzenia za „standardowe” oddawanie krwi. Sprawdź krok po kroku, jak liczyć wynagrodzenie za 2 dni zwolnienia od pracy.

czytaj więcej »

Pytanie: Przez jaki okres czasu powinniśmy przechowywać złożone przez pracowników dokumenty oraz oświadczenia związane z PPK (np. dotyczące przystąpienia lub rezygnacji z programu)?

czytaj więcej »

Pytanie: Wniosek o subwencję z PFR nasza firma złożyła w maju 2020 roku. Firma zatrudnia ok. 100 pracowników. Dane do otrzymania subwencji były wyliczane z okresu od 31 grudnia 2019 r. do 31 kwietnia 2020 r. Po jakim okresie należy wyliczyć średnie zatrudnienie w firmie oraz rozliczyć się z otrzymanej subwencji w części dotyczącej zatrudnienia?

czytaj więcej »

Pytanie: Zleceniobiorcy (opiekunki) współpracujące z naszą firmą, przed wyjazdem do Niemiec w celu wykonania zlecenia poddają się testowi na COVID-19. Zleceniobiorcy opłacają test z własnych środków, a na podstawie przesyłanych faktur wystawionych imiennie na zleceniobiorcę, spółka zwraca im poniesiony koszt przelewem na rachunek bankowy. Jednocześnie firma wystawia fakturę na świadczoną usługę klientowi niemieckiemu zawierającą wartość wykonanej usługi wraz z wkalkulowanym kosztem obowiązkowego testu. Czy sfinansowanie zleceniobiorcy kosztu testu powoduje u niego powstanie przychodu podlegającego składkom ZUS i podatkowi?

czytaj więcej »

Pytanie: Otrzymałam oświadczenie od pracownicy, że jest na kwarantannie na dziecko. Nie mam potwierdzenia w PUE ZUS. Czy wystarczy oświadczenie pracownicy? Jednocześnie pracownica chce pracować zdalnie. Czy za weekendy mam jej obliczyć wynagrodzenie chorobowe?

czytaj więcej »